Poselství bylo publikováno v několika jazycích: italsky, francouzsky, anglicky, německy, španělsky a portugalsky.
Svatý otec v úvodu svého poselství připomněl koncilní dekret o sdělovacích prostředcích Inter Mirifica, v němž jsou je na sdělovací prostředky nahlíženo jako nástroj, který ovlivňuje celou lidskou společnost. "Nutnost používat tento nástroj co nejlepším způsobem," píše Svatý otec, "mne vede k tomu, abych toto své první poselství ke dni sdělovacích prostředků zaměřil na koncepci médií jako sítě schopné zjednodušovat komunikaci, vytvářet společenství a spolupráci".
V rozměru společenství uvádí papež citát ze sv.Pavla Efezanům: "nejste už cizinci a přistěhovalci, ale členové Boží rodiny…působením Ducha jste budováni v Boží příbytek". (Ef 2,18-22) Rozměr společenství určuje život křesťana.
Technologický pokrok na poli sdělovacích prostředků umožňuje překonávat velké vzdálenosti v jediném okamžiku a to by mělo napomáhat obecnému dobru. Avšak zároveň vidíme, že rychlost komunikace nejde ruku v ruce s vytvářením hodnot a se šířením spolupráce uvnitř společnosti.
Papež proto vyzývá ty, kteří pracují se sdělovacími prostředky, aby pracovali s odvahou a rozhodností a nenechali se utlumit množstvím přicházejících informací a nespokojili se s částečnými či neúplnými pravdami. Mají naopak objevovat pravý smysl a základ lidské, osobní a sociální existence.
Papež upozorňuje na rizika, které současný svět médií přináší v tom smyslu, že má tendenci vytvářet jistou primitivní monokulturu, v níž se zamlžuje tvůrčí duch, zjednodušuje myšlení a znehodnocují se různé oblasti kultury či náboženské víry. Stává se to tehdy, když média slouží pouze ke komerčnímu využívání, jsou obrácena sama do sebe a ztrácejí smysl pro odpovědnost a službu obecnému dobru. Svatý otec upozorňuje, že při mediálním zpravodajství se má zachovávat různost pohledů a klást důraz na rodinu a manželství jako základ kultury a společnosti. Zvláštní zodpovědnost pak leží na pracovnících médií ve vztahu k výchově mladé generace.
V závěru pak Benedikt XVI. uvedl tři zásady, které ve vztahu k novinářské práci zdůrazňoval jeho předchůdce Jan Pavel II. - formace, účast a dialog. Formace znamená naučit se správnému způsobu zacházení s médii, s vyloučením všech forem manipulace. Účast pak znamená poslání médií v rámci veřejné služby a dialog je prostorem pro vytváření vztahů kulturní výměny, solidarity a bratrství mezi všemi lidmi.
"Kristus je náš pokoj, obě dvě části spojil v jedno" (Ef 2,14), zakončil Benedikt XVI. své poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků.
***
Se svolením převzato z: TS ČBK