Navigace: Tematické texty S SvobodaDelší texty Život člověka nefunguje automaticky, ani pomocí instinktů...

Život člověka nefunguje automaticky, ani pomocí instinktů...

Člověku je jako jedinému živočichu vyhrazena úloha plánovat a utvářet svůj život směrem k nejisté budoucnosti. Jeho život nefunguje automaticky. Co z něj bude, to záleží na něm samotném. On si musí stanovovat cíle a rozhodovat. Zvířata "jednají" podle vrozených vzorců; jsou determinována svými instinkty. Zatímco člověk podstupuje trýzeň volby. Jenom on zná "odvahu" a "riziko". Jenom on zná štěstí naplnění i bolest zklamání. Je svobodný. Je otevřený všemu novému; otevřený budoucnosti.

Lidská svoboda bývá neustále zpochybňována. Tvrdí se, že lidské jednání je více či méně automatickým (a objasnitelným) důsledkem konkrétních podnětů lidského těla (založení, chemické procesy), které pak nevyhnutelně vedou k určitému výsledku. Trochu zjednodušeně se tím vyjadřuje, že mezi kulečníkovou koulí a člověkem není žádný podstatný rozdíl.

Americký filosof Elton Trueblood proti tomu staví jednoduchou úvahu: lidský duch se při svém rozhodování nechává ovlivňovat cíli, kterých ještě nedosáhl, nadějemi, které se zatím nenaplnily, důsledky, které ještě nenastaly. Člověk je stvoření, jehož přítomnost je neustále ovládána ohledem na neskutečnou, ale přece účinnou budoucnost. Tím, co není, se ovlivňuje to, co je. Proto žádné rozhodnutí nemůže být jen tak předem určeno jako u fyzikálního tělesa (kulečníkové koule).

Z druhé strany samozřejmě neexistuje ani "absolutní svoboda". V mnohém jsme bohužel bezmocní a spoutaní. Každý člověk je výchovou, založením a zkušenostmi poznamenán a zformován. "Zvířecí dědictví" v nás je živější, než se obvykle domníváme. "Instinktivně" reagujeme, "reflexivně" vracíme ránu, jednáme "automaticky", bez rozmyslu; mnohé počínání lze předvídat a plánovat. Reklama vědomě pracuje se skutečností, že může nezávisle na naší svobodné vůli "pohnout" naše vědomí k žádoucímu počínání.

Také prostředí a lidé, kteří nás obklopují, omezují naši svobodu. Robinson na pustém ostrově byl mnohem svobodnější než je možné pro rodinu v panelákovém bytě. V zásadě však zůstává možnost rozhodnout se i proti všem těmto vlivům, povznést se nad všechny vazby.


Témata: Svoboda

Čtení z dnešního dne: Středa 9. 7. 2025

Gn 41,55-57; 42,5-7a.17-24a;

Komentář k Mt 10,1-7: Jít ke „ztraceným“ – tedy k nejpotřebnějším. Nemáme strach vyjít tam, kde je to nebezpečné pro naše sebevědomí? Nebojíme se, že odmítnutím bude otřesena naše pověst?

Zdroj: Nedělní liturgie

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

Petr a Pavel (svátek 29.6.)
(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…