Navigace: Tematické texty S SvatostDelší texty Nepředstírat svatost (papež František)

Nepředstírat svatost (papež František)

Papež: Učme se jednat dobře, nikoli předstírat svatost

Vatikán. Pokud se učíme prokazovat dobro, Bůh velkoryse odpouští každý hřích. Pokrytectví, předstíraná svatost však nepromíjí nic – konstatoval papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty.

Pokrytečtí světci mají starost o to, aby se také v nebi zdáli něčím víc; posvěcení hříšníci se i navzdory zlu, kterého se dopustili, učí prokazovat více dobra. Není pochyb o tom, koho preferuje Bůh, řekl papež František, který na tyto dvě kategorie zaměřil svoji promluvu.

Slova proroka Izaiáše (Iz 1,10.16-20) - vysvětlil v úvodu - jsou „rozkazem a zároveň pozváním, jež přicházejí přímo od Boha: »Přestaňte jednat zle, učte se jednat dobře«, braňte sirotky a vdovy, to znamená – zdůraznil papež – ty, na které nikdo nepamatuje, a mezi něž patří také opuštění staří lidé, děti, které nechodí do školy, a neumějí ani znamení kříže. Za tímto rozkazem a pozváním je vlastně neustálá výzva k obrácení:

„Jak se ale mohu obrátit? »Učte se jednat dobře«. To je obrácení. Špínu srdce nelze odstranit jako nějakou skvrnu. Jít do čistírny a odejít čistí. Odstraňuje se jednáním, což je cesta, která se liší od té špatné. »Učte se jednat dobře« - taková je cesta konání dobra. A jak prokazovat dobro? Snadno. »Hledejte spravedlnost, přispějte utlačenému, sirotku pomozte k právu, zastaňte se vdovy«. Připomeňme, že v Izraeli byli právě sirotci a vdovy těmi nejchudšími a nejpotřebnějšími. Jim prokazujte spravedlnost, jděte tam, kde jsou rány lidstva a kde je mnohá bolest... A takto, dobrým jednáním očišťuješ svoje srdce.“

Příslib obmytí srdce, tedy odpuštění přichází od Boha, který nevede účetnictví hříchů toho, kdo má bližního konkrétně rád.

„Jednáš-li takto, ubíráš-li se touto cestou, na kterou tě zvu – říká nám Pán - »i kdyby jak šarlat byly vaše hříchy, vybílí se jako sníh«. Je to nadsázka. Pán zveličuje, ale je to pravda! Pán nás obdarovává svým odpuštěním. Pán odpouští velkoryse. Neříká: »Odpustím potud a potom uvidíme dál«. Nikoli! Pán odpouští vždycky všechno. Všechno! Chceš-li však, aby ti odpustil, musíš se vydat cestou konání dobra. Toto je dar!“

Naproti tomu dnešní evangelium (Mt 23,1-12) prezentuje skupinu chytráků, kteří – pokračoval papež - „mluví správně, ale jednají opačně. Všichni jsme prohnaní a vždycky si umíme najít cestu, která není správná, abychom se zdáli spravedlivější než jsme. To je pokrytectví.“

„Takoví předstírají obrácení, ale jejich srdce je lež, jsou lháři! Je to faleš. Jejich srdce nepatří Pánu, patří otci všech lží, satanovi. Je to předstíraná svatost. Mnohokrát před nimi Ježíš upřednostnil hříšníky. Proč? Hříšníci o sobě říkali pravdu: »Odejdi ode mne, Pane, neboť jsem hříšný« - řekl Petr. Takovíto však nikdy něco podobného neřeknou! Říkají: »Děkuji ti, Pane, že nejsem hříšný, nýbrž spravedlivý«... Druhý postní týden nám podává tato tři slova k přemýšlení a rozjímání: výzvu k obrácení; Pánem darovaný dar, to znamená velké odpuštění; a léčku, to znamená předstírat obrácení a vydat se cestou přetvářky.“

Končil papež František dnešní ranní kázání v Domě sv. Marty. 

Kázání z Domu sv. Marty 
3.3.2015 

 


 

Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
(mig)
Redakčně upraveno

 

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Dt 30,10-14; Žalm Žl 69,14+17.30-31.36ab+37; Kol 1,15-20
Lk 10,25-37

Vyprávění evangelia skrývá mnoho detailů. Např. kněz i levita šli z Jeruzaléma, nemohou se tak vymlouvat na zdržení, rituální znečištění apod. Samaritán naopak. Zajímavá je ale otázka: Kdo je můj bližní, jak ho poznám? Odpověď zní: Přemýšlej, kdy se chováš jako bližní ty! Bližní jsou ti, kteří potřebují naši pomoc. A právě tyto lidi máme milovat. Nejde tedy o jakési neurčité vzdálené jedince, ale o ty, kteří jsou v naší blízkosti.

Zdroj: Nedělní liturgie

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."