papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
21. neděle v mezidobí - B/ Angelus - papež František (Není snadné následovat Ježíše, ale on je plnost života)

Dnešní liturgické evangelium (J 6,60-69) nám přibližuje slavnou odpověď svatého Petra, který se Ježíše ptá: „Pane, ke komu bychom šli? Ty máš slova věčného života“ (J 6,68). Krásná odpověď! Je to krásné vyjádření, které svědčí o přátelství a důvěře, jež ho spolu s ostatními učedníky pojí s Kristem. „Pane, ke komu máme jít? Ty máš slova věčného života“. Krásné!

Petr ho vyslovuje v kritické chvíli, protože Ježíš právě dokončil řeč, v níž řekl, že on je „chléb, který sestoupil z nebe“ (srov. J 6,41): to je pro lidi těžko srozumitelná řeč a mnozí, dokonce i učedníci, kteří ho následovali, ho opustili,protože mu nerozuměli.

Dvanáct apoštolů však nikoli: zůstali, protože v něm našli „slova věčného života“. Slyšeli ho kázat, viděli zázraky, které konal, a nadále s ním sdíleli veřejné chvíle i intimitu každodenního života (srov. Mk 3,7-19) .

Učedníci ne vždy chápou, co Mistr říká a dělá; někdy mají problém přijmout paradoxy jeho lásky (srov. Mt 5,38-48), extrémní nároky jeho milosrdenství (srov. Mt 18,21-22), radikálnost jeho způsobu darování se všem. Není pro ně snadné to pochopit, ale jsou věrní. Ježíšova rozhodnutí se často vymykají běžné mentalitě, překračují samotné kánony institucionálního náboženství a tradic, dokonce vytvářejí provokativní a trapné situace (srov. Mt 15,12). Není snadné ho následovat.

Petr a ostatní apoštolové však mezi mnoha tehdejšími učiteli pouze v něm našli odpověď na žízeň po životě, žízeň poradosti, žízeň po lásce, která je oživuje; jen díky němu zakusili plnost života, kterou hledali, za hranicemi hříchu a dokonce i smrti. Proto neodcházejí: naopak, všichni až na jednoho, i uprostřed mnoha pádů a pokání, s ním zůstanou až do konce (srov. J 17,12).

A to se, bratři a sestry, týká i nás: ani pro nás není snadné následovat Pána, pochopit jeho způsob jednání, přijmout jeho kritéria a jeho příklady za své. Ani pro nás to není snadné. Čím blíže jsme mu však - čím více se držíme jeho evangelia, přijímáme jeho milost ve svátostech, setrváváme v jeho společnosti v modlitbě, napodobujeme ho v pokoře a lásce - tím více zakoušíme krásu toho, že ho máme za přítele, a uvědomujeme si, že on jediný má „slova věčného života“.

Pak se sami sebe zeptáme: nakolik je Ježíš přítomen v mém životě? Nakolik se nechávám jeho slovy zasáhnout a vyprovokovat? Mohu říci, že jsou i pro mě „slovy věčného života“? Tebe, bratře, sestro, se ptám: jsou Ježíšova slova pro tebe - také pro mě - slovy věčného života?

Kéž nám Maria, která přijala Ježíše, Boží slovo, do svého těla, pomůže, abychom mu naslouchali a nikdy ho neopouštěli.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Úterý 26. 8. 2025, Úterý 21. týdne v mezidobí

1 Sol 2,1-8;

Komentář k 1 Sol 2,1-8: Nebezpečí, překážky doprovázejí i dnes šíření evangelia. Genocida na křesťanech je znamením opravdovosti. Jejich utrpení ať je posilou pro nás, kteří užíváme svobody!

Zdroj: Nedělní liturgie

Pedagogické centrum v Praze hledná novou kolegyni či nového kolegu: Připravuje programy pro školy a realizuje tyto programy v kostelech, objektech škol a na dalších vhodných místech. Více zde 

Svatá Monika (svátek 27.8.)

Svatá Monika (svátek 27.8.)
(25. 8. 2025) Narodila se v roce 331 nebo 332 v křesťanské rodině v Tagaste v Numidii (v dnešním severovýchodním Alžírsku).

Založil první bezplatnou základní školu (1597) a byl pronásledován církví

Založil první bezplatnou základní školu (1597) a byl pronásledován církví
(24. 8. 2025) Svatý Josef Kalasánský (svátek 25.8.)

sv. Bartoloměj (svátek 24.8.)

sv. Bartoloměj (svátek 24.8.)
(23. 8. 2025) „Čím nás může tento takřka anonymní světec inspirovat?

Co řekl o okupaci Československa v srpnu 1968 tehdejší papež Pavel VI.

Co řekl o okupaci Československa v srpnu 1968 tehdejší papež Pavel VI.
(20. 8. 2025) Výběr z promluvy, kterou Pavel VI. pronesl 22.8.1968.

21.8.1968 Komunismus = ´bratrství´s kulometem u hlavy

21.8.1968 Komunismus = ´bratrství´s kulometem u hlavy
(19. 8. 2025) 21.8.1968 vtrhly komunistické armády do tehdejšího Československa... Komunistické ideje mohou být líbivé a lákavé, ale…

Kontemplativní exercicie v tichu lesa jižních Čech

Kontemplativní exercicie v tichu lesa jižních Čech
(15. 8. 2025) Uprostřed lesa na poutním místě Lomec proběhnou 22.–30. září 2025 kontemplativní exercicie v angličtině.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 20. neděli v mezidobí, cyklus C / 17.8. 2025

(15. 8. 2025) S pohledem upřeným na Ježíše předložme Bohu své prosby: