Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty M MilosrdenstvíDelší texty Zjevení Božího milosrdenství v současnosti (A. Donghi)

Zjevení Božího milosrdenství v současnosti (A. Donghi)

Zjevení Božího milosrdenství v současnosti (srov. Řím 11,25-32) se stává zdrojem chvalozpěvu díkůvzdání (srov. Řím 11,33-36). Duchovní bohoslužba nám dovoluje rozvinout všechny požadavky lásky a vyžaduje poznání, které přichází shůry. Bez prostřednictví díla Božího milosrdenství by to však bylo nemyslitelné. Tajemství spásy, v němž má křesťan růst a působit, není ničím jiným než tajemstvím milosrdenství Boha Otce, jež se zjevilo v Ježíši Kristu.

Jednotlivé kroky zjevení tajemství milosrdenství proto vycházejí z díla Boha Otce a jdou vstříc uskutečnění v Ježíši Kristu, Božím Synu, a sjednocení v Kristově Duchu.

V tajemství milosrdenství proto objevujeme tajemství spásy, kterou nám přináší Bůh Otec, Syn a Duch svatý a která se nabízí každému člověku. Tím se zjevuje Boží slitovnost k člověku i jeho úmysly a záměry, přestože konkrétní projevy se mohou v rámci dějinných okolností různit. Neustále však přetrvává základní poselství: Bůh chce sdílet s každým tvorem pravou svobodu.

Každý, kdo přijal Boží nabídku spásy, ji převádí do svého života v podobě milosrdenství prokazovaného bratřím.

Křesťané jsou povoláni, aby vykonávali stejnou službu milosrdenství jako Ježíš: aby vydali sami sebe v oběť Bohu Otci a jako pravé kněžstvo mu obětovali všechny národy; aby se stali obětí svatou a Bohu milou tím, že všem národům zvěstují evangelium o Božím milosrdenství.

Milosrdenství nám zjevuje především Boží srdce, otevřené vůči člověku, a Boží otcovské vedení ve vztahu k celému lidstvu. Ukazuje nám tajemství lásky, která spojuje Otce se Synem, dokonalým uskutečněním všech požadavků milosrdné lásky Otcovy, i to, jakým způsobem se mocí Ducha svatého v současnosti i v budoucnosti uskuteční Kristovo dílo vykoupení.

Tak jsme znovuzrozeni ve smlouvě a vztahu s Bohem, objevujeme radost a sílu obnoveného života a přijímáme dar, v němž se stáváme živým a prorockým znamením Božího milosrdenství. V Ježíši Kristu se setkává milosrdná Boží svoboda, v jejímž světle poznáváme svou pravou tvář, s naší svobodou, obnovenou prostřednictvím pokoje, který vychází z Kristova velikonočního díla.


***



Z knihy Hle, všechno tvořím nové, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.


Témata: Milosrdenství

Související texty k tématu:

Milosrdenství

Čtení z dnešního dne: Pondělí 21. 4. 2025, Pondělí velikonočního oktávu

Sk 2,14.22b-33;

Komentář k Mt 28,8-15: Běžícím ženám, plným „strachu a radosti“, jde naproti Ježíš. I dnes jde vstříc těm, kdo se snaží radostnou zprávu šířit dál.

Zdroj: Nedělní liturgie

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku.