Navigace: Tematické texty E EucharistieZávěrečné poznámky, myšlenky, literatura, odkazy Communio o eucharistii

Communio o eucharistii

Druhé číslo letošního ročníku Mezinárodní katolické revue Communio (2/2006) je věnováno eucharistii.

Soubor katechezí zesnulého papeže Jana Pavla II. z generálních audiencí roku 2000 podává ucelený pohled na toto tajemství křesťanské víry.
Studie P. Vojtěch Kohuta OCD je podnětem k překonávání nekomunitní, nevhodně soukromé, zbožnosti při mši.
Stať Prokopa Brože ukazuje do hloubky vztah eucharistie a církve.
Z dalších autorů jmenujme jen Josepha Ratzingera a to ne z důvodů oportunních, protože je teď papežem. Jeho článek z roku 1977 s jasností, která je tomuto autorovi vlastní, osvětluje vztah poslední večeře ke vzniku eucharistické bohoslužby v ranné církvi a pomáhá tak k zásadnímu pochopení celého liturgického dění při mši.


Celé číslo je neobyčejně vhodné zejména pro ty, kdo eucharistii často slaví nebo o ní často uvažují či mluví. Různost úhlů přístupu, ze kterých toto tajemství jednotliví autoři nahlížejí (kromě zmíněných ještě Hans Urs von Balthasar, Peter Henrici, Louis Bouyer), vede k velkému obohacení čtenáře a k překonání osobních stereotypů v chápání tohoto velkého tajemství. Závěrečné exkursy do sféry výtvarného umění (meditace nad Rublevovou ikonou Aldina Cazzago) a do oblasti moderní hudby (rozhovor Vojtěcha Kohuta se Slávkem Klecandrem ze skupiny Oboroh) bohatost myšlenek čísla velmi dobře doplňují.

Aleš Opatrný


Témata: Eucharistie

Související texty k tématu:

Eucharistie

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Iz 66,10-14c; Žalm Žl 66,1-3a.4-5.6-7a.16+20; Gal 6,14-18
Lk 10,1-12.17-20

Ježíš nedává učedníkům seznam věcí, které si mají zabalit s sebou, když jdou na misii. Co jsou ty zásadní skutečnosti, které misionáři potřebují pro svoji práci? Nezamluvit svůj úkol (pozdravovat se s kdekým), nést pokoj a nikoli prokletí, být pokorní a nevybíraví nejen v jídle, ale i v tom, kdo nám přišel do cesty. Úkolem je přinést Boží království, nikoli poučky, úkoly či strach z Boha. A přestože byli učedníci nezkušení, přineslo jejich počínání ovoce. Možná právě toto je zásadní: Tak často se bojíme mluvit o své víře! Když se ale s pokorou a odevzdaností pustíme do díla, zjistíme, že jde o Bohem požehnanou a skvělou zkušenost, a to i přes nástrahy Zla.

Zdroj: Nedělní liturgie

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

Petr a Pavel (svátek 29.6.)
(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…