Upadl jsi, nebo upadla? Ale vždy jsi milován a milována a Bůh ti důvěřuje! - archív citátů

Navigace: Tematické texty B Bible, Boží slovo, Písmo svatéDelší texty Církev a Bible (Michael Špilar)

Církev a Bible (Michael Špilar)

V jakém vztahu k sobě stojí církev a Bible? Ve stručnosti se pokusíme dát Bibli pravé místo v životě církve. Nejdříve se podívejme na věc z pohledu vzniku. Jak to tedy bylo? Odkud církev získala Bibli? Spadla z nebe, nebo má nějakou zvláštní cestu vzniku, nebo ji napsal nějaký moudrý spisovatel?

Na počátku Bůh vodil svůj lid po svých cestách. Staral se o něj a dával mu poznat sama sebe. Bůh, ve své lásce k člověku, chtěl, aby jeho starost o člověka byla zvěstována i dalším pokolením a v posledku všemu stvoření. Pro lid bylo přirozené, že si vyprávěl o Božím díle. Tak se stalo, že každá nová generace poznávala Boha nejen ze své zkušenosti, ale i z života svých Otců. Předávali si Boží zjevení. Nejdříve si o Božím jednání jen vyprávěli. Po nějaké době si mezi nimi Bůh vybral a uschopnil jednotlivce k tomu, aby jeho slovo napsali. Bůh sám se staral, aby napsali právě to potřebné a nic navíc. Na psaní každé jednotlivé knihy se většinou podílelo více lidí a v různé době. A výsledek této dlouhé cesty je Bible jak ji známe dnes. Tady je tedy jeden důležitý poznatek. Bůh dal vyrůst Starému Zákonu uprostřed svého Starozákonního lidu. Starý Zákon není předlohou pro to jak má vypadat Boží lid, ale vznikl z Božího popudu uprostřed Božího lidu jako svědectví, proroctví a zjevení /povzbuzení, usměrnění.../. Židovský národ se na počátku neformoval podle Bible, ale Bible se tvořila v jeho nitru, podle toho jak v něm jednal Bůh.

A stejně tak je tomu s Novým Zákonem. Nový zákon nevznikl jako předloha jak má vypadat církev, ale jako výsledek Božího působení, v počátcích formování Církve. Bůh si obdobně jako u Starého Zákona vzbudil lidi, které Duchem Svatým uschopnil k zapsání toho co chtěl, aby bylo napsáno. Můžeme říci, že Bůh nejdříve napsal své slovo v životě lidí. Teprve pak bylo napsáno jako text. Bůh sám vepsal do srdcí lidí své slovo, které později bylo zapsáno i do knih Písma. Zkráceně můžeme říci, že Bible nevznikla mimo církev, ale uprostřed církve. Bible je "produkt" církve vedené Božím Duchem k sepsání tohoto díla. Bůh je ten od koho vychází iniciativa k napsání Bible.

A nyní se podívejme na celý problém z pohledu obsahu Bible. Písmo svaté je objemná kniha obsahující mnoho slov, ve kterých je ale ukryto pouze jedno jediné SLOVO. Bůh k nám ve slovech Písma svatého vyslovuje své jediné SLOVO, v němž se sděluje celý. SLOVO, které se stalo člověkem, KRISTA. Je zřejmé, že pro přítomnost Krista ve slově, má Bible své nezastupitelné místo v církvi. Přítomnost Krista v Božím slově je pro život církve obdobně důležitá, jako jeho přítomnost v Eucharistii. Církev, která by se vzdala Bible, jakoby se vzdala možnosti setkat se s Kristem ve slově. Nyní jeden příklad. Stejně jako je nesmyslné chtít po rybě aby plavala na suchu, bylo by nesmyslné chtít, aby církev žila plným životem bez Bible. Bibli potřebujeme v církvi číst abychom nezabloudili a žili plným životem. Bible je ukazatelem pro život. Nikoho tady nezrazuji od osobního čtení Bible, naopak. Pokud máme skutečně žít, je podmínkou nutnou žít osobně a zároveň uprostřed církve s Biblí. V Božím Písmě totiž stejně jako v těle Páně, v obou nachází celý křesťanský život svou potravu. (srv. Dei verbum)
(Michael Špilar)


Čtení z dnešního dne: Sobota 10. 6.

1. čtení - Tob 12,1.5-15.20; Evangelium - Mk 12,38-44

Komentář k Tob 12,1.5-15.20: Rafaelova slova uzdravují a představují návrat ke šťastnému prožívání víry v životě. Jak potřebné pro mě, který trávím čas v přesycené, zhýčkané společnosti…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Norbert – zasažený bleskem (6. červen)

(4. 6. 2023) Norbert (asi 1085 – 1134) byl zprvu podjáhnem ve službách kolínského arcibiskupa a později císaře Jindřicha V. S…

Invaze spojeneckých vojsk v Normandii (výročí 6. června 1944)

(4. 6. 2023) Není zapotřebí jen lidí odvážných, chytrých a silných…

Slavnost Těla a krve Páně (´Božího těla´)

(3. 6. 2023) Svátek, který katolická církev slaví ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice, aby zvlášť oslavila - eucharistii.

5. června -´Světový den životního prostředí´

(3. 6. 2023) Sama Země má svou důstojnost, kterou máme respektovat. (Benedikt XVI.) 5. 6. se připomíná "Světový den životního…

Ubožáku, tobě se líbí křesťanství?

(31. 5. 2023) Sv. Justin, mučedník - svátek 1.6.

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2023) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Noc kostelů

Noc kostelů
(29. 5. 2023) Základní informace o Noci kostelů.