Světový den chudých se připomíná vždy 33. neděli v mezidobí, tedy neděli před slavností Ježíše Krista Krále.

Nejvhodnější příprava na slavnost Ježíše Krista Krále

"Myslím si, že jako další konkrétní znamení mimořádného Svatého roku Milosrdenství (2015 / 2016) by se v celé církvi mohl ustanovit na 33. neděli liturgického mezidobí Světový den chudých. Bude to nejvhodnější příprava ke slavnosti Ježíše Krista Krále, který se ztotožnil s maličkými a chudými a bude nás soudit podle skutků milosrdenství (Mt 25,31-46). Bude to den, který pomůže komunitám i každému pokřtěnému uvažovat nad chudobou jakožto jádrem evangelia a nad tím, že dokud Lazar leží přede dveřmi našeho domu, nebude moci nastat spravedlnost ani sociální smír. Tento den bude zároveň ryzí formou nové evangelizace (Mt 11,5), která bude obnovovat tvář církve." (papež František v dokumentu Misericordia et misera)

Byjít k těm, jejichž lidská důstojnost je pošlapávána

V závěru Svatého roku milosrdenství (2016) papež František vyhlásil Světový den chudých, který se dle nové tradice bude připomínat vždy 33. neděli v mezidobí, tedy neděli před slavností Ježíše Krista Krále. První Světový den chudých se konal  19. listopadu 2017.  Papež skrze novou tradici Světového dne chudých vybízí věřící k aktivní a konkrétní solidaritě s chudými. Protože chudoba je podle Františka srdcem evangelia.

„V tento den má celé křesťanské společenství vyjít k chudým, slabým, k mužům a ženám, jejichž lidská důstojnost je příliš často pošlapávána,“ píše k příležitosti Světového dne chudých Papežská rada pro novou evangelizaci.

Farnosti jsou vyzvány, aby vytvářely „mnoho příležitostí k setkáním přátelství, solidarity a konkrétní pomoci“. Mohou pozvat v neděli chudé na mši svatou i ke stolu. Podobně učinil  papež František, který ve Vatikánu přivítal 5 tisíc chudých lidí, pro které sloužil mši a následně s nimi poobědval. Podobná setkání se mohou stát dlouhodobým životním stylem křesťanů.

Chudoba je povoláním k následování chudého Ježíše

„Pro Kristovy učedníky je chudoba především povoláním k následování chudého Ježíše,“ píše k připomínce František ve svém poselství. Podle pořadatelů lidé z bohatších společností stojí před výzvou opustit lhostejnost a pohodlnost a postavit se chudobě čelem. „Láska nedovoluje žádné alibi; kdo má v úmyslu milovat tak, jako miloval Ježíš, musí se řídit jeho příkladem, a to především tehdy, když jsme voláni k lásce k chudým,“ dodává papež. Podoby chudoby jsou pak různé, František ve svém poselství uvádí některé z nich.

Myslím na všechny, kdo podporují solidární inciativy s cílem dodat naději těm nejubožejším

„Na dnešek připadá Světový den chudých, jehož motto je vzato ze Žalmu: »naděje ubohých nezanikne nikdy « (srov. Žl 9,19). Myslím na všechny, kdo v diecézích a farnostech celého světa podporují solidární inciativy s cílem dodat naději těm nejubožejším. Děkuji lékařům a ošetřovatelům, kteří v těchto dnech sloužili v lékařské ambulanci na Náměstí sv. Petra. Děkuji za četné iniciativy ve prospěch trpících a potřebných, což dosvědčuje pozornost, která našim bratřím a sestrám nikdy nesmí být odepřena. Před chvílí jsem měl možnost vidět několik statistik o chudobě, které působí bolest. Společnost je vůči chudým lhostejná... “ (17. listopadu 2019)

 

Odkazy na jiné weby: