Existují dva základní postoje, jak stát se Ježíšovými učedníky:  - archív citátů

Sekce: Knihovna

Norbert Baumert

1. Úvod

z knihy Dary ducha Ježíšova II

Pavlova zkušenost s Kristem
Biblické svědectví a dnešní zkušenosti víry

Předmluva k českému vydání

P. Norbert Baumert je dnes ve světě exegeze považován za světového odborníka na Pavlovy listy. Čtete-li některé z jeho exegetických studií, musíte žasnout, co všechno se vlastně skrývá za biblickým textem a za v překladech často tak nejasnými a někdy si protiřečícími formulacemi svatého Pavla. Prostřednictvím složitých filologicko-exegetických rozborů, vlastní autorovy zkušenosti s Duchem Božím a na obojím založeném překladu před sebou najednou máte text velmi prostý, zářící vnitřní silou a jakoby vám důvěrně známý. "Vždyť tohle", říkáte si, "tohle přeci přesně takto prožívám - v modlitbě, ve společenství, v církvi . . .!" A protože P. Baumert je z těch, kteří jsou svoji vysokou a složitou odbornost schopni spojit s hlubokým a všem srozumitelným podáním, mohl také vzniknout tento sešit, 2. část autorovy knihy Dary Ducha Ježíšova.

Hlavní téma celé knihy ("charismatická dimenze církve"), které autor v 1. části představuje na základě informací o Charismatické obnově a ve 3. části se věnuje jeho teologickému rozboru, je v této 2. části osvětlováno přímo od pramene - z Božího slova předaného apoštolem Pavlem. Čtení tohoto sešitu se tedy v první řadě nabízí jako pokračování již započatých úvah. Avšak tento sešit lze s velikým užitkem číst (nebo spíše rozjímat) i samostatně. Ať už proto, že někoho všechno to povídání o Charismatické obnově prostě nezajímá, nebo proto, že někdo (sám, v nějaké biblické skupině nebo ve společenství) hledá, kudy by (poprvé nebo) hlouběji pronikl do listů svatého Pavla či do Božího slova vůbec. A také se může stát, že někoho jen zajímá, co že je vlastně tak světoborného na tom Baumertovo pojetí a překladech (v tom případě jej navíc odkazuji na seznam literatury na konci 3. části). Samozřejmě, že po tomto sešitě nakonec sáhnou také účastníci autorova "semináře života z víry", o kterém byla zmínka v předmluvě k prvnímu sešitu.
Protože, jak říká autor, "Písmo vykládá život křesťana, jehož prožívání mu naopak vykládá Písmo", je zde v jednotlivých tématických okruzích vždy nejprve nabídnut výklad Pavlovo formulací vyrostlých z jeho osobní zkušenosti a k tomu jsou vždy přiřazena některá dnešní svědectví. Výsledkem je, že se nám najednou - při pozorné četbě a v modlitbě - "otevírá nový přístup k Písmu - a člověk Písmo začíná číst a začíná s ním žít". A o to vlastně (za druhé) jde.
Petr Hruška





Úvod

Následující oddíly jsou biblickým rozjímáním o křesťanské zkušenosti apoštola Pavla, která na základě zkušeností, jež jsme uvedli v 1. části knihy, začíná nově zářit a v mnohém se stává srozumitelnější. Je to přece tentýž Duch, který uchopil církev v jejích počátcích a který ji dnes obnovuje. Proto se odvažujeme po bok apoštolovým svědectvím stavět příbuzná svědectví z naší doby. Je třeba se podstatně držet toho, že živá zkušenost víry je nezbytným předpokladem výkladu Písma, protože Písmu svatému můžeme porozumět "jen v Duchu, ve kterém bylo napsáno" (srov. Druhý vatikánský koncil: konstituce Dei Verbum; DV 12).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Témata: Duch svatý

Čtení z dnešního dne: Pondělí 24. 3. 2025, Pondělí 3. postního týdne

2 Král 5,1-15a;

Komentář k 2 Král 5,1-15a: Mnohokrát jsou uzdraveni ti, kdo „s námi nechodí“. Často se Boží přízně dostává těm, u kterých bychom to nečekali. Právě Náman je pro mě vzorem víry.

Zdroj: Nedělní liturgie

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2025) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli postní cyklu C (23. 3. 2025)

(21. 3. 2025) Bůh slyší a zná bolest svého lidu[1]. Proto mu s důvěrou předložme své modlitby:

Zvěstování Páně

(21. 3. 2025) Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se jmenuje Maria. (kardinál Joachim Meisner)

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní
(18. 3. 2025) Křížová cesty vsazená do osudů lidí v dnešním světě, tady a teď.  

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2025) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2025) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých z celého světa. Připojte se a pozvěte…