Navigace: Tematické texty S StvořeníDelší texty Bůh nás stvořil jako své děti, dal nám identitu, poslání, úkol a lásku

Bůh nás stvořil jako své děti, dal nám identitu, poslání, úkol a lásku

Vatikán. Člověk stvořený k obrazu Božímu, pán země a žena k lásce po jeho boku – tři veliké dary stvoření tvořily opěrné body papežovy homilie při ranní mši v kapli Domu sv. Marty.

»Pane, co je člověk, že na něho myslíš? Učinils ho jen o málo menším než jsou andělé, ověnčils ho ctí a slávou« - tyto dva verše z 8. Žalmu a dnešní čtení z knihy Geneze (1,20-2,4) byly Svatému otci podnětem k úžasu nad Boží něhou a láskou, jež se projevila stvořením a dala člověku všechno. Poukázal přitom na tři body, z nichž prvním je totožnost.

„Předně nám daroval DNA, tedy učinil nás dětmi, stvořil nás ke Svému obrazu a Své podobě, abychom byli jako On. A když někdo přivede na svět dítě, nemůže to už vrátit zpět: dítě je učiněno a je. A ať už se podobá otci více či méně, je dítětem, obdrželo totožnost. A když je dítě hodné, otec je na ně hrdý. Říká: »Podívejte, jak je úžasné!« I pokud je trochu méně vyvedené, řekne o něm otec, že je roztomilé, protože takový je otec. Vždycky. A je-li nezvedené, otec jej ospravedlňuje, čeká... Ježíš nám vysvětlil, jak dovede na své děti čekat Otec. Dal nám identitu dětí, muže a ženy. Jsme »jako bohové«, protože jsme Božími dětmi.“

Druhým Božím darem je - podle papeže - úkol. „Bůh nám dal celou zemi, abychom jí »vládli« a »podmanili si« ji, jak praví kniha Geneze – řekl. - Je to královská hodnost, kterou člověku daroval Bůh, protože nechtěl „otroka“, nýbrž „pána“, „krále“, který však má určitý úkol.“

„On pracoval na stvoření, a nás pověřil prací, abychom stvoření nesli dál, nikoli abychom jej ničili, nýbrž dávali mu růst, opatrovali jej, chránili a umožnili mu se rozvíjet. Dal nám všechno. Je zajímavé – domnívám se já – že nám nedal peníze? Máme všechno. Kdo nám dal peníze? Nevím. Babičky říkají, že ďábel vchází přes kapsu. Možná... můžeme přemýšlet o tom, kdo nám dal peníze... Od Boha jsme dostali stvoření, abychom jej opatrovali a nesli dál. Toto je dar. A nakonec »Bůh stvořil člověka jako svůj obraz [...] stvořil je jako muže a ženu«.“

Po vládě nad stvořením se nám podle Geneze dostává třetího a posledního daru, na který papež poukázal. Je to láska spojující muže a ženu. „Stvořil je jako muže a ženu a není dobré, aby člověk žil sám. Bůh tedy učinil družku – pokračoval papež s odkazem na knihu Geneze. Bůh, který je láska, dá tedy člověku lásku, a dialog lásky má především existovat mezi mužem a ženou.“ Odtud pak plyne papežova závěrečná výzva:

„Děkujme Pánu za tyto tři dary, které nám dal: identitu, úkol a lásku. A prosme o milost, abychom opatrovali svou identitu dětí, pracovali na daru, který nám dal, a nesli jej dál svojí prací; a o milost učit se každý den více milovat.“

Kázal dnes (7.2.2017) papež František v Domě sv. Marty. 


Převzato z webu České sekce Radio Vaticana (mig)

Redakčně upraveno

 

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 28. 3., Zelený čtvrtek

1. čtení - Ex 12,1-8.11-14; Žl 116; Evangelium - Jan 13,1-15

Komentář k Jan 13,1-15: Mytí nohou je obrazem Ježíšovy lásky a znakem služebnosti církve. Bez ohledu na to, zda jde o ženy či muže. Chci naplňovat vizi církve, která slouží všem? Zde nejde jen o rituál…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.