Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty K KnihyNovo Millennio Ineunte Novo Millennio Ineunte (Ambros P., Bugel W., Mizia C., Opatrný A., Pastuszak J., Pospíšil C. V.)

Novo Millennio Ineunte (Ambros P., Bugel W., Mizia C., Opatrný A., Pastuszak J., Pospíšil C. V.)

V úvodním příspěvku „NOVO MILLENNIO INEUNTE a recepce II. vatikánského koncilu“ prof. Ambros porovnává události Jubilejního roku 2000 shrnuté v listu NMI s požadavky reformy II. vatikánského koncilu a z ní plynoucí novou odvahu „přijmout evangelizační poslání“. V závěru hovoří o „podivuhodném jaru“ a obnově, jež církvi přinesla recepce koncilu.

Cezary A. Mizia v přednášce „Znamení času podle Novo millennio ineunte“ hledá konkrétní historické okamžiky, v nichž promlouvá Bůh k lidem, k nimž se papež v MNI vyjadřuje, představuje potřebnost teologické aktualizace znamení doby. Znamení času obsažená v MNI se již objevila v učení koncilu, či v pozdějších listech papeže, přesto NMI nově vybízí k vytváření pastorálních programů v místních církvích.

Ve své úvaze „Česká církev v pohledu Novo millenio ineunte“ Aleš Opatrný porovnává podstatné body z retrospektivní části listu NMI s tím, co se odehrálo v naší zemi. Poukazuje na malou odezvu na přípravu Jubilea z řad kněží a věřících, na problém zastínění přípravy na Jubileum u nás dalšími akcemi (Desetiletí duchovní obnovy, příprava na Sněm katolické církve v ČR), na vyrovnání se církve s nejnovější historií ČR. Ve vybídnutí do budoucna vidí autor spíše cestu v trvalé práci na realizaci dílčích cílů, k nimž NMI vede, než ve velkolepých pastoračních projektech.

Christologické reflexi nad listem NMI, ale také Tertio millennio adveniente a Incarnationis mysterium se ve svém příspěvku věnuje C. V. Pospíšil. Při reflexi nad vtělením Ježíše Krista se úžeji věnuje tajemství střetu dějin a věčnosti, spojení christologie a spirituality v pojetí vtělení jako „stávání se člověkem“ a problematice Kristova lidského vědomí a sebevědomí.

Nad ekumenickou dimenzí listu se zamýšlí Walerian Bugel. Tématu dialogu NMI se současnou kulturou se v krátkém příspěvku věnuje Jaroslaw Pastuszak.


Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902