Jen s Bohem můžeme naplno využívat  svůj životní potenciál. - archív citátů

Lev XIV. papež | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus C)
Slavnost Seslání Ducha svatého - C / papež Lev XIX. (Duch rozbíjí naše vnitřní pouta a proměňuje nás)

„Nastal den, který jsme očekávali, kdy […] Pán Ježíš Kristus, oslaven svým vzkříšením a nanebevstoupením, seslal Ducha Svatého“ (sv. Augustin, Discorso 271, 1). A také dnes se oživuje to, co se stalo ve večeřadle: jako prudký vítr, který nás rozechvívá, jako hluk, který nás probouzí, jako oheň, který nás osvítí, sestupuje na nás dar Ducha Svatého (srov. Sk 2,1-11).

Jak jsme slyšeli v prvním čtení, Duch svatý působí v životě apoštolů něco mimořádného. Po Ježíšově smrti se uzavřeli ve strachu a smutku, ale nyní konečně dostávají nový pohled a porozumění srdce, které jim pomáhá interpretovat události, které se staly, a prožít hlubokou zkušenost přítomnosti Vzkříšeného: Duch Svatý přemáhá jejich strach, rozbíjí vnitřní pouta, uklidňuje rány, pomazává je silou a dává jim odvahu vyjít vstříc všem a hlásat Boží skutky. 

Úryvek ze Skutků apoštolů nám říká, že v Jeruzalémě bylo v té chvíli shromážděno mnoho lidí různého původu, a přesto „každý je slyšel mluvit ve své vlastní řeči“ (v. 6). A tak se o Letnicích otevřely dveře večeřadla, protože Duch otevřel hranice. Jak řekl Benedikt XVI.: „Duch Svatý dává porozumění. Překonává rozkol, který začal u Babylonské veže – zmatek srdcí, který nás staví proti sobě – a otevírá hranice. […] Církev se musí stále znovu stávat tím, čím již je: musí otevírat hranice mezi národy a bořit bariéry mezi třídami a rasami. V ní nesmí být nikdo zapomenut ani opovrhován. V církvi jsou pouze svobodní bratři a sestry Ježíše Krista« (Homilie na Letnice, 15. května 2005).

Zde je výmluvný obraz Letnic, nad kterým bych se s vámi rád zamyslel. Duch otevírá hranice především v nás. Je to dar, který otevírá náš život lásce. A tato přítomnost Hospodina rozpouští naši tvrdost, uzavřenost, sobectví, strachy, které nás blokují, narcismus, který nás nutí točit se jen kolem sebe samých.

Duch Svatý přichází, aby v nás vyzval k boji proti riziku života, který se ztrácí, pohlcen individualismem. Je smutné pozorovat, jak ve světě, kde se množí příležitosti k socializaci, paradoxně riskujeme, že budeme osamělejší, stále propojeni, ale neschopni »vytvářet sítě«, stále ponořeni do davu, ale přesto ztracení a osamělí cestovatelé.

Duch Boží nám však pomáhá objevit nový způsob, jak nahlížet na život a žít jej: otevírá nás setkání s námi samými za maskami, které nosíme; vede nás k setkání s Bohem a učí nás zakoušet jeho radost; přesvědčuje nás – podle slov Ježíše, která jsme právě vyslechli – že pouze pokud setrváme v lásce, dostaneme také sílu zachovávat jeho slovo a být jím proměněni. Otevírá hranice v nás, aby se náš život stal prostorem, kde je místo pro všechny.

Duch navíc otevírá hranice také v našich vztazích. Ježíš totiž říká, že tento dar je láska mezi Ním a Otcem, která přichází, aby přebývala v nás. A když v nás přebývá Boží láska, jsme schopni otevřít se bratřím, překonat svou zatvrzelost, překonat strach z těch, kteří jsou jiní, a kultivovat vášně, které se v nás bouří. Duch však proměňuje i ty nejskrytější nebezpečí, která znečišťují naše vztahy, jako jsou nedorozumění, předsudky, manipulace. S velkou bolestí myslím také na situace, kdy je vztah zamořen touhou ovládat druhého, což často vede k násilí, jak bohužel dokazují četné případy vražd žen v poslední době.

Duch Svatý v nás naopak pěstuje plody, které nám pomáhají žít skutečné a dobré vztahy: „Lásku, radost, pokoj, velkorysost, laskavost, dobrotu, věrnost, mírnost, sebeovládání“ (Gal 5,22). Tímto způsobem Duch rozšiřuje hranice našich vztahů s druhými a otevírá nás radosti bratrství. A to je rozhodujícím kritériem i pro církev: jsme skutečně církví Vzkříšeného a učedníky Letnic, pouze pokud mezi námi nejsou hranice ani rozdělení, pokud v církvi umíme komunikovat a vzájemně se přijímat, pokud integrujeme naše odlišnosti, pokud se jako církev stáváme prostorem, který je vstřícný a pohostinný vůči všem.

Konečně Duch svatý otevírá hranice i mezi národy. O Letnicích apoštolové mluvili jazyky těch, s nimiž se setkali, a chaos Babylonu byl konečně uklidněn harmonií vytvořenou Duchem. Rozdíly, pokud Boží dech sjednocuje naše srdce a umožňuje nám vidět v druhém tvář bratra, se nestávají příležitostí k rozdělení a konfliktu, ale společným dědictvím, z něhož můžeme všichni čerpat a které nás všechny vede společně na cestu bratrství.

Duch boří hranice a bourá zdi lhostejnosti a nenávisti, protože „nás všechno učí“ a „připomíná nám Ježíšova slova“ (srov. Jan 14,26); a proto nejprve učí, připomíná a vtiskuje do našich srdcí přikázání lásky, které Ježíš postavil do středu a na vrchol všeho. A kde je láska, tam není místo pro předsudky, pro bezpečné vzdálenosti, které nás oddalují od bližních, pro logiku vyloučení, kterou bohužel vidíme i v politickém nacionalismu.

Právě při oslavách Letnic papež František poznamenal, že „dnes je ve světě tolik sváru, tolik rozdělení. Jsme všichni propojeni, a přesto jsme od sebe odloučeni, znecitlivělí lhostejností a utlačováni osamělostí“ (homilie, 28. května 2023). Tragickým znamením toho všeho jsou války, které zmítají naší planetou. Vzývejme Ducha lásky a míru, aby otevřel hranice, zbořil zdi, rozptýlil nenávist a pomohl nám žít jako děti jediného Otce, který je v nebesích. 

Bratři a sestry, Letnice obnovují Církev, obnovují svět! Ať silný vítr Ducha Svatého vane nad námi a v nás, otevírá hranice srdce, daruje nám milost setkání s Bohem, rozšiřuje obzory lásky a podporuje naše úsilí o budování světa, v němž vládne mír. 

Nejsvětější Maria, ženo Letnic, Panno navštívená Duchem, Matko plná milosti, provázej nás a přimlouvej se za nás.

Duch svatý  

Čtení z dnešního dne: Úterý 24. 6. 2025, Slavnost narození svatého Jana Křtitele

Iz 49,1-6; Sk 13,22-26

Komentář k Lk 1,57-66.80: Hospodin připravuje svůj lid opravdu dramaticky. Předchůdce samotného Pána: narozený z neplodné matky, jeho otec údivem oněmí. Pro dnešní hlásání radostné zvěsti je to velké povzbuzení!

Zdroj: Nedělní liturgie

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)
(23. 6. 2025) Početím Jana Křtitele se odstartovaly události přímo vedoucí k našemu vykoupení. Proto církev věnuje pozornost nejen…

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost
(22. 6. 2025) Svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ustanovil r. 1856 Pius IX. na třetí pátek po letnicích. Co je obsahem tohoto…

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)
(21. 6. 2025) Horlivý a zbožný biskup, který žil v chudobě. Reformátor kléru. Popraven králem Jindřichem VII. 22. 6. 1535

sv. Tomáš More (22.6.)

sv. Tomáš More (22.6.)
(20. 6. 2025) Filozof, politik, humorista, mučedník... Popraven (1535) králem Jindřichem VII. 

Přímluvy dle aktuálního dění pro 12. neděli v mezidobí, cyklus C / 22. 6. 2025

(20. 6. 2025) Všichni jsme Boží děti skrze víru v Krista Ježíše.  A když patříme Kristu, jsme dědici podle…

Patron lidí závislých na alkoholu - Matt Talbot (19.6.)

Patron lidí závislých na alkoholu - Matt Talbot (19.6.)
(18. 6. 2025) Matt se narodil 2. 5. 1856 v Dublinu v Irsku. Všichni muži v rodině pili tak, že se…

Svatovintířská pouť za mír v Evropě a ve světě 22. 6. 2025

Svatovintířská pouť za mír v Evropě a ve světě  22. 6. 2025
(17. 6. 2025) Srdečně vás zveme na pěší pouť z bavorského Rinchnachu do Dobré Vody u Hartmanic na Šumavě, k místu zesnutí sv.…