Nezapomínejte na chudé, milujte je, protože v nich je ukřižovaný Ježíš, - archív citátů

Navigace: Tematické texty O Osobnosti, svatíPavel sv. Listy svatého Pavla jsou aplikací evangelia na běžný život …

Listy svatého Pavla jsou aplikací evangelia na běžný život …

Tento text si též můžete stáhnout k vytištění ve formátu: pdf.

Listy svatého Pavla
jsou aplikací evangelia
na běžný život …

Papež Benedikt XVI. vyhlásil rok věnovaný svatému Pavlovi, a to u příležitosti oslavy 2000. výročí narození tohoto apoštola. Svatý Pavel se narodil v Tarsu pravděpodobně kolem roku 10 po Kr. Po svém obrácení na cestě do Damašku se stal jedním z nejpřednějších misionářů, nejdříve mezi židy, později mezi pohany.
Listy svatého Pavla jsou základním zdrojem informací o životě prvotní církve a přes staletí měly silný vliv na církevní myšlení. Pavlovy listy jsou v mnohém aplikací evangelia na běžný život.

Církev i dnes, tak jako tenkrát, potřebuje apoštoly ochotné obětovat se, svědky a mučedníky, jako byl svatý Pavel.

Za evangelium se nestydím.
Jím se přece projevuje Boží moc
a přináší záchranu každému, kdo věří … (apoštol Pavel, Řím 1,16)

Evangelium není pouhou naukou, moudrostí, a už vůbec ne ideologií. I když je mnoha lidem vzdálené a ve srovnání s důmyslně podávanou lidskou moudrostí se zdá být až příliš jednoduché.

Evangelium přináší záchranu

Po záchraně ovšem touží mnoho lidí. Záchrana před neštěstími, neúspěchy, zlobou či zlomyslností bližních je žádána mnohými. A pokud by „nic nestála“, byla by ještě žádanější. Potíž je v tom, že člověku je nejmilejší hledat záchranu na tomto světě a pro tento život. Vše ostatní se mnohým jeví jako zbytečné. Záchrana, kterou přináší evangelium, ovšem není záchranou od všech nepříjemností. Je to sice záchrana od zla, ale především od zla, které se zmocňuje lidského srdce. Takové zlo může život člověka znehodnocovat, ničit i zničit nejen v životě na zemi, ale v celé věčnosti. Aby člověk po takovéto záchraně sáhl, potřebuje vědět o své osobní nouzi, kterou působí zlo.

Bůh zná slabost člověka

Evangelium ukazuje, že Bůh zná slabost člověka, že nad ní nemhouří oko, ale že ji léčí odpuštěním, pozvednutím z marastu hříchu, darem Ducha, tedy tím, co v křesťanství nazýváme vykoupením. A tato záchrana, jak tvrdí apoštol, není nabídnuta jen vyvolenému národu, ale i pohanům. Jinak řečeno – všem.

Boží moc člověka osvobozuje

Boží moc ale neslouží k podrobení druhých, k upevnění vlády nad ostatními lidmi ani k upoutání pozornosti nějakou senzací. Boží moc, vycházející z Ježíšova evangelia, je především mocí, která člověka osvobozuje od zla v jeho nitru. Je to moc, která odpouští a vede k proměně života.

Evangelium si nestačí jen pamatovat

Evangelium si ale nestačí jen pamatovat. Musí být přijato do srdce člověka a stávat se součástí jeho života. Život z Božího slova není nějakou jednou formou křesťanského života, ale je jeho formou základní.
Když jsme k vám přinesli evangelium, nebyla to pouhá slova, naopak: bylo to provázeno projevy moci a činností Ducha svatého. (apoštol Pavel, 1 Sol 1,5)

Zpracováno podle knížky:
Apoštol Pavel s Alešem Opatrným,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.


Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Iz 55,6-9; Žalm ŽALM 145; Flp 1,20c-24.27a
Mt 20,1-16

Na první poslech se jeví jednání hospodáře jako nespravedlivé. Dělníci pracující celý den dostali stejně jako ti, kteří pracovali hodinu. Ale oni přijali tuto pracovní smlouvu a hospodář jim dal smluvenou mzdu. Tedy nejde o nespravedlnost, ale o velkorysost k těm, kteří práci nenašli! Evangelista navázal na příběh o bohatém mládenci, který Ježíše oslovil, protože toužil být dokonalý před Bohem. Ale neuměl nebo nechtěl svému úsilí dát všechno. Bůh je mnohem flexibilnější, hledá, jak nejlépe využít situaci a dosáhnout cíle i přes mnohé potíže. A dokáže jednání ohodnotit nejen ve vztahu k odpracovanému úkolu, ale k situaci člověka. Pokud se na text díváme z našeho pohledu, stojí za otázku, zda jsme připraveni vstoupit do Boží služby kdykoli. A podobně, nakolik sami dokážeme vnímat svět perspektivou dobra pro druhé. Poslední zamyšlení se může týkat těch, kteří třeba léta necítili žádné povolání pro Boha. Pán nás ale někdy osloví až na úplném konci např. školy, rodičovství, práce nebo i života. Nemávneme rukou s tím, že „nyní“ to už nemá cenu?

Zdroj: Nedělní liturgie

Konkrétní odkaz svatého Václava pro každého z nás

Konkrétní odkaz svatého Václava pro každého z nás
(24. 9. 2023) Jak následovat "dědice" české země? Asi ho nebudeme následovat zrovna v statečném hájení českého území. ...

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno?

(23. 9. 2023) Pracovní listy pro děti. V září dozrávají hrozny vinné révy a slaví se "vinobraní". A znáte nějaké další…

Sv. Padre Pio (23.9.)

Sv. Padre Pio (23.9.)
(22. 9. 2023) Otec Pio z Pietrelciny (1887 - 1968) je jednou z nejvýraznějších světeckých postav 20. století. Po celých padesát let…

21.9. sv. Matouš

(20. 9. 2023) Dynamika Božího povolání a lidské odpovědi

20. září - památka korejských mučedníků

(19. 9. 2023) "... Už máme velmi blízko k rozhodujícímu zápasu, snažně vás prosím, žijte věrně z víry, abyste jednou vešli tam,…

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…