Vojenský kaplan českého původu Emil Kapaun inspiroval své muže během korejské války klidným a odvážným vedením a ve svých spoluvězních vzbuzoval touhu zůstat silný - i poté, co už sám nemohl.

Jeho činy mu nakonec vynesly nejvyšší vojenské vyznamenání USA a také potenciální cestu ke svatosti. Kapaun se narodil 20. dubna 1916 na venkově v Pilsen v Kansasu USA. On a jeho bratr Eugene se naučili dělat domácí práce a opravovat věci kolem rodinné farmy - dovednost, která později Kapaunovi dobře posloužila.

V červenci 2021 pak Kapauna vyznamenal i Jihokorejský prezident Mun Če-in.

„Armádní kaplan Emil Kapaun inspiroval své muže během korejské války klidným a odvážným vedením, v zajetí svým spoluvězňům dodával touhu zůstat silní - i poté, co už sám nemohl. Jeho činy mu nakonec vynesly nejvyšší vojenské vyznamenání a také možnou cestu ke svatosti,“ stojí na webu amerického ministerstva obrany.

Kapaun se korejské války zúčastnil v červenci 1950 jako jeden z prvních Američanů. U armády sloužil jako kaplan 8. jízdního pluku 1. polní divize americké armády, která se vylodila v červenci 1950 u Pchohangu. V zákopech sloužil improvizované mše a vždy se snažil pomáhat zraněným vojákům, za což dostal vyznamenání  již v srpnu 1950, píše web Ministerstva zahraničních věcí. ...

Zdroj:

 

Další odkazy k tématu: