Utrpení a smrt se v moderní společnosti stávají tématy, kterým se raději vyhýbáme. Když už ale dojde na jejich otevření, bývá často ve hře otázka eutanazie – jako „řešení“, které má bolest a zoufalství zkrátit. Je ale eutanazie skutečně odpovědí? A jaká rizika s sebou nese její legalizace?

Utrpení jako problém moderní doby

Současná společnost se stále obtížněji vyrovnává s utrpením – ať už fyzickým, psychickým nebo existenčním. Technický pokrok a medicínské možnosti nás naučily bolesti se vyhýbat, a tak je přirozená lidská zkušenost se smrtelností a utrpením stále cizejší. Když už smrt přijde, očekává se, že bude rychlá, důstojná a hlavně bezbolestná. Tady pak přichází na scénu eutanazie – často vnímaná jako humánní „zkratka“ přes nevyhnutelné.

Eutanazie jako lákavé, ale zjednodušené řešení

Veřejná debata o eutanazii je často zjednodušená na falešné dilema: buď bezvýchodné utrpení, nebo eutanazie. Jenže realita je širší. Průzkumy sice ukazují převážně pozitivní postoj veřejnosti k eutanazii, ale zároveň upozorňují na to, že představy lidí o jejím průběhu, rizicích i důsledcích jsou velmi kusé. Zastánci eutanazie navíc často operují zkreslenými informacemi nebo opomíjejí možné negativní scénáře včetně zneužití.

Kritické pohledy mimo náboženský rámec

V kulturně sekulární společnosti nemá křesťanský důraz na posvátnost života silnou přesvědčivost. To ovšem neznamená, že by neexistovaly racionální a věcně podložené důvody, proč být vůči legalizaci eutanazie velmi obezřetný. Právě takový přístup nabízí sborník Iluze dobré smrti, který sestavil publicista Pavel Šafr. Vyhýbá se náboženské argumentaci a místo toho přináší pohledy odborníků z oblasti práva, psychologie, historie i medicíny.

Skutečné zkušenosti ze zemí, kde je eutanazie legální

Sborník upozorňuje i na zkušenosti ze zemí, kde je eutanazie již povolená. Právě tyto příklady ukazují, že eutanazie není jen „osobní rozhodnutí“, ale fenomén, který mění hodnotové prostředí společnosti, zdravotnictví i postoj k umírajícím. Rizika zneužití nebo tlak na „dobrovolnost“ nelze jednoduše odmávnout.

Nenásilné hledání orientace

Sborník Iluze dobré smrti není ideologickým útokem na příznivce eutanazie. Nenabízí moralizování, ale snahu nabídnout čtenáři širší rámec, v němž si může vytvořit informovaný názor. Autor sborníku sice vychází z odmítavého postoje k eutanazii, ale jeho přístup je otevřený a vstřícný vůči těm, kdo téma teprve promýšlejí.

Zpracováno podle textu Aleše Opatrného