Existují dva základní postoje, jak stát se Ježíšovými učedníky:  - archív citátů

Navigace: Tematické texty B BlahoslavenstvíDelší texty Cíl duchovního doprovázení je v uvědomění si slabého místa své existence…

Cíl duchovního doprovázení je v uvědomění si slabého místa své existence…

Duchovní dary nemohou být přijaty, nejsou-li vytouženy. ... První slova, která Ježíš říká v Janově evangeliu, jsou otázkou položenou učedníkům: "Co hledáte?" (J 1,38) To není náhoda: Na začátku jejich života s ním navazuje Ježíš na jejich touhu. Volně přeložena mohla by tato otázka znít: "Kam vás vede vaše touha?" Jen lidé, kteří jsou ochotni přiznat si svou touhu a oddat se jí, vytvářejí ze své strany předpoklad, aby se mohli setkat s Ježíšem jako se zaslíbeným Mesiášem. (9) ...

"Magna charta touhy" je v Novém zákoně formulována v blahoslavenstvích. Ježíš blahoslaví právě ty lidi, kteří zřetelně cítí svou potřebnost - chudé, hladovějící, zarmoucené, pronásledované (Mt 5,3-12; l 6,2O-26). Jsou to lidé, kteří se na základě své životní situace nemohou vyhnout zkušenosti křehkosti lidské existence; lidé, kteří jsou jakoby nuceni hledat v Bohu naplnění své touhy, protože musí stále zakoušet, že pro jejich touhu neexistuje v tomto světě žádné uspokojení. Blahoslavena není jejich nouze; důvod spočívá spíše v zaslíbení, které jim je dáno: "Neboť oni obdrží zemi, budou nazváni Božími syny a uvidí Boha, dojdou milosrdenství..." Bez skutečnosti zaslíbení, které pro ně platí, by blahoslavenství byla výsměchem lidem v nouzi, hraničícím přímo s cynismem. Jedná se o výroky, které - odděleny od Boží lásky, zjevené v Ježíšovi - nemají žádný smysl. Ježíš se obrací se svým poselstvím k lidem, které jejich konkrétní životní okolnosti zaměřují k Bohu, k očekávání spásy a vykoupení od něho, k touze po něm. (1O) ...

Cílem doprovázení je proto pročistit sílu touhy, zaměřovat ji stále více k tomu, co podporuje život v Bohu, a osvobozovat z vazeb, které znesvobodňují a dusí život. (1O-11) ...

A Louf vidí přímo cíl duchovního doprovázení v dovedení cvičícího ke slabému místu jeho existence, k bodu, kde pozná, že se jeho život může zdařit pouze tehdy, svěří-li se Božímu milosrdenství. (srv. Louf 1979,3O-51) (13)

Se svolením převzato z: Klemens Schaup, Doprovázení na duchovní cestě Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1994, 9-13
 


Související texty k tématu:

Duchovní doprovázení (vedení)

Čtení z dnešního dne: Pátek 21. 3. 2025, Pátek 2. postního týdne

Gn 37,3-4.12-13a.17b-28;

Komentář k Mt 21,33-43.45-46: Skutečně, tak naložili se Synem Božím. Ostatně i dnes jsou jeho služebníci likvidováni. Ale tak se Království Boží šíří tam, kde bychom to nejméně čekali…

Zdroj: Nedělní liturgie

Zvěstování Páně

(21. 3. 2025) Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se jmenuje Maria. (kardinál Joachim Meisner)

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní
(18. 3. 2025) Křížová cesty vsazená do osudů lidí v dnešním světě, tady a teď.  

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2025) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2025) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých z celého světa. Připojte se a pozvěte…

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2025) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2025) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…