Lev XIV. vyzval mladé lidi, aby se neutápěli v digitálním světě. „Používejte technologie moudře, ale nedovolte, aby technologie zneužila vás,“ řekl papež přibližně 6 000 teenagerům, kteří přijeli do Říma na jubileum pro svět vzdělávání během Svatého roku.
Buďte sami autory svých životů
„Žijete v tomto digitálním světě a to není špatná věc,“ začal Lev. Koneckonců, technologie otevírají obrovské možnosti pro učení a komunikaci. „Ale nenechte algoritmus psát váš životní příběh! Buďte sami autory,“ radil papež svým mladým hostům. Místo toho, abyste byli „inteligentní“ pouze ve virtuální realitě, je třeba „rozvíjet emocionální, duchovní, sociální a ekologickou inteligenci“ v „reálné“ realitě. Lev mladé lidi požádal, aby „digitální svět utvářeli humánním způsobem tím, že jej vybudují jako prostor pro bratrství a kreativitu, nikoli jako klec, do které se zavíráte, nikoli jako závislost nebo únik.“ To je podle něj také přístup nedávno kanonizovaného Carla Acutise, který z internetu udělal „nástroj evangelizace“.
Papež si přeje „generaci plus“
Papež Lev XIII. nabídl teenagerům, kteří navštívili Řím během Svatého roku, tři klíčové body. Kromě digitální gramotnosti se jednalo o duchovní výchovu a výchovu k míru. Lev ocenil touhu mladých lidí „po více“, jejich touhu „plánovat lepší společnost a nespokojit se s pouhým přihlížením“. A povzbudil je, aby byli plní naděje a proaktivní. „Jak úžasné by bylo, kdyby se vaše generace jednoho dne nazývala ‚Generace Plus‘ a byla by připomínána pro extra energii, kterou přinesete církvi a světu.“
„Bylo by úžasné, kdyby se na vaši generaci jednoho dne říkalo ‚Generace Plus‘
a vzpomínalo se na ni pro energii, kterou přinesete církvi a světu.“
Protilék na vnitřní prázdnotu
Před teenagery, mladými dospělými a některými doprovázejícími učiteli pronesl Lev projev s osobním podtextem: Setkání mu připomnělo léta, kdy učil matematiku a fyziku „mladým lidem, jako jste vy“, jak papež uvedl na úvod. Mluvil o starostech, které mladí lidé ve škole zažívají: vnitřní nepokoj, násilí, šikana. Za tím se podle něj skrývá duchovní prázdnota, důsledek společnosti, která formuje pouze technické, sociální a morální rozměry lidských bytostí, ale nikoli jejich duchovní život.
Jako protilék papež teenagerům doporučil, aby „naslouchali svému vnitřnímu neklidu, nevyhýbali se mu a nenaplňovali ho věcmi, které je neuspokojují“. Mladí lidé jsou povoláni k velkým snům a „roznítit světlo naděje v temných hodinách dějin“. Důrazně mladé lidi vyzval, aby byli „mluvčími pravdy a tvůrci míru, lidmi, kteří si stojí za svým slovem a přinášejí mír“.
Nestačí umlčet zbraně: „Je nutné odzbrojit srdce"
Pokud jde o války a krize, papež vyzval k „odzbrojujícímu a emancipovanému vzdělávání“. Nestačí umlčet zbraně: „Je nutné odzbrojit srdce a zříci se všech forem násilí a brutality.“ Takové vzdělávání vytváří rovnost a růst pro všechny bez ohledu na původ nebo přístup k drahým školám.
Na závěr Lev vyzval mladé lidi, aby si rozšířili obzory:
„Neupírejte svůj pohled na padající hvězdy,
kterým jsou svěřena prchavá přání.
Hleďte ještě výš, k Ježíši Kristu, ‚Slunci spravedlnosti‘.“






