Navigace: Tematické texty K KnihyNovo Millennio Ineunte Novo Millennio Ineunte (Ambros P., Bugel W., Mizia C., Opatrný A., Pastuszak J., Pospíšil C. V.)

Novo Millennio Ineunte (Ambros P., Bugel W., Mizia C., Opatrný A., Pastuszak J., Pospíšil C. V.)

V úvodním příspěvku „NOVO MILLENNIO INEUNTE a recepce II. vatikánského koncilu“ prof. Ambros porovnává události Jubilejního roku 2000 shrnuté v listu NMI s požadavky reformy II. vatikánského koncilu a z ní plynoucí novou odvahu „přijmout evangelizační poslání“. V závěru hovoří o „podivuhodném jaru“ a obnově, jež církvi přinesla recepce koncilu.

Cezary A. Mizia v přednášce „Znamení času podle Novo millennio ineunte“ hledá konkrétní historické okamžiky, v nichž promlouvá Bůh k lidem, k nimž se papež v MNI vyjadřuje, představuje potřebnost teologické aktualizace znamení doby. Znamení času obsažená v MNI se již objevila v učení koncilu, či v pozdějších listech papeže, přesto NMI nově vybízí k vytváření pastorálních programů v místních církvích.

Ve své úvaze „Česká církev v pohledu Novo millenio ineunte“ Aleš Opatrný porovnává podstatné body z retrospektivní části listu NMI s tím, co se odehrálo v naší zemi. Poukazuje na malou odezvu na přípravu Jubilea z řad kněží a věřících, na problém zastínění přípravy na Jubileum u nás dalšími akcemi (Desetiletí duchovní obnovy, příprava na Sněm katolické církve v ČR), na vyrovnání se církve s nejnovější historií ČR. Ve vybídnutí do budoucna vidí autor spíše cestu v trvalé práci na realizaci dílčích cílů, k nimž NMI vede, než ve velkolepých pastoračních projektech.

Christologické reflexi nad listem NMI, ale také Tertio millennio adveniente a Incarnationis mysterium se ve svém příspěvku věnuje C. V. Pospíšil. Při reflexi nad vtělením Ježíše Krista se úžeji věnuje tajemství střetu dějin a věčnosti, spojení christologie a spirituality v pojetí vtělení jako „stávání se člověkem“ a problematice Kristova lidského vědomí a sebevědomí.

Nad ekumenickou dimenzí listu se zamýšlí Walerian Bugel. Tématu dialogu NMI se současnou kulturou se v krátkém příspěvku věnuje Jaroslaw Pastuszak.


Čtení z dnešního dne: Úterý 21. 3.

1. čtení – Ez 47,1-9.12; Žl 46; Evangelium – Jan 5,1-3a.5-16

Komentář k Jan 5,1-3a.5-16: Ježíš sám oslovuje toho, který ani nemá sílu přiblížit se k léčivé vodě. Nezazlívám někdy představitelům církve přílišnou vstřícnost a jejich pochopení pro odstrkované?

Zdroj: Nedělní liturgie

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2023) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2023) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha…

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2023) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Řehoř Veliký (+ 12. 3. 604) provedl církev a společnost chaotickým dějinným přelomem

(10. 3. 2023) byl výrazný papež, který provedl církev a společnost chaotickým dějinným přelomem mezi starověkem a středověkem.