papež František | Sekce: Kázání

Postní doba (cyklus A)
3. neděle postní / Angelus - papež František (Kdo žízní po spáse, může zdarma čerpat od Ježíše)

Evangelium této třetí neděle postní podává Ježíšovo setkání se samařskou ženou (srov. Jan 4,5-42). Ježíš je se svými učedníky na cestě, a zastavují se v Samařsku u jedné studny. Na Samaritány pohlíželi obyvatelé Judska jako na heretiky a velice jimi opovrhovali. Dívali se na ně jako na lidi druhé kategorie. Ježíš je unaven a má žízeň. Přichází jedna žena navážit vodu, a On ji požádá: »Dej mi napít« (v.7). Láme tak všechny bariéry, a začíná dialog, ve kterém dotyčné ženě odhalí tajemství živé vody, tedy Ducha svatého, Božího daru. Na otázku překvapené ženy totiž Ježíš odpovídá: »Kdybys znala Boží dar a věděla, kdo ti říká: „Dej mi napít“, spíše bys ty poprosila jeho, aby ti dal živou vodu« (v.10).

Jádrem tohoto dialogu je voda. Na jedné straně je podstatným elementem života, tiší žízeň a udržuje při životě. Na druhé straně je voda symbolem božské milosti, jež dává věčný život. V biblické tradici – u proroků a v žalmech - je Bůh pramenem živé vody: vzdálit se od Boha, který je pramenem živé vody, a od Jeho Zákona působí tu nejhorší vyprahlost. To je zkušenost izraelského lidu z pouště. Na dlouhé cestě ke svobodě protestuje žíznící lid proti Mojžíšovi a proti Bohu, protože nemá vodu. Na Boží pokyn nechá Mojžíš vytrysknout vodu ze skály na znamení prozřetelnosti Boha, který svůj lid provází a obdarovává životem (srov. Ex 17,1-7).

Apoštol Pavel intepretuje onu skálu jako symbol Krista. Říká: »tou skálou je Kristus« (1 Kor 10,4). Je to tajemný předobraz Jeho přítomnosti uprostřed putujícího Božího lidu. Kristus je totiž Chrámem, z něhož podle prorockých vidění proudí Duch svatý, který je živou vodou, očišťuje a dává život. Kdo žízní po spáse, může zdarma čerpat od Ježíše, a Duch svatý se v něm či v ní stane pramenem plného a věčného života. Příslib živé vody, který dal Ježíš Samaritánce, se uskutečnil Jeho Paschou: z Jeho probodeného boku vyšly »krev a voda« (Jan 19,34). Kristus, obětovaný a zmrtvýchvstalý Beránek, je pramenem. Z Něho prýští Duch svatý, který odpouští hříchy a obrozuje k novému životu.

Tento dar je také pramenem svědectví. Kdokoli se jako Samaritánka setká s živým Ježíšem cítí potřebu to sdělit druhým, aby všichni došli k vyznání víry, že Ježíš »je skutečně Spasitel světa« (Jan 4,42), jak řekli krajané oné samařské ženy. I my, znovuzrození k životu křtem, jsme povoláni dosvědčovat život a naději, jež jsou v nás. Pokud naše hledání a naše žízeň nacházejí plné uspokojení v Kristu, vyzařuje z nás, že spása není ve „věcech“ tohoto světa - ty působí vyprahlost -  nýbrž v Tom, který nás měl a má stále rád, v Ježíši, našem Spasiteli, v živé vodě, kterou nám nabízí.

Nejsvětější Maria ať nám pomáhá pěstovat touhu po Kristu, který je pramenem živé vody, Jediným, kdo může utišit žízeň po životě a lásce, přebývající v našem srdci.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 28. 3., Zelený čtvrtek

1. čtení - Ex 12,1-8.11-14; Žl 116; Evangelium - Jan 13,1-15

Komentář k Jan 13,1-15: Mytí nohou je obrazem Ježíšovy lásky a znakem služebnosti církve. Bez ohledu na to, zda jde o ženy či muže. Chci naplňovat vizi církve, která slouží všem? Zde nejde jen o rituál…

Zdroj: Nedělní liturgie

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 

Zvěstování Páně (25.3.)

(22. 3. 2024) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.