Život s Bohem nás má učinit otevřenými pro naši původní krásu,  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Postní doba (cyklus A)
3. neděle postní / Angelus - papež František (Kdo žízní po spáse, může zdarma čerpat od Ježíše)

Evangelium této třetí neděle postní podává Ježíšovo setkání se samařskou ženou (srov. Jan 4,5-42). Ježíš je se svými učedníky na cestě, a zastavují se v Samařsku u jedné studny. Na Samaritány pohlíželi obyvatelé Judska jako na heretiky a velice jimi opovrhovali. Dívali se na ně jako na lidi druhé kategorie. Ježíš je unaven a má žízeň. Přichází jedna žena navážit vodu, a On ji požádá: »Dej mi napít« (v.7). Láme tak všechny bariéry, a začíná dialog, ve kterém dotyčné ženě odhalí tajemství živé vody, tedy Ducha svatého, Božího daru. Na otázku překvapené ženy totiž Ježíš odpovídá: »Kdybys znala Boží dar a věděla, kdo ti říká: „Dej mi napít“, spíše bys ty poprosila jeho, aby ti dal živou vodu« (v.10).

Jádrem tohoto dialogu je voda. Na jedné straně je podstatným elementem života, tiší žízeň a udržuje při životě. Na druhé straně je voda symbolem božské milosti, jež dává věčný život. V biblické tradici – u proroků a v žalmech - je Bůh pramenem živé vody: vzdálit se od Boha, který je pramenem živé vody, a od Jeho Zákona působí tu nejhorší vyprahlost. To je zkušenost izraelského lidu z pouště. Na dlouhé cestě ke svobodě protestuje žíznící lid proti Mojžíšovi a proti Bohu, protože nemá vodu. Na Boží pokyn nechá Mojžíš vytrysknout vodu ze skály na znamení prozřetelnosti Boha, který svůj lid provází a obdarovává životem (srov. Ex 17,1-7).

Apoštol Pavel intepretuje onu skálu jako symbol Krista. Říká: »tou skálou je Kristus« (1 Kor 10,4). Je to tajemný předobraz Jeho přítomnosti uprostřed putujícího Božího lidu. Kristus je totiž Chrámem, z něhož podle prorockých vidění proudí Duch svatý, který je živou vodou, očišťuje a dává život. Kdo žízní po spáse, může zdarma čerpat od Ježíše, a Duch svatý se v něm či v ní stane pramenem plného a věčného života. Příslib živé vody, který dal Ježíš Samaritánce, se uskutečnil Jeho Paschou: z Jeho probodeného boku vyšly »krev a voda« (Jan 19,34). Kristus, obětovaný a zmrtvýchvstalý Beránek, je pramenem. Z Něho prýští Duch svatý, který odpouští hříchy a obrozuje k novému životu.

Tento dar je také pramenem svědectví. Kdokoli se jako Samaritánka setká s živým Ježíšem cítí potřebu to sdělit druhým, aby všichni došli k vyznání víry, že Ježíš »je skutečně Spasitel světa« (Jan 4,42), jak řekli krajané oné samařské ženy. I my, znovuzrození k životu křtem, jsme povoláni dosvědčovat život a naději, jež jsou v nás. Pokud naše hledání a naše žízeň nacházejí plné uspokojení v Kristu, vyzařuje z nás, že spása není ve „věcech“ tohoto světa - ty působí vyprahlost -  nýbrž v Tom, který nás měl a má stále rád, v Ježíši, našem Spasiteli, v živé vodě, kterou nám nabízí.

Nejsvětější Maria ať nám pomáhá pěstovat touhu po Kristu, který je pramenem živé vody, Jediným, kdo může utišit žízeň po životě a lásce, přebývající v našem srdci.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Úterý 19. 3., slavnost sv. Josefa

1. čtení 2 Sam 7,4-5a.12-14a.16; Evangelium Mt 1,16.18-21.24a nebo Lk 2,41-51a

Komentář k Mt 1,16.18-21.24a nebo Lk 2,41-51a: Spravedlivý muž, který svou snoubenku nechtěl vystavit pohaně. Kéž se podobně ujímá těch, kdo jsou ohroženi, kéž se zastává Kristovy církve, kde je pronásledována. V jeho postoji jej chci napodobovat.

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

Květná neděle

Květná neděle
(18. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen od…

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2024) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2024) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2024) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2024) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Kvůli svému postnímu kázání 12. března 1943 byl zatčen gestapem

Kvůli svému postnímu kázání 12. března 1943 byl zatčen gestapem
(11. 3. 2024) Německý kněz Richard HENKES, který působil v Sudetech a českém pohraničí, vystupoval ostře kriticky vůči nacistické…


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.