Sekce: Knihovna

Martina Vintrová

1. Úvod

Bible nás učí modlitbě

z knihy Bible nás učí modlitbě

Jak postihnout modlitbu, v níž se setkáváme s Bohem, když on sám je nepostižitelný, nepochopitelný a neuchopitelný? Bůh nám v Písmu přesto říká, že je nám blízký, bližší než my sami sobě. Následující text by rád ukázal rysy modlitby, jak je nabízí Písmo.

Písmo nám říká, že modlitba je darem Božím a člověk se modlí naplněn Duchem svatým a v Duchu svatém. Svatý Pavel mluví o skvělé skutečnosti:

Tak také Duch přichází na pomoc naší slabosti. Vždyť ani nevíme, jak a za co se modlit, ale sám Duch se za nás přimlouvá nevyslovitelným lkáním. Ten, který zkoumá srdce, ví co je úmyslem Ducha; neboť Duch se přimlouvá za svaté podle Boží vůle.

(Řím 8,26-27)

Starý zákon nám ukazuje, jak svatí lidé rozmlouvali s Hospodinem a kráčeli v neustálém spojení s Ním.

O modlitbě v Novém zákoně mluví Ježíš, mluví o ní chování mnoha lidí v evangeliích a mluví o ní život první církve po seslání Ducha svatého, jak ho vidíme zejména v listech svatého Pavla.

Písmo nemluví o modlitbě jako o něčem, co by bylo lidskému životu vzdálené. Ukazuje nám modlitbu jako přirozený stav, jádro života křesťana, jako dar Boží a prostředek k setkání s Bohem. Vrcholem celého úsilí je pak setkání s Bohem tváří v tvář - v tomto životě vírou a na věčnosti nezakrytě.

Kéž by se i jediný aspekt modlitby, který by nás v textu oslovil, stal místem hlubokého setkání s Bohem.

Text má dvě části: první se zabývá aspekty modlitby ve Starém zákoně a druhá v zákoně Novém.

V citacích z Písma svatého je použito ekumenického překladu z r. 1985 a překladů P.Václava Bognera (některé starozákonní modlitby a žalmy).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Témata: Modlitba

Čtení z dnešního dne: Středa 2. 7. 2025, Středa 13. týdne v mezidobí

Gn 21,5.8-20;

Komentář k Mt 8,28-34: Jako bychom slyšeli hlasy současnosti: co je ti do nás? Není důvodem odmítání Boha strach, že si na mě bude dělat nároky, že budu muset změnit život?

Zdroj: Nedělní liturgie

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková
(25. 6. 2025) 27. 6. se proto připomíná Den památky obětí komunistického režimu. „Vaše děti toho budou jednou litovat, co jste…

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)
(23. 6. 2025) Početím Jana Křtitele se odstartovaly události přímo vedoucí k našemu vykoupení. Proto církev věnuje pozornost nejen…

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost
(22. 6. 2025) Svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ustanovil r. 1856 Pius IX. na třetí pátek po letnicích. Co je obsahem tohoto…

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)
(21. 6. 2025) Horlivý a zbožný biskup, který žil v chudobě. Reformátor kléru. Popraven králem Jindřichem VII. 22. 6. 1535