V rozhovoru pro americkou televizní stanici Cbs František znovu zdůrazňuje otevřenost církve "všem, každému" a objasňuje některé body požehnání povoleného ve Fiducia Supplicans. /.../

Lze žehnat jakékoli osobě, ale ne homosexuálnímu svazku

Církev je otevřená všem: " Všem, všem, všem". Papež František se vrací, aby zopakoval zásadu přijetí, která je základním kamenem jeho pontifikátu, v rozhovoru poskytnutém Noře O'Donnellové, ředitelce CBS Evening News, který byl natočen 24. dubna v Domě svaté Marty a jehož část byla včera večer odvysílána v pořadu "60 Minutes". "Evangelium je určeno všem," zdůraznil papež, "nám všem, kteří jsme hříšní: i já jsem hříšný". A prohlásil: "Pokud si církev postaví ke vstupu hraniční kontroly, přestává být církví Kristovou". Poté František nabízí objasnění otázky požehnání svazkům osob stejného pohlaví, o němž hovoří doktrinální dokument Fiducia Supplicans. "Požehnání je určeno všem", lze žehnat jakékoli osobě, ale ne homosexuálnímu svazku: "To, co jsem dovolil, nebylo žehnat svazku", protože to je proti "církevnímu právu".

Ještě k homosexualitě novinářka připomněla, že papež prohlásil, že "homosexualita není zločin". A František reaguje: "Ne, je to lidská skutečnost". 

Kritika "konzervativců"

Na otázku ohledně kritiky, kterou na jeho adresu vznášejí někteří konzervativní  [v češtině častěji "tradicionalističtí"] biskupové v USA, František odpověděl: "Konzervativní je ten, kdo na něčem lpí a nechce vidět dál. Je to sebevražedný postoj, protože jedna věc je brát ohled na tradici, zohledňovat situace z minulosti, jiná věc je uzavírat se do dogmatické krabice".

/.../