Při Božím soudu nejde o ničení a trestání,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty P Postní dobaTexty na nástěnky - Postní doba r. 2006 (Nechápu postní dobu, sebezápor, půst, malé kroky)

r. 2006 (Nechápu postní dobu, sebezápor, půst, malé kroky)

Ve wordu je text ke stažení zde



NECHÁPU POSTNÍ DOBU


POSTNÍ DOBA
NENÍ V PRVÉ ŘADĚ
DOBOU SEBEZÁPORU

Mám-li být upřímná, příliš nechápu význam postní doby. Jak mě dnes může někdo nutit k „sebezáporu“ a podobným věcem? Má to nějaký význam? Není to spíše již přežitek z minulosti, který v církvi dožívá a zachovává se, „aby se neřeklo“? (P.R.)

Všechny výzvy církve, které přináší liturgie, můžeme chápat jako nabídku, výzvu, radu, ale také jako nucení. Samozřejmě, že to poslední je nejméně příjemné.
Ale k věci: postní doba není v prvé řadě dobou sebezáporu, nýbrž jak říká jeden církevní text: „příhodný čas pro vystoupení na posvátnou horu Velikonoc.“ Nebo méně vznešenými slovy: doba, která mi pomůže, abych se připravil na velikonoční svátky, měl z nich radost a užitek, a která mi také pomůže k pravdivému poznání, že v mém životě je potřebné i možné ledacos změnit.




VELKÉ „POSTNÍ PROJEKTY“
JSOU VCELKU K NIČEMU

Mám dojem, že každá postní doba začíná vzletnými slovy a výzvami, ale končí slovy: „Bože, tak jsme zase nevyužili plně postní dobu.“. Nevím kde je chyba. Buď jsou požadavky a výzvy postní doby přehnané a nereálné, anebo nedostatečné a ne dosti motivující. Co byste poradil konkrétního? (S.)

Každá cesta, i ta nejdelší, se dá ujít malými kroky, které konáme vytrvale. Velké „postní projekty“ jsou vcelku k ničemu. Pokud se Vám ale podaří přivlastnit si třeba z liturgických biblických textů alespoň jedinou myšlenku každý druhý (!) den, protože každý den se to nepovede, ujdete za dobu postu kus cesty.
Neznám formu Vašeho běžného života, a proto mohu těžko něco konkrétního radit. Samozřejmě mohu zopakovat výzvy k věcem zásadním a známým: modlitba, Boží slovo, drobné činy lásky ve prospěch bližních. A jak je zařadíte do života, to je věc Vaší vynalézavosti.
Jen zopakuji, že je lépe každý druhý den věnovat den tři minuty Písmu, než plánovat hodinovou četbu, kterou nakonec uskutečníme s bídou 3x za postní dobu. Dobrou službu v tomto směru poskytuje web www.vira.cz/email , odkud si na svůj e-mail (eventuelně přímo do mobilního telefonu) můžete nechat zdarma zasílat kratičký citát z biblických liturgických textů na každý den.




JAKÉ MÁ PŮST MÍSTO
V POSTNÍ DOBĚ ?

Má půst nějaký logický význam? Co si počít, když mi při postu chybí trpělivost a přívětivost k druhým? Do jaké míry do postní doby patří půst? (C.)

Život křesťana obsahuje tři základní vztahy: vůči Bohu, vůči bližnímu a vůči sobě samému. Tyto vztahy potřebují stálé ozdravění. To ale nezačne zřejmě tím, že si zarputile něco odřekneme a budeme stále myslet na to, jak nám to chybí.“ Postní doba je výzvou: „Obraťte se ke Kristu a věřte neuvěřitelnému Božímu příklonu k nám, který Ježíš Kristus ztělesňuje.“
Půst jako takový nemá význam logický, ale náboženský (a většinou také zdravotní). Cílem postu je přiblížit člověka k Bohu.
V křesťanství není ovšem půst jedinou a hlavní náplní postní doby. Půst získává význam ve spojení s modlitbou a „almužnou“, tedy v dobru činěném ve prospěch druhých. Už starozákonní texty upozorňují, že půst bez milosrdenství se Bohu příčí. Každý z nás ale reaguje na nedostatek potravy, nápoje, spánku atd. jinak. A protože je z Evangelia zřejmé, že láska k bližnímu je více než půst, doporučil bych: postěte se jen tolik, aby to bližní nebolelo.
Po staletí je přesto známo že půst člověka osvobozuje k modlitbě. To platí i dnes. Můžete si to vyzkoušet.
 


Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 14. 11. 2024, Čtvrtek 32. týdne v mezidobí

Flm 7-20;

Komentář k Flm 7-20: Krásné mezilidské vztahy i mezi společensky nerovnými osobami. Kéž jsou příkladem pro jednání v církvi!

Zdroj: Nedělní liturgie

Světový den chudých

Světový den chudých
(13. 11. 2024) Světový den chudých se připomíná vždy 33. neděli v mezidobí, tedy neděli před slavností Ježíše Krista Krále.

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)
(12. 11. 2024) Narodila se roku 1211 jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. ...

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se římský voják Martin před branami města Amiens…

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti
(6. 11. 2024) Svatá Anežka se narodila ve 13. století jako královská dcera, její otec byl král Přemysl Otakar I. Anežka ale netoužila…

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´
(4. 11. 2024) "Je nutné mluvit o smrti ... ne proto, abychom měli strach, ale abychom od něho byli osvobozeni." (Raniero…

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...
(31. 10. 2024) Psal se rok 1950, byl první listopad. Americký vojenský kaplan v Unsanu v Severní Koreji otec Emil Kapaun odsloužil…