Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
34. neděle v mezidobí B - Slavnost Krista Krále / Petr Šabaka

Vládce všehomíru

Promluva na Slavnost Krista Krále B

 

„Moje království není z tohoto světa“ (Jan 18,36). V prvním čtení dnešní liturgie slova, v němž Věkovitý předal svou božskou, všeobecnou, svrchovanou, nezničitelnou moc „Synu člověka“, kterého Nový zákon zjevuje jako Ježíše Krista.

Ve druhém čtení je jakési pokračování a dokončení intronizace Vládce všehomíru. Sledujeme tohoto Hospodinova Mesiáše, jak přichází v oblaku a projevuje svou moc. Ti, kteří byli zproštěni hříchů, přijímají účast na jeho důstojnosti a propukají v jásot. Ti, kteří ho však probodli, budou plakat. Pohled na přicházejícího Krále králů je soudem.

„Každý, kdo je z pravdy, slyší můj hlas“ (Jan 18,37). Žijeme v době, kdy se ještě plně nezjevila Kristova svrchovanost a láska k člověku. Boží království vnímáme v několika rovinách, i když orgánem víry: „Boží království existovalo dříve než my; přiblížilo se ve vtěleném Slovu, je hlásáno celým evangelium, přišlo v Kristově smrti a vzkříšení. Od Poslední večeře přichází Boží království v eucharistii; je mezi námi. Boží království přijde ve slávě, až je Kristus odevzdá svému Otci“ (KKC 2816). Pouze tušíme krásu a dokonalost Božího království. Podle Katechismu katolické církve je „církev zárodkem Božího království na zemi“ (KKC 669). Když se kolem sebe rozhlédneme, musíme konstatovat, že k plnosti tohoto ideálu máme na míle daleko, že naše realita je ubohá a tristní. Kéž nás tato nepodoba a nedokonalost neuvrhne do skepse a zahořklosti nebo nějaké marné revoltě, nýbrž do usilovnější eschatologické touhy a modlitby: „Přijď království tvé!“ (Mt 6,10).

Zakončím slovy církevního spisovatele Tertulliána, který hovoří o Modlitbě Páně: „„I kdyby nám tato modlitba neuložila povinnost prosit o příchod Božího království, museli bychom sami od sebe pronést toto zvolání a spěchat obejmout naši naději“ (KKC 2817).

 

Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902