Navigace: Tematické texty P Příběhy ke katecheziO uzdravení Příběh o obrácení - mniši ze slavného kláštera

Příběh o obrácení - mniši ze slavného kláštera


Na jednom vrchu na Západě stál slavný klášter. Žilo v něm mnoho mnichů a mnoho poutníků tam přicházelo na návštěvu. Klášter byl velmi bohatý na povolání a byl známý zejména svými liturgickými slavnostmi.

Ale postupně začala sláva a popularita tohoto kláštera upadat. Už nepřicházeli mladí žádat o přijetí do kláštera a rok co rok se snižoval i počet mnichů, kteří v něm žili. Liturgické slavnosti ztratily svůj lesk a také počet poutníků klesal.

Představený kláštera a mniši byli nešťastní. Představený se proto rozhodl svolat všechny mnichy, aby se pokusili najít příčinu úpadku. Ale nemohli přijít na důvod, proč to tak je, a proto vyslali představeného, aby navštívil moudrého muže.

Představený našel velmi moudrého muže a předložil mu problém kláštera. Ptal se ho: “Co se stalo? Co máme dělat?” Muž odpověděl: “Dej mi pár dnů na rozmyšlenou a potom si přijď pro odpověď.”

Představený několik dní počkal a pak si přišel pro odpověď. Muž řekl jen několik slov: “Důvod úpadku kláštera je velmi jednoduchý. Jeden mezi vámi je Mesiáš v přestrojení a vy jste ho nepoznali.”

Představený se vrátil do kláštera, shromáždil všechny mnichy a odevzdal jim odpověď, kterou mu mudrc dal: “Jeden z nás je Mesiáš.” Všichni se začali usmívat, dívali se jeden na druhého a v duchu si říkali: “Jak je to možné? Kdo z nás je Mesiáš? Jsi to snad ty, tvrdohlavče? Snad to jsi ty, který všechny pomlouváš? Nebo jsi to ty, který jsi nervózní a agresivní?”

Když nad tím takto přemýšleli, usmívali se nad odpovědí, kterou jim mudrc dal a nebrali ji vážně. Ale představený jim řekl: “Vy jste to nepochopili. Mudrc nás upozornil na jeden detail: Mesiáš mezi námi je v přestrojení, takže se může skrývat pod maskou zlostného nebo žárlivého mnicha a může působit i dojmem zločince. Vždyť se v evangeliu říká, že při posledním soudu se spravedliví, kteří budou stát po Ježíšově pravici, zeptají: ‘Pane, kdy jsme tě viděli a kdy jsme ti posloužili?’ A Ježíš jim odpoví: ‘Když jste přišli do vězení, abyste navštívili zločince, to mě jste navštívili.’ Pokud se Mesiáš může přestrojit i za zločince, proč by nemohl být jedním z nás?”

Když to mniši slyšeli, začali nad tím přemýšlet. Začali se dívat jeden na druhého a uvažovali: “Co když právě on je Mesiáš?” A když se navzájem požádali o nějakou službu a někdo nebyl ochoten ji udělat, najednou se ptali: “Co když právě on je Mesiáš?”

Když se dívali jeden na druhého, jako by ten druhý byl Mesiáš, začaly se jejich postoje měnit. V klášteře zavládl pokoj a rozkvetla v něm láska. Mniši si začali vážit jeden druhého, pomáhali si a navzájem si sloužili. Když mladí lidé viděli mezi mnichy lásku, opět přicházeli a žádali o přijetí do kláštera. Mniši znovu sloužili slavnou liturgii a také poutníci přicházeli a navštěvovali klášter. Tajemstvím úpadku kláštera byl nedostatek lásky.

Všechno se změnilo, protože mniši v každém člověku, v každém bratrovi začali vidět Mesiáše.



Se svolením zpracováno podle knihy:

 Elias Vella, Ježíš - lékař duše i těla,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství
www.kna.czwww.ikarmel.cz
Redakčně upraveno

 

Související texty k tématu:

 

"Příběhy pomáhají s katechezí"
Příběhy ke katechezi“ vznikly z potřeby rychle a účinně najít vhodný příběh k určitému tématu, který chceme sdělit druhým. Povídky jsou sesbírány v rámci Arcidiecézního katechetického střediska v Praze. Ve spolupráci s webovým portálem Pastorace.cz mohou sloužit širokému spektru uživatelů. Všechny povídky jsou zveřejněny s laskavým svolením vydavatelů. Rozdělení: dle témat / seznam jednotlivých příběhů.

Obrácení, pokání
Co je a co není obrácení (Benedikt XVI.)
Co NEznamená obraťte se (Vojtěch Kodet)
Co je pokání ?! (dle J. Skoblíka)
Můžeš se obrátit, i když to již mnohokrát nevyšlo... (Raniero Cantalamessa)
Nabádejte druhé, aby činili pokání :-)
- Rejstřík: Obrácení, obrácení, pokání, obrácení, uzdravení, pokání, obrácení
Obrácení (pokání) na webu vira.cz

Čtení z dnešního dne: Pondělí 14. 7. 2025, Pondělí 15. týdne v mezidobí

Ex 1,8-14.22;

Komentář k Mt 10,34 – 11,1: Kéž hledíme na rodiny s mnoha dětmi s obdivem a uznáním! Přijímají totiž v dětech samotného Pána a možná si to ani neuvědomují.

Zdroj: Nedělní liturgie

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."