Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty P Příběhy ke katecheziRůzné O naslouchání - Král kráva a moudrý Avicenna

O naslouchání - Král kráva a moudrý Avicenna


Avicenna byl významný arabský lékař, který žil ve středověku. Jednou za ním zdaleka přišli přátelé starého krále. Požádali Avicennu, aby se s nimi odebral krále uzdravit, protože byl vážně nemocný. Povolali k němu mnoho lékařů, ale žádný z nich krále nevyléčil. Avicenna byl jejich poslední nadějí.

Avicennu případ velmi zaujal a vyptával se mužů na příznaky tak vážné choroby. Král prý tvrdí, že se proměnil v krávu. Nosí na krku zvonec a neustále prosí, aby byl obětován. Když to Avicenna slyšel, vydal se nebohého krále navštívit.

Královi poddaní svého panovníka velmi milovali, a proto před příchodem Avicenny vyzkoušeli všechny možné léčebné metody: pilulky, lektvary, masti, zábaly, přísavky, pouštění žilou, obklady, odpočinek, cvičení, výtečné pokrmy, půst… Avšak bez sebemenšího úspěchu. Král se zvoncem na krku trval na tom, že je kráva a musí být obětován.

Jeho stav nezlepšily ani cesty do významných světových metropolí. Také se mu snažili pomoci rozličnými způsoby jeho přátelé. Jeden z nich, filozof, králi patnáct dní a patnáct nocí přednášel o metafyzické podstatě člověka a krávy, aby mu pomohl pochopit, jaký je mezi nimi rozdíl. Jiní ho na celý měsíc připoutali k lůžku.

Nepomohly ani projevy soucitu a lítosti nad jeho žalostným stavem. „Taková škoda. Vždyť je to dobrý král!“ říkali jedni. A druzí sami sebe utěšovali: „Je zřejmé, že král není žádná kráva. Sám to musí vědět. A jestliže ho tato utkvělá představa trápí, určitě si ji brzo uvědomí.“ A další mu vyhrožovali sesazením z trůnu, pokud nepřestane tvrdit takovou hloupost. Ale král trval na svém – je kráva a musí být obětován. Nakonec přestal jíst, nemohl spát a svírala ho velká úzkost.

Avicenna se nejprve snažil pochopit králův stav, jak jen to bylo možné. Vyslechl tedy se zaujetím zástup lidí, kteří s ním chtěli mluvit. Potom velmi pozorně vyslechl samotného krále. Jelikož však král stále jen opakoval „bú“, nebylo to k ničemu. Nakonec se snažil porozumět jeho podivnému vnitřnímu světu.

Po shromáždění všech údajů řekl starému králi:
„Vaše výsosti, teď už tomu dokonale rozumím. Jste kráva a je třeba vás obětovat. Ale jste tak pohublý, že nejprve budete muset trochu přibrat.“
Když to král uslyšel, velmi se zaradoval. Konečně mu někdo rozuměl. Po dlouhých měsících začal jíst a postupně se z jídla těšit.

Také se částečně zbavil své úzkosti. Začala se mu vracet síla a vylepšil se i jeho vzhled. Později se mu srovnal spánek. Občas ho v noci zahlédli, jak se bez zvonce vydal za svou oblíbenou společnicí. A tak se králi postupně vrátila chuť do života. K velké radosti svého lidu zapomněl na zvonec i na to, že se kdysi cítil jako kráva. 



Se svolením zpracováno podle knihy:
Příběhy pro uzdravení duše, Jose Carlos Bermejo,
kterou vydalo nakladatelství Portál.
Redakčně upraveno

 

Související texty k tématu:

 

"Příběhy pomáhají s katechezí"
Příběhy ke katechezi“ vznikly z potřeby rychle a účinně najít vhodný příběh k určitému tématu, který chceme sdělit druhým. Povídky jsou sesbírány v rámci Arcidiecézního katechetického střediska v Praze. Ve spolupráci s webovým portálem Pastorace.cz mohou sloužit širokému spektru uživatelů. Všechny povídky jsou zveřejněny s laskavým svolením vydavatelů. Rozdělení: dle témat / seznam jednotlivých příběhů.

Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902