Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Aleš Opatrný | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus A)
Zmrtvýchvstání Páně - vigilie / Stůl slova - Aleš Opatrný

Celá západní kultura se už dlouho snaží, aby ve vědomí člověka byla jeho vlastní smrt co nejvíce oddálena, ne-li přímo popřena.

Slavnost zmrtvýchvstání Páně - vigilie

Rozbor textu

1. čtení
Řím 6,3-11
Vzkříšení není samozřejmostí, to věděl Pavel stejně jako jeho současníci. A pro člověka je žádoucí a přijatelný život, ne smrt. Cestu k tomuto životu Pavel vždy rýsuje přes smrt. Zde na zemi má člověk účast na Kristově věčném životě skrze svůj průchod smrtí křtu. Do věčnosti ale bude muset vstoupit s Kristem tím, že jeho úděl přijme naplno, tedy skutečnou smrtí. Ta se ale přijetím svátostné smrti křtu mění. A mění se také zacílení a určení člověka zde na zemi - je to určení k životu, který nemíří ke smrti, tedy k životu bez přítomnosti hříchu.


2. čtení




Evangelium
Mt 28,1-10
Evangelistova slova, vyjadřující, že Pán vstal z mrtvých, jsou poměrně bohatá a přece neříkají "jak to bylo". Apokalyptickými rysy vyprávění ale dává evangelista najevo, že se zde děje něco skutečného, co ovšem obvyklé a běžně známé události a děje naprosto přesahuje. Zcela jasné je pak typické velikonoční poselství, sestávající ze dvou částí: hrob je prázdný, tam Ježíše nehledejte (Mt 28,6) a: "Nebojte se, jděte!". Tedy je konec strachu a nejistot a dobrou zprávu, že Ježíš žije, je třeba roznést dál - nejprve k učedníkům, potom "ke všem národům" (Mt 28,19).


K úvaze



Myšlenky k promluvě
Naprosto není dnes snadné mluvit o Ježíšově vzkříšení. Na jedné straně dnes umí medicína kousky, které si se vstáním z hrobu nijak nezadají. Celý pokrok techniky a vědy nás vede k tomu, že jsme spíš zvyklí se mnohdy nedivit neobyčejným věcem. Na druhé straně je člověk většinou fascinován přítomností, a tak má jednak určitou nedůvěru ke zprávám z minulosti a na druhé straně není příliš otevřen velkým úvahám o budoucnosti, kterou považuje pro sebe za vzdálenou. A celá západní kultura se už dlouho snaží, aby ve vědomí člověka byla jeho vlastní smrt co nejvíce oddálena, ne-li přímo popřena. Jenže pohled velikonoc na smrt a vzkříšení není zdaleka jen pohledem na pozemský a zásvětný život člověka. Je to mnohem víc pohled na hřích a odpuštění, na vztah člověka a Boha. To chápe odedávna liturgie, když spojuje myšlenku velikonoční noci mnohem víc se křtem člověka, než s jeho smrtí a věčným životem. Pro nás je to důležité upozornění, abychom chápali celý význam Ježíšova činu spásy jako něco co se týká především člověka dnes a tady, byť to má vliv tak velký, že ho ani smrt nezruší, že sahá do věčnosti. Jinými slovy: jde o to, zda jsme schopni uvěřit a prožít, že jsme teď s Kristem vzkříšeni, že s ním teď vstupujeme do nového vztahu k Bohu, že jsme teď odpuštěním vyproštěni z umrtvující moci hříchu, že teď žijeme z Ducha Božího. V hloubce tohoto "teď", které přijímá nový život Bohem darovaný, se člověku otevírá pohled do hloubky tajemství vzkříšení.

Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902