Čím máte více práce, tím více se modlete  - archív citátů

Navigace: Tematické texty J Jednota, ekumena, ekumenismusCírkevní dokumenty Modlitba je duší ekumenického hnutí (Jan Pavel II.)

Modlitba je duší ekumenického hnutí (Jan Pavel II.)

Včera začal „Týden modliteb za jednotu křesťanů“. Jsou to dny reflexí a modliteb, více než kdy jindy vhodných na to, aby křesťanům připomínaly obnovení plné jednoty mezi nimi, jak si to přál Ježíš; zavazuje to každého pokřtěného, pastýře i všechny věřící (srov.Unitatis redintegratio, 5). Tento „Týden“ se koná jen několik měsíců od 40. výročí vyhlášení dekretu 2. Vatikánského koncilu Unitatis redintegratio, - klíčového textu, který postavil katolickou církev pevně a neodvolatelně na práh ekumenického hnutí.

Letos nám téma staví před oči základní pravdu pro každé ekumenické úsilí a to, že Kristus je základem církve. Koncil rozhodně doporučil modlitbu za jednotu křesťanů, jako duši celého ekumenického hnutí (srov. UR,8). Protože smíření křesťanů „přesahuje lidské síly a dary“ (ttž 24), modlitba dává výraz a naději, která nezklame a důvěru v Pána, který činí novou každou věc (srov. Řím 5,5; Zj 21,5). Avšak modlitbu musí doprovázet očištění mysli, citů a paměti. Tak se stane výrazem onoho „vnitřního obrácení“, bez něhož není pravý ekumenismus možný (srov. ttž,7). Koneckonců, jednota je dar Boha, dar, o který je nutno naléhavě a neúnavně prosit v pokoře a pravdě.

Touha po jednotě se rozšiřuje a prohlubuje tím, že zasahuje nová prostředí a nové souvislosti; vzbuzuje horlivost pro díla, iniciativy, reflexe. Také nedávno Pán umožnil svým učedníkům, aby mohli uskutečnit důležité styky dialogu a spolupráce. Bolest rozdělení je zakoušena stále živěji a intenzivněji, tváří v tvář výzvám světa, který očekává jasné a jednomyslné evangelijní svědectví od všech věřících v Krista.

V Římě se jako obvykle zakončí Týden modliteb za jednotu křesťanů slavnými nešporami, 25. ledna, v basilice sv. Pavla za hradbami. Děkuji panu kardinálovi Walteru Kasperovi, který mě bude reprezentovat při tomto liturgickém setkání a prosím také vás, abyste se modlili, aby celá rodina věřících mohla co nejdříve dosáhnout plného společenství, jaké chtěl Kristus.

***

Se svolením převzato z: webu české sekce Vatikánského rozhlasu
Přeložil P. J. Koláček, SJ
19.1.2005


Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 9. 5. slavnost Nanebevstoupení Páně

1. čtení - Sk 1,1-11; Evangelium - Mk 16,15-20

Komentář k Sk 1,1-11: Ježíšův odkaz i pro naše dny: přijmout Ducha svatého a vydávat o něm všude svědectví. To je smysl a úkol církve!

Zdroj: Nedělní liturgie

Den matek

(9. 5. 2024) Svátek matek (den matek) se slaví druhou květnovou neděli.

Nanebevstoupení Páně

(6. 5. 2024) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. Následující den začíná "novéna" -…

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

Svatý Jan Sarkander (svátek 6.5.)

(5. 5. 2024) Na osobu vězněného kněze Jana Sarkandera se zástupně vylila veškerá zášť, nakumulovaná letitými náboženskými nesváry a…

Den modliteb za pronásledované křesťany

(2. 5. 2024) Každý rok se o 6. neděli velikonoční připomínají naši pronásledovaní bratři a sestry po celém světě.

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2024) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2024) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta? (Odkaz na Vojtechkodet.cz)