Navigace: Tematické texty K KnihyNovo Millennio Ineunte Novo Millennio Ineunte (Ambros P., Bugel W., Mizia C., Opatrný A., Pastuszak J., Pospíšil C. V.)

Novo Millennio Ineunte (Ambros P., Bugel W., Mizia C., Opatrný A., Pastuszak J., Pospíšil C. V.)

V úvodním příspěvku „NOVO MILLENNIO INEUNTE a recepce II. vatikánského koncilu“ prof. Ambros porovnává události Jubilejního roku 2000 shrnuté v listu NMI s požadavky reformy II. vatikánského koncilu a z ní plynoucí novou odvahu „přijmout evangelizační poslání“. V závěru hovoří o „podivuhodném jaru“ a obnově, jež církvi přinesla recepce koncilu.

Cezary A. Mizia v přednášce „Znamení času podle Novo millennio ineunte“ hledá konkrétní historické okamžiky, v nichž promlouvá Bůh k lidem, k nimž se papež v MNI vyjadřuje, představuje potřebnost teologické aktualizace znamení doby. Znamení času obsažená v MNI se již objevila v učení koncilu, či v pozdějších listech papeže, přesto NMI nově vybízí k vytváření pastorálních programů v místních církvích.

Ve své úvaze „Česká církev v pohledu Novo millenio ineunte“ Aleš Opatrný porovnává podstatné body z retrospektivní části listu NMI s tím, co se odehrálo v naší zemi. Poukazuje na malou odezvu na přípravu Jubilea z řad kněží a věřících, na problém zastínění přípravy na Jubileum u nás dalšími akcemi (Desetiletí duchovní obnovy, příprava na Sněm katolické církve v ČR), na vyrovnání se církve s nejnovější historií ČR. Ve vybídnutí do budoucna vidí autor spíše cestu v trvalé práci na realizaci dílčích cílů, k nimž NMI vede, než ve velkolepých pastoračních projektech.

Christologické reflexi nad listem NMI, ale také Tertio millennio adveniente a Incarnationis mysterium se ve svém příspěvku věnuje C. V. Pospíšil. Při reflexi nad vtělením Ježíše Krista se úžeji věnuje tajemství střetu dějin a věčnosti, spojení christologie a spirituality v pojetí vtělení jako „stávání se člověkem“ a problematice Kristova lidského vědomí a sebevědomí.

Nad ekumenickou dimenzí listu se zamýšlí Walerian Bugel. Tématu dialogu NMI se současnou kulturou se v krátkém příspěvku věnuje Jaroslaw Pastuszak.


Čtení z dnešního dne: Úterý 23. 4., svátek sv. Vojtěcha

1. čtení Sk 13,46-49 nebo Kol 1,24-29; 2,4-8; Evangelium Jan 10,11-16

Komentář k Sk 13,46-49 : Pokud se někde Boží slovo odmítá, zapustí kořeny jinde. V tom spočívá jeho nezničitelnost. Nevytrácí se z našeho života radost z evangelia? Jsme schopni dialogu?

Zdroj: Nedělní liturgie

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2024) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií