Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus C)
6. neděle v mezidobí - c / Angelus - papež František (Zbořit světské idoly a otevřít se živému a pravému Bohu)

Dnešní evangelium (srov. Lk 6,17.20-26) nám podává blahoslavenství podle svatého Lukáše. Text je rozčleněn do čtyř blahoslavenství a čtyř varování, která začínají výrazem »běda vám«. Těmito mocnými a pronikavými slovy nám Ježíš otevírá oči a učí rozlišovat situace vírou.

Ježíš prohlašuje blahoslavenými chudé, hladové, plačící a pronásledované; a varuje ty, kdo jsou bohatí, nasycení, smějí se a jsou všemi chváleni. Důvod tohoto paradoxního blahoslavenství spočívá v tom, že Bůh je nablízku těm, kteří trpí, a zasahuje, aby je vysvobodil z jejich otroctví; Ježíš to vidí, nazírá blahoslavenství, které již přesahuje zápornou realitu. A rovněž tak adresuje své »běda« těm, kterým se dnes daří dobře, aby je „probudil“ z nebezpečného klamu sobectví a otevřel je logice lásky, dokud je čas jednat.

Dnešní evangelium nás tedy vybízí, abychom hloubali o tom, co znamená mít víru, která spočívá v naprosté důvěře v Pána. Jde o zboření světských idolů a otevření srdce živému a pravému  Bohu. Pouze On může dát našemu životu onu vytouženou a přece obtížně dosažitelnou plnost. Bratři a sestry, také v naší době existují mnozí, kteří se představují jako dárci štěstí, přicházejí a slibují mít úspěch v krátké době, velké zisky na dosah ruky, čarovná řešení všech problémů atd. A tady lze snadno a bez povšimnutí sklouznout do hříchu proti prvnímu přikázání, totiž do idolatrie, která nahrazuje Boha idolem. Zdálo by se, že idolatrie a idoly jsou z jiných dob, ale ve skutečnosti jsou ve všech dobách! I v té dnešní, a vysvětlují některé soudobé postoje lépe než mnohé sociologické analýzy.

Proto nám Ježíš otevírá oči na skutečnost. Jsme povoláni být šťastní, blahoslavení, čímž se stáváme už nyní v té míře, do jaké se stavíme na stranu Boha, Jeho království, na stranu toho, co není prchavé, nýbrž trvá pro život věčný. Jsme šťastní, pokud se před Bohem považujeme za potřebné - toto je velice důležité: Pane, potřebuji tě! Pokud se cítíme potřebnými před Bohem a pokud jsme jako On a s Ním nablízku chudým, plačícím a hladovým. Před Bohem jsme i my takovými, totiž chudými, plačícími a hladovými. Radovat se umíme pokaždé, když ze světských statků, které máme, nečiníme idoly, jimž prodáme svoji duši, nýbrž umíme-li se o ně dělit se svými bratry. Dnešní liturgie nás znovu vybízí k tomuto zpytování a ke zjednání pravdy ve svém srdci.

Ježíšova blahoslavenství jsou rozhodujícím poselstvím, jež nás podněcuje, abychom nevkládali svoji důvěřu do materiálních a pomíjivých věcí,  neusilovali o štěstí následováním těch, kdo slibují hory doly, ale nezřídka se šalebnou profesionalitou prodávají smrt. Takové nenásledovat. Nejsou schopni nám dát naději. Pán nám pomáhá otevírat oči, pronikavěji nahlížet  realitu a hojit chronickou krátkozrakost, kterou nás infikuje zesvětštělý duch. Svým paradoxním slovem námi otřásá a dává poznat to, co nás opravdu obohacuje, sytí, obdařuje radostí a důstojností. Zkrátka to, co opravdu dává smysl a plnost našemu životu.

Panna Maria ať nám pomáhá naslouchat tomuto evangeliu otevřenou myslí a otevřeným srdcem, aby v našem životě přinášelo plody a stávali jsme se svědky štěstí, které nešálí. Božího štěstí, které neklame.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902