Nezapomínejte na chudé, milujte je, protože v nich je ukřižovaný Ježíš, - archív citátů

Navigace: Tematické texty U UtrpeníDelší texty Má nemoc a utrpení nějaký smysl? Nemá!

Má nemoc a utrpení nějaký smysl? Nemá!

Ale může mít. Úvaha k světovému dni nemocných 11. 2.


Ve skautu jsem se jako malý kluk naučil (údajné) indiánské názvy pro jednotlivé měsíce roku. Vycházely z indiánské zkušenosti s přírodou a životem. Únor byl nazýván "měsícem smrti" (jinde "měsíc hladu"). Pamatuji si, jak mě jako malého kluka fascinoval znak tohoto měsíce: lebka se zkříženými kostmi. Uběhlo několik let (resp. desetiletí), které i mně, jako každému člověku, nadělily nějaké osobní i zprostředkované zkušenosti se životem, ne-mocí, bez-mocí a smrtí.

Jeví se mi jako vhodné, že za datum světového dne nemocných byl zvolen právě 11. únor. Tedy období vrcholící zimy, kdy je organismus po zimě vyčerpaný a více zranitelný (alespoň na severní polokouli). Zároveň je 11. únor svátkem „Panny Marie z Lurd“, kde se setkávají nemocní z celého světa.

„Světový den nemocných“ připomíná utrpení a nemoc jako všudypřítomnou veličinu lidského života. Veličinu, se kterou si ani jako křesťané mnohdy nevíme co počít. Proto ji někdy podvědomě ze své mysli buď vytlačujeme, nebo „z nouze děláme ctnost“ – prohlašujeme utrpení jako od Boha seslané k naší nápravě.

Utrpení a nemoc jsou ale zlem, proti kterému vystupoval i Ježíš. Není tedy Božím záměrem, aby člověk trpěl. Trápení do světa vstoupilo až odloučením člověka od Boha! Pravdou ale je, že až právě v utrpení, ne-moci a slabosti mnohdy člověk zahlédne důležité a podstatné věci. Zahlédne pravdu o sobě, svých blízkých i o podstatě života. Jedině v tom může mít – a asi má utrpení svůj zprostředkovaný význam. Asi až v utrpení lze pochopit i to, že Kristus se nám připodobnil ve všem, že šel před námi až k bráně smrti, kterou svým vzkříšením otevřel.

Pro nás.
Máme tedy naději!



- Psáno pro Zpravodaj Arcidiecéze pražské –


Autor: IMA

Témata: Nemoc | Utrpení | Maria | Smysl

Čtení z dnešního dne: Sobota 23. 9.

1. čtení – 1 Tim 6,13-16; Evangelium – Lk 8,4-15

Komentář k Lk 8,4-15: Už tím, že se nad Božím slovem dnes zastavím, padne do (dobré?) půdy. Chci mít teď sílu přinášet užitek. Bez trpělivosti nic nevzejde!

Zdroj: Nedělní liturgie

Sv. Padre Pio (23.9.)

Sv. Padre Pio (23.9.)
(22. 9. 2023) Otec Pio z Pietrelciny (1887 - 1968) je jednou z nejvýraznějších světeckých postav 20. století. Po celých padesát let…

21.9. sv. Matouš

(20. 9. 2023) Dynamika Božího povolání a lidské odpovědi

20. září - památka korejských mučedníků

(19. 9. 2023) "... Už máme velmi blízko k rozhodujícímu zápasu, snažně vás prosím, žijte věrně z víry, abyste jednou vešli tam,…

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…

Jak se stavět k odpadlíkům od církve? (Svatí Kornélius a Cyprián, svátek 17.9.)

(16. 9. 2023) Když v roce 251 pominulo pronásledování křesťanů, mnozí z těch, kteří předtím ze strachu od víry odpadli, se chtěli do…

Adolf Kajpr - teolog, který nebyl odtažený od každodenních a aktuálních problémů

Adolf Kajpr - teolog, který nebyl odtažený od každodenních a aktuálních problémů
(16. 9. 2023) Adolf Kajpr (5. 7. 1902, Hředle na Kladensku – 17. 9. 1959, komunistická věznice Leopoldov)

Kurz: Práce s Písmem v katechezi

Kurz: Práce s Písmem v katechezi
(15. 9. 2023) Průběžný celoroční kombinovaný kurz pro začínající i zkušené katechety. Kurz zahrnuje 5 online…