Navigace: Tematické texty P Postní dobaTexty na nástěnky - Postní doba r. 2008 / Obrácení, příprava na obnovu křtu (podle Benedikta XVI.)

r. 2008 / Obrácení, příprava na obnovu křtu (podle Benedikta XVI.)

Tento text si též můžete stáhnout k vytištění ve formátech: doc, pdf.


POSTNÍ DOBA

Popeleční středa je výjimečný den. Den usebranosti a reflexe. Vydáváme se v něm totiž na cestu postní dobou, která se vyznačuje nasloucháním Božímu slovu, modlitbou a pokáním.




ČLOVĚK BYL STVOŘEN,
ABY BYL PŘÍTELEM BOHA

Postní doba je tvořena čtyřiceti dny, během nichž nám církev pomáhá opětovně prožít klíčové body naší víry. Jak víme, člověk byl stvořen, aby byl přítelem Boha. Avšak lidé tento vztah důvěry a lásky narušili. V důsledku toho jsme se pak všichni stali neschopnými uskutečnit své původní povolání. Díky Kristově vykupitelské oběti jsme ale byli z moci zla vysvobozeni.




KŘEST JE
„PRVNÍ VZKŘÍŠENÍ“

Křtem se člověk rodí k novému životu a znovu je obdařen důstojností Božího dítěte. Proto byl v raném křesťanství křest považován za „první vzkříšení“. Postní doba je pak od samého začátku prožívána jako období bezprostřední přípravy na křest, který je slavnostně udělován během Velikonoční noci. Celá postní doba tedy sloužila jako cesta k tomuto velkému setkání s Kristem, k tomuto ponoření do Krista a obnovení života.




POSTNÍ DOBA JE OPĚTOVNÁ
PŘÍPRAVA NA KŘEST

Pro mnohé pokřtěné křest a víra časem ztrácejí na síle. Proto je každá postní doba jakoby opětovným „katechumenátem“, v němž společně jdeme znovu vstříc svému křtu, abychom jej znovu objevili a hluboce prožili, abychom se znovu skutečně stali křesťany.



POSTNÍ DOBA JE OPĚTOVNÁ
PROMĚNA V KŘESŤANY

Postní doba je příležitostí k opětovné proměně v křesťany prostřednictvím soustavného procesu vnitřní změny v lásce Kristově. Naše obrácení totiž není jen jediné a navždy, ale je to proces, vnitřní cesta celého našeho života.
Tento proces konverze jistě nelze omezovat jen na určitou dobu během roku. Je to každodenní cesta, která musí zahrnovat celého člověka se vším, co dělá a čím je. Postní doba je ale dobou vhodnou k usilovnějšímu hledání Boha a k otevírání svého srdce Kristu.




POSTNÍ DOBA VYCHOVÁVÁ
NAŠE SRDCE V LÁSCE K BOHU

V postní době jsme podněcováni k tomu, abychom vychovali svá srdce k touze a lásce k Bohu. Jak říká svatý Augustin: „Bůh – tato jediná slabika je vším, po čem toužíme“



CO JE KONVERZE, OBRÁCENÍ?

Ježíš nás vybízí: „Obraťte se a věřte evangeliu“ (Mk 1,15). Upřímná touha po Bohu nás vede k odmítání zla a ke konání dobra. Naše pravé štěstí spočívá v přebývání v Bohu (srv. Jan 15,3). Z tohoto důvodu On sám provází naše snahy o konverzi. Co je to vlastně konverze, obrácení? Obrátit se znamená hledat Boha, jít s Bohem a chápavě následovat učení Ježíše Krista.




CO OBRÁCENÍ NENÍ?

Obrácení není snaha o bezduchou seberealizaci. Člověk totiž není archi-tektem svého věčného určení. Nejsme to my, kdo jsme učinili sami sebe. Máme vyšší určení. Mohli bychom říci, že kon-verze spočívá v tom, že se nepovažujeme za stvořitele sebe samých. Konverze spočívá v tom, že přijímáme závislost na Bohu, našem pravém Stvořiteli, závislost na lásce.




NENÁSLEDOVAT JEN VLASTNÍ
ÚSPĚCH, KTERÝ POMÍJÍ

Obrátit se neznamená následovat jen vlastní osobní úspěch, který pomíjí. Obrátit se znamená opustit každou lidskou jistotu a jednoduše v důvěře následovat Pána. Kdo se od něj nechá získat, nemusí se bát, že svůj život ztratí. On nás totiž miluje a na kříži za nás vydal sebe samého. Ztratíme-li svůj život z lásky, nalezneme jej!




BŮH JE TAJEMSTVÍM
NAŠEHO ŠTĚSTÍ

Kříž je zjevením lásky i pro nás - muže a ženy této doby. Bůh je láska, a jeho láska je tajemstvím našeho štěstí. Ke vstupu do tohoto tajemství však neexistuje jiná cesta než odevzdání se, darování se. „Kdo chce jít za mnou ať zapře sám sebe, vezme svůj kříž a následuje mě“ (Mk 8,34).




STEZKY NÁVRATU K BOHU

Postní doba nás vede k zamyšlení a modlitbě. Vybízí nás docenit pokání a oběť kvůli odmítnutí hříchu, zla a přemožení sobectví. Modlitba, půst, pokání a skutky lásky k bližním se stávají duchovními stezkami návratu k Bohu jako odpověď na opakované výzvy k obrácení.




DARUJME KRISTOVU
LÁSKU SVÉMU OKOLÍ

Vstupme do Kristovy školy chápavě, abychom se naučili, jak darovat jeho lásku bližním, zejména těm, kteří prožívají nějaké soužení a trpí. To je poslání každého Kristova učedníka. Ke splnění tohoto poslání je ale nezbytné setrvávat v naslouchání jeho Slovu a vytrvale se sytit jeho Tělem a Krví v eucharistii.



Zpracováno podle promluvy Benedikta XVI. na Popeleční středu 2006. Čerpáno z webu české sekce Radia Vatican www.radiovaticana.cz
POSTNÍ DOBA NA INTERNETU: WWW.VIRA.CZ/POSTNIDOBA

 


Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Mdr 7,7-11; Žalm Žl 90,12-13.14-15.16-17; Žid 4,12-13
Mk 10,17-30

Nejeden člověk si posteskne, když vidí někoho v krásném autě či luxusní vile. Bohatství však má svá rizika. Vzdát se jistoty, kterou bohatství poskytuje, může být pro mnohé neřešitelné. Nedokážou to. Nejde o to, že nemáme vytvářet jistoty, šetřit na horší časy atd. Ježíš mluví o závislosti, o poutech, která člověka sevřou tak, že není svobodný. Zmíněný člověk v evangeliu nedokázal opustit svůj svět bohatství. Dokázal Boha uctívat pouze v omezeném prostoru, který vymezilo jeho bohatství. Příměr s velbloudem a jehlou ukazuje tento paradox. Podstatné je však to, co v textu evangelia navazuje! Ti, kteří dokázali opustit své bohatství, se Boží milostí stávají nesmírně bohatými. A zkušenost to potvrzuje.

Zdroj: Nedělní liturgie

Modleme se společně tuto neděli za aktuální potřeby

(11. 10. 2024) Modlitba věřících / 28. neděle v mezidobí, cyklus B / 13. 10. 2024 - přímluvy dle aktuálního dění.

Sv. Vintíř - společný světec Čechů a Němců (svátek 9.10.)

Sv. Vintíř - společný světec Čechů a Němců (svátek 9.10.)
(7. 10. 2024) dne 9.10.1045 zemřel v šumavských lesích za přítomnosti knížete Břetislava a biskupa Severia (Šebíře). Následně byl…

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír
(5. 10. 2024) „Je toho zapotřebí, zatímco válečné požáry nadále pustoší lidi a národy“.

Panna Maria Růžencová

Panna Maria Růžencová
(5. 10. 2024) Dne 7. 10. se slaví památka Panny Marie Růžencové.

Pokračujeme ve vydávání nedělních přímluv dle aktuálního dění

(4. 10. 2024) Na základě ohlasů čtenářů jsme se rozhodli v projektu zatím pokračovat

Svatá Faustina (Faustyna) Kowalská / 5. říjen

Svatá Faustina (Faustyna) Kowalská / 5. říjen
(4. 10. 2024) Faustina Kowalská je zvěstovatelkou Božího milosrdenství. Její poselství dalo vzniknout duchovnímu hnutí úcty k Božímu…

4. října: svátek svatého Františka z Assisi

4. října: svátek svatého Františka z Assisi
(3. 10. 2024) Celý Františkův život byl jedním velkolepým zpěvem lásky. Láska vedla Františka k mystickému sjednocení s Ukřižovaným,…