Navigace: Tematické texty R Různé textySvatý rok milosrdenství Svatý rok v dějinách církve
Svatý rok v dějinách církve
O Svatém roku v dějinách církve
Vatikán. Čas milosti, obrácení, odpuštění hříchů a bratrského společenství – v tomto duchovním horizontu otevře zítra papež František Svatou bránu a zahájí Svatý rok milosrdenství. V dějinách se slavila Svatá léta dvojího druhu, buď řádná, odpovídající kulatým výročím Kristova narození, kterých bylo dosud 26, a nebo mimořádná, při jiných příležitostech, kterých bylo více než 90.
Inspirací odkazuje jubileum k židovské tradici, podle níž se každých 50 let vyhlašoval Svatý rok. Během něho se neobdělávala pole, vracela se zabavená půda, propouštěli se otroci. Samotný výraz „jubileum“ se odvozuje z výrazu „yobel“ - od trubky z beraního rohu, která začátek Svatého roku ohlašovala.
Křesťanský svatý rok nese hluboce duchovní významy. Má upevňovat víru, vést k bratrské solidaritě a společenství uvnitř církve i ve společnosti. Volá a vybízí věřící k upřímnějšímu a důslednějšímu vyznávání víry v Krista.
První Svatý rok v církevních dějinách vyhlásil roku 1300 papež Bonifác VIII. bulou „Antiquorum habet digna fide relatio“ datovanou 22. února na svátek Stolce sv. Petra. V roce 1350 pak Klement VI. vyhlásil další jubielum a rozhodl, že se milostivá léta napříště budou slavit každých 50 let. Posléze papež Pavel II. v roce 1470 ustanovil, že se jubiela mají slavit každých 25 let.
Pokud se tedy jubileum váže na stanovené periody, označuje se za řádné, pokud je spojeno s jinou událostí, mluví se o něm jako o mimořádném. Poslední mimořádná Svatá léta vyhlásil Pius XI. v roce 1933 a Jan Pavel II. v roce 1983 jako výročí Vykoupení.
V nedávných dějinách pak papež Lev XIII. vyhlásil jubileum, které zahájilo 20. století, a v roce 1950 papež Pius XII. otevíral jubileum s odkazem na nedávno skončenou světovou válku v duchu velké modlitby za mír: „Mír v duších, mír v rodinách, mír ve vlasti, mír mezi národy...“
Při jubileu 1975, vyhlášeném jako Svatý rok obnovy a smíření, připomínal papež Pavel VI. že pro křesťana představuje novou životní etapu.
Jubilejní rok 2000 zahájil nové tisíciletí. Svatou bránu baziliky sv. Petra otevíral Jan Pavel II. „Naší branou je Kristus,“ zdůrazňoval: „Buď pro nás Branou, která nás přivádí k tajemství Otce. Učiň, aby nikdo nezůstával vyloučen z Jeho objetí plného milosrdenství a pokoje.“
A právě milosrdenství, má vyznačovat tento nový mimořádný Svatý rok vyhlášený papežem Františkem: „Bude to Svatý rok milosrdenství. Buďte milosrdní jako Otec.“
Svatý rok, ve kterém Pán opět ukazuje lidem cesty smíření.
Související texty k tématu:
Milosrdenství
- Definice milosrdenství dle Starého zákona Pro definici milosrdenství používají biblické texty Starého zákona především dva výrazy, z nichž každý má co do obsahu jiné zabarvení. Jde o slova “hesed“ a“rahamim“. “Hesed“ vyjadřuje vlastnosti spíše mužské, slovo “rahamim“ pak ukazuje na lásku mateřskou...
- Slovo milosrdenství – misericordia - se skládá ze dvou slov: bídy (miseria) a srdce (cor). Srdce označuje schopnost milovat - milosrdenství je láska objímající lidskou bídu.
- Ježíšovo milosrdenství není pouhý sentiment. Je to síla. Nemějme strach se k Němu přiblížit
- Téma milosrdenství na webu pastorace.cz
- Téma milosrdenství na webu víra.cz