Sekce: Knihovna

Aleš Opatrný

4. Kodex kanonického práva

z knihy Katechismus katolické církve ve světle církevních dokumentů

Tato základní právní norma církve se o katechismech zmiňuje v knize III. (učitelský úřad církve), v hlavě 2 - o katechetické výuce:

Kán 775 - §1. Při zachování předpisů Apoštolského stolce vydají diecézní biskupové předpisy o katechetických záležitostech a postarají se, aby byly po ruce vhodné katechetické pomůcky, též o přípravu katechismu, je-li to potřebné, a také podporují a koordinují katechetickou činnost.

§2. Je-li to užitečné, má se biskupská konference postarat o vydání katechismů pro svoje území, po předchozím schválení Apoštolským stolcem.

Kán.779 - Katechetická výuka se koná za použití všech prostředků, didaktických pomůcek, hromadných sdělovacích prostředků, které jsou považovány za zvlášť účinné, aby si věřící s ohledem na své vlohy, schopnosti, věk, životní situaci mohli plněji osvojit katolickou nauku a vhodně ji uplatnit v praxi.

Pokud jde o schvalování textů, používaných k výuce, právo stanoví:

Kán 827 -§1. K vydání katechismů a jiných písemností patřících ke katechetické výuce a jejich překladů je třeba schválení místním ordinářem, při zachování kán.775, §2

§2. Pouze se schválením, případně dodatečným, od příslušného církevního představeného mohou být na základních, středních nebo vysokých školách pro výuku používány učební texty týkající se otázek biblických, teologických, kanonickoprávních, církevních dějin a vůbec náboženských a morálních oborů.

Z uvedeného je zřejmé, že právo nemá v úmyslu blíže předepisovat, jaké druhy učebních textů se mají používat při výuce a o katechismu dokonce mluví dikcí pro nás snad až překvapivou - jako o něčem, co může být, je-li toho třeba (VKD zdůrazňuje katechismy vehementněji, i když o nich mluví jako o jedné z řady pomůcek). Na druhé straně ale právo se značným důrazem požaduje schválení učebních textů - nejen katechismů - příslušnou územní autoritou. O katechismech navíc platí, že musí mít vždy schválení římské kongregace - ať jde o originální text nebo o překlad.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Úterý 1. 7. 2025, Úterý 13. týdne v mezidobí

Gn 19,15-29;

Komentář k Mt 8,23-27: Chci Pána budit, pokud hrozí, že vlny ohrožují mé drahé. Modlitbou, vlastně buzením Ježíše, se stanu spoluodpovědným za jeho lodičku.

Zdroj: Nedělní liturgie

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková
(25. 6. 2025) 27. 6. se proto připomíná Den památky obětí komunistického režimu. „Vaše děti toho budou jednou litovat, co jste…

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)
(23. 6. 2025) Početím Jana Křtitele se odstartovaly události přímo vedoucí k našemu vykoupení. Proto církev věnuje pozornost nejen…

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost
(22. 6. 2025) Svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ustanovil r. 1856 Pius IX. na třetí pátek po letnicích. Co je obsahem tohoto…

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)
(21. 6. 2025) Horlivý a zbožný biskup, který žil v chudobě. Reformátor kléru. Popraven králem Jindřichem VII. 22. 6. 1535

sv. Tomáš More (22.6.)

sv. Tomáš More (22.6.)
(20. 6. 2025) Filozof, politik, humorista, mučedník... Popraven (1535) králem Jindřichem VII.