Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty H HříchDelší texty Všichni zhřešili (Raniero Cantalamessa)

Všichni zhřešili (Raniero Cantalamessa)

Všichni zhřešili a jsou daleko od Boží sláávy.(Ř 3,23) Všichni jsou pod mocí hříchu. (Ř 3,9). Jen boží zjevení opravdu ví, co je to hřích. Všechno, co o hříchu vypovídá, je jen čáástečná odpověď. "Náš mlhavý pojem hříchu je součástí našeho hříšného bytí."(S. Kierkegaard) Člověk sám může přinejlepším pochopit hřích proti sobě, porušení lidských práv, ne Božích. Jen Boží zjevení ví, co je hřích, jen DSje schopen "ukázat světu, v čem je hřích" (srv. J 16,8). O hříchu nám musí promlouvat sám Bůh. "Třeste se a nehřešte", říká Písmo (Ž4,5)

Boží hněv se zjevuje z nebe proti každé bezbožnosti a nepravosti lidí, kteří svou nepravostí potlačují pravdu. "Tvrdí, že jsou moudří, ale upadli v bláznovsství: zaměnili slávu nepomíjiteelného Boha za zobrazení podoby pomíjitelného člověka,..(Ř 1,18-23)

Základní hřích spatřuje sv. Pavel v bezbožnosti, kt. spočívá v odmítnutí oslavovat Boha a děkovat mu. Jinými slovy v odmítání uznat Boha v jeho Božství, nevzdávat mu patřičnou úctu. Dalo by se říci, že spočívá v ignorování Boha, dělání, že neexisttuje. "Vězte Hospodin je Bůh, on nás učinil a my patříme jemu" (Ž100,3) Hřích je ve svém jádru odmítnutím tohoto uznání, je pokusem ze strany tvora, aby smazal nekonečný rozdíl mezi sebou a Bohem. Tak hřích napadá samotnou podstatu věcí, je pokusem věznit pravdu. V modlářství se člověk stává hrnčířem a Bůh nádobou tvarovanou podle jeho vůle.

Proto tj. důvodem je Boží hnněv) je Bůh nechal na pospas nečistým vášním,...vydal v moc hanebných vášní (Ř 1,24). Bůh takové věci jistě nechce, ale dopouští je, aby člověk pochopil, kam vede odmítnutí Bohaa.

Hřích je trestem sám sobě. Čím kdo hřeší, tím také bývá trestán (Mdr 11,16). Dokud trvá svět, zjevuje se v něm takto Boží soud. Bůh je "přinucen" ponechat lidi jim samým, aby nedal za pravdu jejich nespravedlnosti a aby se vrátili zpět.

/Raniero Cantalamessa, Život pod vládou Kristovou, Karmelitánské nakladatelství, str.34-37/


Témata: Hřích

Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902