Navigace: Tematické texty B BlahoslavenstvíDelší texty Cíl duchovního doprovázení je v uvědomění si slabého místa své existence…

Cíl duchovního doprovázení je v uvědomění si slabého místa své existence…

Duchovní dary nemohou být přijaty, nejsou-li vytouženy. ... První slova, která Ježíš říká v Janově evangeliu, jsou otázkou položenou učedníkům: "Co hledáte?" (J 1,38) To není náhoda: Na začátku jejich života s ním navazuje Ježíš na jejich touhu. Volně přeložena mohla by tato otázka znít: "Kam vás vede vaše touha?" Jen lidé, kteří jsou ochotni přiznat si svou touhu a oddat se jí, vytvářejí ze své strany předpoklad, aby se mohli setkat s Ježíšem jako se zaslíbeným Mesiášem. (9) ...

"Magna charta touhy" je v Novém zákoně formulována v blahoslavenstvích. Ježíš blahoslaví právě ty lidi, kteří zřetelně cítí svou potřebnost - chudé, hladovějící, zarmoucené, pronásledované (Mt 5,3-12; l 6,2O-26). Jsou to lidé, kteří se na základě své životní situace nemohou vyhnout zkušenosti křehkosti lidské existence; lidé, kteří jsou jakoby nuceni hledat v Bohu naplnění své touhy, protože musí stále zakoušet, že pro jejich touhu neexistuje v tomto světě žádné uspokojení. Blahoslavena není jejich nouze; důvod spočívá spíše v zaslíbení, které jim je dáno: "Neboť oni obdrží zemi, budou nazváni Božími syny a uvidí Boha, dojdou milosrdenství..." Bez skutečnosti zaslíbení, které pro ně platí, by blahoslavenství byla výsměchem lidem v nouzi, hraničícím přímo s cynismem. Jedná se o výroky, které - odděleny od Boží lásky, zjevené v Ježíšovi - nemají žádný smysl. Ježíš se obrací se svým poselstvím k lidem, které jejich konkrétní životní okolnosti zaměřují k Bohu, k očekávání spásy a vykoupení od něho, k touze po něm. (1O) ...

Cílem doprovázení je proto pročistit sílu touhy, zaměřovat ji stále více k tomu, co podporuje život v Bohu, a osvobozovat z vazeb, které znesvobodňují a dusí život. (1O-11) ...

A Louf vidí přímo cíl duchovního doprovázení v dovedení cvičícího ke slabému místu jeho existence, k bodu, kde pozná, že se jeho život může zdařit pouze tehdy, svěří-li se Božímu milosrdenství. (srv. Louf 1979,3O-51) (13)

Se svolením převzato z: Klemens Schaup, Doprovázení na duchovní cestě Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1994, 9-13
 


Související texty k tématu:

Duchovní doprovázení (vedení)

Čtení z dnešního dne: Středa 2. 7. 2025, Středa 13. týdne v mezidobí

Gn 21,5.8-20;

Komentář k Mt 8,28-34: Jako bychom slyšeli hlasy současnosti: co je ti do nás? Není důvodem odmítání Boha strach, že si na mě bude dělat nároky, že budu muset změnit život?

Zdroj: Nedělní liturgie

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková
(25. 6. 2025) 27. 6. se proto připomíná Den památky obětí komunistického režimu. „Vaše děti toho budou jednou litovat, co jste…

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)
(23. 6. 2025) Početím Jana Křtitele se odstartovaly události přímo vedoucí k našemu vykoupení. Proto církev věnuje pozornost nejen…

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost
(22. 6. 2025) Svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ustanovil r. 1856 Pius IX. na třetí pátek po letnicích. Co je obsahem tohoto…

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)
(21. 6. 2025) Horlivý a zbožný biskup, který žil v chudobě. Reformátor kléru. Popraven králem Jindřichem VII. 22. 6. 1535