papež František | Sekce: Kázání

Slavnosti a svátky s jednotným čtením
Zjevení Páně / Angelus - papež František (Ježíš je v těch nejposlednějších, dávat se jim je smyslem života)

Církev dnes slaví zjevení Ježíše a evangelium se zaměřuje na mudrce, kteří na konci dlouhé cesty dorazili do Jeruzaléma, aby se poklonili Ježíši.

Když budeme pozorní, zjistíme něco trochu zvláštního: zatímco mudrci z daleka přicházejí, aby našli Ježíše, ti, kteří byli blízko, se k betlémské jeskyni nepohnou ani o krok. Mudrci, přilákáni a vedeni hvězdou, čelí obrovským výdajům, dávají k dispozici svůj čas a podstupují mnohá rizika a nejistoty, o které v oněch dobách nikdy nebyla nouze. Přesto překonávají všechny obtíže, aby se dostali ke Králi Mesiáši, protože vědí, že se děje něco jedinečného v dějinách lidstva a oni nechtějí zmeškat schůzku. Měli v sobě inspiraci a šli za ní.

Místo toho ti, kdo žijí v Jeruzalémě, kteří by měli být nejvíce šťastní a připraveni se houfně vydat na cestu, zůstávají na místě. Kněží a teologové správně vykládají Písmo svaté a dávají mudrcům návod, kde mají Mesiáše najít, ale oni se ze svých „kateder“ nehnou. Jsou spokojeni s tím, co mají, a na výpravu se nevydávají, nepovažují za vhodné opustit Jeruzalém.

Tato skutečnost nás, sestry a bratři, nutí k zamyšlení a svým způsobem provokuje, protože vyvolává otázku: my, já, dnes, do které kategorie patříme? Jsme spíše jako pastýři, kteří se oné noci spěšně vydali k jeskyni, a mudrci z Východu, kteří se s důvěrou vydali hledat Božího Syna, jenž se stal člověkem, nebo jsme spíše jako ti, kteří, ačkoli jsou mu fyzicky velmi blízko, neotevírají dveře svého srdce a svého života, zůstávají uzavřeni a necitliví vůči Ježíšově přítomnosti? Položme si tuto otázku. Do které skupiny lidí patřím? 

Podle jednoho příběhu přišel čtvrtý mudrc do Jeruzaléma pozdě, právě v době Ježíšova ukřižování - je to krásný příběh, není historický, ale je to krásný příběh -, protože se zastavil na ulici, aby pomohl všem potřebným tím, že jim rozdal vzácné dary, které přinesl pro Ježíše. Nakonec šel kolem jeden stařec a řekl mu: „Amen, pravím ti, cokoli jsi udělal pro nejmenšího z bratří, pro mne jsi udělal.“ Hospodin ví o všem, co jsme udělali pro druhé.

Prosme Pannu Marii o pomoc, abychom po vzoru pastýřů a mudrců uměli rozpoznat Ježíše v jeho blízkosti, v chudých, v eucharistii, v opuštěných, v našem bratru, v naší sestře. 

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Středa 2. 7. 2025, Středa 13. týdne v mezidobí

Gn 21,5.8-20;

Komentář k Mt 8,28-34: Jako bychom slyšeli hlasy současnosti: co je ti do nás? Není důvodem odmítání Boha strach, že si na mě bude dělat nároky, že budu muset změnit život?

Zdroj: Nedělní liturgie

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková
(25. 6. 2025) 27. 6. se proto připomíná Den památky obětí komunistického režimu. „Vaše děti toho budou jednou litovat, co jste…

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)
(23. 6. 2025) Početím Jana Křtitele se odstartovaly události přímo vedoucí k našemu vykoupení. Proto církev věnuje pozornost nejen…

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost
(22. 6. 2025) Svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ustanovil r. 1856 Pius IX. na třetí pátek po letnicích. Co je obsahem tohoto…

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)
(21. 6. 2025) Horlivý a zbožný biskup, který žil v chudobě. Reformátor kléru. Popraven králem Jindřichem VII. 22. 6. 1535