Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Vánoce (cyklus C)
Slavnost Matky Boží, Panny Marie - 1.1. / Angelus - papež František (Válka je nelidská)

Překvapení a radost z Vánoc pokračuje v evangeliu dnešní liturgie (Lk 2,16-21), které vypráví o příchodu pastýřů k betlémské jeskyni. Po andělském zvěstování „se bez meškání vydali na cestu a našli Marii, Josefa a dítě ležící v jeslích“ (v. 16). Toto setkání naplňuje všechny úžasem, protože pastýři „oznámili, co jim bylo o dítěti řečeno“ (v. 17): novorozenec je „spasitel“, novorozenec je „Kristus, Pán“ (v. 11)! 

Zamysleme se nad tím, co pastýři v Betlémě viděli, tedy nad dítětem, a také nad tím, co neviděli, tedy nad srdcem Marie, která všechny tyto skutečnosti uchovávala a přemýšlela o nich (srov. v. 19). 

Především dítě Ježíš: toto hebrejské jméno znamená „Bůh zachraňuje“, a právě to bude dělat. Pán totiž přišel na svět, aby nám daroval svůj vlastní život. Zamysleme se nad tím: všichni lidé jsou děti, ale nikdo z nás si nevybral, že se narodí. Místo toho se Bůh rozhodl narodit se pro nás. Bůh se rozhodl. Ježíš je zjevením jeho věčné lásky a přináší světu pokoj. 

Novorozenému Mesiáši, který zjevuje Otcovo milosrdenství, odpovídá srdce Marie, panenské Matky. Toto srdce je ucho, které uslyšelo archandělovo zvěstování; toto srdce je ruka nevěsty podaná Josefovi; toto srdce je náruč, která objala Alžbětu v jejím stáří. V srdci Marie, naší matky, bije naděje; bije naděje na vykoupení a spásu pro každé stvoření.

Matky ... Matky vždy pečují o své děti. Dnes, v tento první den roku zasvěcený míru, mysleme na všechny matky, které se ve svých srdcích radují, i na všechny matky, jejichž srdce jsou plná smutku, protože jim jejich děti vzalo buď násilí, pýcha, nebo nenávist. Jak krásný je mír! A jak nelidská je válka, která láme srdce matek!

Ve světle těchto úvah se každý z nás může sám sebe zeptat: Umím zůstat v tichu a rozjímat o Ježíšově narození? A snažím se uchovávat ve svém srdci tento advent, jeho poselství dobra a spásy? A jak mohu tak velký dar opětovat svobodným gestem pokoje, odpuštění, smíření? Každý z nás si najde něco, co může udělat. A to přinese dobro.

Kéž nás Maria, svatá Matka Boží, naučí uchovávat radost z evangelia v našich srdcích a vydávat o ní svědectví ve světě.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Milosrdenství

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.