Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
34. neděle v mezidobí B - Slavnost Krista Krále / Petr Šabaka

Vládce všehomíru

Promluva na Slavnost Krista Krále B

 

„Moje království není z tohoto světa“ (Jan 18,36). V prvním čtení dnešní liturgie slova, v němž Věkovitý předal svou božskou, všeobecnou, svrchovanou, nezničitelnou moc „Synu člověka“, kterého Nový zákon zjevuje jako Ježíše Krista.

Ve druhém čtení je jakési pokračování a dokončení intronizace Vládce všehomíru. Sledujeme tohoto Hospodinova Mesiáše, jak přichází v oblaku a projevuje svou moc. Ti, kteří byli zproštěni hříchů, přijímají účast na jeho důstojnosti a propukají v jásot. Ti, kteří ho však probodli, budou plakat. Pohled na přicházejícího Krále králů je soudem.

„Každý, kdo je z pravdy, slyší můj hlas“ (Jan 18,37). Žijeme v době, kdy se ještě plně nezjevila Kristova svrchovanost a láska k člověku. Boží království vnímáme v několika rovinách, i když orgánem víry: „Boží království existovalo dříve než my; přiblížilo se ve vtěleném Slovu, je hlásáno celým evangelium, přišlo v Kristově smrti a vzkříšení. Od Poslední večeře přichází Boží království v eucharistii; je mezi námi. Boží království přijde ve slávě, až je Kristus odevzdá svému Otci“ (KKC 2816). Pouze tušíme krásu a dokonalost Božího království. Podle Katechismu katolické církve je „církev zárodkem Božího království na zemi“ (KKC 669). Když se kolem sebe rozhlédneme, musíme konstatovat, že k plnosti tohoto ideálu máme na míle daleko, že naše realita je ubohá a tristní. Kéž nás tato nepodoba a nedokonalost neuvrhne do skepse a zahořklosti nebo nějaké marné revoltě, nýbrž do usilovnější eschatologické touhy a modlitby: „Přijď království tvé!“ (Mt 6,10).

Zakončím slovy církevního spisovatele Tertulliána, který hovoří o Modlitbě Páně: „„I kdyby nám tato modlitba neuložila povinnost prosit o příchod Božího království, museli bychom sami od sebe pronést toto zvolání a spěchat obejmout naši naději“ (KKC 2817).

 

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Iz 42,1-4.6-7; Žalm Žl 29, 1-2.3ac-4.3b 9b-10; Sk 10,34-38
Lk 3,15-16.21-22

Kristův křest je velkým startem. Od této chvíle je Ježíš veřejně znám a také sledován. Lidé očekávají, že Bůh zasáhne, vstoupí do dějin. Ale jak to bude konkrétně? Poznáme toho, kterého pošle? Přichází učitel, nenápadný, bez moci, slávy, vojsk. Mnozí se ptají: „Může tento člověk něco změnit?“ Ježíš ale nepřichází se svojí lidskou mocí. Jeho silou je povolání, pozvání nebeského Otce. Bůh ho posílá, Bůh je s ním, Bůh je v něm… On, Ježíš, je Boží Syn! Tato autorita dává hlásání evangelia zcela jinou dimenzi.

Zdroj: Nedělní liturgie

23. ledna 2025 Studijní den: Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči?

(10. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Marie Elekta od Ježíše (1605–1663), svátek 11.1.

(10. 1. 2025) V roce 1656 se konečně přes různé překážky podařilo realizovat založení pražského Karmelu. Zakladatelkou byla matka…

Hymna Jubilea 2025 Poutníci naděje: Plamen naděje v nás oživ

(9. 1. 2025) Plamen naděje v nás oživ, v píseň chvály proměň jej.  Poutníky, co naději nesou, Pane, chraň a provázej.

Svatou branou ve Vatikánu prošlo už přes půl milionu poutníků

Svatou branou ve Vatikánu prošlo už přes půl milionu poutníků
(8. 1. 2025) Jak v úterý 7. ledna 2025 informovalo vatikánské Dikastérium pro evangelizaci, které je zodpovědné za přípravu…

Svátek Křtu Páně

(7. 1. 2025) V neděli po slavnosti Zjevení Páně (6.1.) se slaví svátek Křtu Páně.

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách
(6. 1. 2025) Prostor pro studium v tichu a klidu v přírodě a duchovní obnova na  hraně zimního a letního semestru dovolí…

Žehnání domů ve válečné zóně

(3. 1. 2025) Postřehy z mezní zkušenosti františkánského kněze z válečného Allepa v Sýrii před několika roky.