Navigace: Tematické texty N NemocTexty na nástěnky - Nemoc r. 2012 Nemoc

r. 2012 Nemoc

Tento text si též můžete stáhnout k vytištění ve formátu: pdf.


Nemoc
člověku
připomíná,
že život není v jeho moci


Při četbě evangelií nás zaujme velký počet nemoc-ných, s nimiž se Ježíš při svém působení setkával. Vidíme, že Ježíš se k potřebnému člověku sklání s pochopením a soucitem. Své poslání vyjadřuje slovy: „Lékaře nepotře-bují zdraví, ale nemocní“ (Mk 2,17). Jednotlivá uzdravení pak zjevují Boží království a prorokují o čase, v němž „už nikdo nebude říkat: ‘Já jsem nemocný’“ (Iz 33,24).

Jak vypadá nemoc ve světle Bible? Nemoc je pro člověka výzvou, aby nově naslouchal, nově vnímal svou situaci i svůj životní příběh. Na skutečnost je třeba se podívat novýma očima. Nemoc člověku připomíná, že život není v jeho moci, že s ním nemůže nakládat, jak ho napadne. V nemoci člověk dostává úkol, aby dal svému utrpení smysl. Nemoc totiž sama od sebe smyslem nedisponuje, spíše sama boří smysl a účelnost, jež člověk ve svém životě objevil.

Hrozba odlidštění
nemocných
To, co je dnes z hlediska lidského a duchovního na nemoci asi nejzávažnější, je její zúžení na pouhé technické zvládnutí problému. Technickému řešení nemoci hrozí, že zapomene uvažovat o nemocném jako o trpící bytosti. Nemocný je ale především člověkem, Božím dítětem, a ne jen nějakým „nemocným“!


Jak nemocnému
pomoci?
Jediná pomoc, kterou můžeme nabídnout, je být nemocnému nablízku, být s ním a sdílet jeho slabost a neschopnost, přijmout jeho způsob prožívání dané situace. Ježíš sám se ztotožňuje s nemocným: „Byl jsem nemocný, a přišli jste za mnou“ (Mt 25,36). Ani v církvi tak není možné pohlížet na nemocného v čistě asistenční perspektivě, ale má být přijímán jako nositel důležitého poselství: je třeba mu naslouchat, učit se od něj v jeho slabosti.


Spolu
s Bohem
Pro křesťana platí, že „nemůže znát cestu, která by se mohla vyhnout bolesti, ale ví o cestě, kterou může projít spolu s Bohem. Bůh není v temnotách nepřítomný, je skrytý, takže když ho následujeme, hledáme ho a nacházíme ho nově“.


Zpracováno podle knihy Enza Bianchi „Klíčové pojmy křesťanské spirituality“, vydalo Karmelitánské nakladatelství. Redakčně upraveno.



Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 28. 3., Zelený čtvrtek

1. čtení - Ex 12,1-8.11-14; Žl 116; Evangelium - Jan 13,1-15

Komentář k Jan 13,1-15: Mytí nohou je obrazem Ježíšovy lásky a znakem služebnosti církve. Bez ohledu na to, zda jde o ženy či muže. Chci naplňovat vizi církve, která slouží všem? Zde nejde jen o rituál…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.