Sekce: Knihovna

Norbert Baumert

1. Úvod

z knihy Dary ducha Ježíšova II

Pavlova zkušenost s Kristem
Biblické svědectví a dnešní zkušenosti víry

Předmluva k českému vydání

P. Norbert Baumert je dnes ve světě exegeze považován za světového odborníka na Pavlovy listy. Čtete-li některé z jeho exegetických studií, musíte žasnout, co všechno se vlastně skrývá za biblickým textem a za v překladech často tak nejasnými a někdy si protiřečícími formulacemi svatého Pavla. Prostřednictvím složitých filologicko-exegetických rozborů, vlastní autorovy zkušenosti s Duchem Božím a na obojím založeném překladu před sebou najednou máte text velmi prostý, zářící vnitřní silou a jakoby vám důvěrně známý. "Vždyť tohle", říkáte si, "tohle přeci přesně takto prožívám - v modlitbě, ve společenství, v církvi . . .!" A protože P. Baumert je z těch, kteří jsou svoji vysokou a složitou odbornost schopni spojit s hlubokým a všem srozumitelným podáním, mohl také vzniknout tento sešit, 2. část autorovy knihy Dary Ducha Ježíšova.

Hlavní téma celé knihy ("charismatická dimenze církve"), které autor v 1. části představuje na základě informací o Charismatické obnově a ve 3. části se věnuje jeho teologickému rozboru, je v této 2. části osvětlováno přímo od pramene - z Božího slova předaného apoštolem Pavlem. Čtení tohoto sešitu se tedy v první řadě nabízí jako pokračování již započatých úvah. Avšak tento sešit lze s velikým užitkem číst (nebo spíše rozjímat) i samostatně. Ať už proto, že někoho všechno to povídání o Charismatické obnově prostě nezajímá, nebo proto, že někdo (sám, v nějaké biblické skupině nebo ve společenství) hledá, kudy by (poprvé nebo) hlouběji pronikl do listů svatého Pavla či do Božího slova vůbec. A také se může stát, že někoho jen zajímá, co že je vlastně tak světoborného na tom Baumertovo pojetí a překladech (v tom případě jej navíc odkazuji na seznam literatury na konci 3. části). Samozřejmě, že po tomto sešitě nakonec sáhnou také účastníci autorova "semináře života z víry", o kterém byla zmínka v předmluvě k prvnímu sešitu.
Protože, jak říká autor, "Písmo vykládá život křesťana, jehož prožívání mu naopak vykládá Písmo", je zde v jednotlivých tématických okruzích vždy nejprve nabídnut výklad Pavlovo formulací vyrostlých z jeho osobní zkušenosti a k tomu jsou vždy přiřazena některá dnešní svědectví. Výsledkem je, že se nám najednou - při pozorné četbě a v modlitbě - "otevírá nový přístup k Písmu - a člověk Písmo začíná číst a začíná s ním žít". A o to vlastně (za druhé) jde.
Petr Hruška





Úvod

Následující oddíly jsou biblickým rozjímáním o křesťanské zkušenosti apoštola Pavla, která na základě zkušeností, jež jsme uvedli v 1. části knihy, začíná nově zářit a v mnohém se stává srozumitelnější. Je to přece tentýž Duch, který uchopil církev v jejích počátcích a který ji dnes obnovuje. Proto se odvažujeme po bok apoštolovým svědectvím stavět příbuzná svědectví z naší doby. Je třeba se podstatně držet toho, že živá zkušenost víry je nezbytným předpokladem výkladu Písma, protože Písmu svatému můžeme porozumět "jen v Duchu, ve kterém bylo napsáno" (srov. Druhý vatikánský koncil: konstituce Dei Verbum; DV 12).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Témata: Duch svatý

Čtení z dnešního dne: Pondělí 14. 7. 2025, Pondělí 15. týdne v mezidobí

Ex 1,8-14.22;

Komentář k Mt 10,34 – 11,1: Kéž hledíme na rodiny s mnoha dětmi s obdivem a uznáním! Přijímají totiž v dětech samotného Pána a možná si to ani neuvědomují.

Zdroj: Nedělní liturgie

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."