Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty P Příběhy ke katecheziO pravdě a pravdivosti Tři slepci a slon

Tři slepci a slon


Byli jednou tři slepci. Jelikož nic neviděli, naučili se věci poznávat po hmatu. Rukama zjišťovali velikost, vlastnosti a teplotu všeho, s čím přišli do kontaktu.

Jednou se stalo, že do městečka, v němž žili, přijel cirkus. Mezi vší nádherou se vyjímal velký bílý slon. Jednalo se o zvíře tak neobvyklé, že nikdo o ničem jiném nehovořil.

Tři slepci chtěli slona také poznat. Nechali se dovést na místo, kde se nacházel, a požádali o dovolení, aby se ho směli dotknout. Zvíře to bylo krotké, a proto jim nikdo nebránil.

První ze slepců natáhl ruce a dotkl se slonovy hlavy. Prsty nahmatal ohromné uši a potom dva velikánské kly, které mu vyčnívaly z malé tlamy. Co zjistil, to na něj udělalo tak ohromný dojem, že to okamžitě popsal ostatním dvěma. Řekl: „Slon vypadá jako kmen po obou stranách přikrytý dvěma dekami, z nichž vystupují dva velké, studené a tvrdé oštěpy.“

Když přišla řada na druhého muže, dotkl se zvířete na břiše. Snažil se obejmout celé tělo, ale bylo tak velké, že se mu to nepodařilo ani s oběma rozevřenými pažemi.

Potom byl na řadě třetí slepec a ten stiskl zvíře za ocas. Pověsil se na něj a rozhoupal se, jako se houpou děti na provaze. Slonovi se houpání líbilo, a tak se tím muž dlouho bavil, zatímco ostatní se smáli. Když si dohrál, vyprávěl ostatním, co objevil. Řekl: „Moc dobře vím, co je to slon. Je to silný a tlustý provaz, který má na konci připevněný štětec. Slouží k tomu, aby se na něm člověk houpal.“

Když se vrátili domů a rozpovídali se o svých zážitcích se slonem, nemohli se shodnout. Každý si byl naprosto jistý tím, co věděl. Navíc nepochybovali, že slon je jen jeden a že všichni tři mluví o tom samém. Zdálo se však, že nebude možné usmířit všechny tři. Dohadovali se a diskutovali, až se málem pohádali.

Nakonec se rozhodli požádat o pomoc muže, který měl tu výhodu, že slona spatřil na vlastní oči.

A tak zjistili, že každý z nich měl pravdu – část pravdy –, protože poznali kus slonova těla, kterého se dotkli. A uvěřili muži, který spatřil slona celého a mluvil o něm.

_____________________________________________

Náměty k zamyšlení:

1. Pokud chci poznat nějakou skutečnost, musím se na ni dívat z různých úhlů. To je význam slova „zkušenost“. Myslím si, že jisté skutečnosti už znám, a přišlo by mi vhod, kdybych se na ně podíval z dalších úhlů.

2. Pravda je určitá věc, událost, konflikt – není to pouze to, co sděluji svým hlasem. Někdy i já upadám do pokušení spokojit se s částečným poznáním a myslím si pak, že už znám celou pravdu.

3. V určitých situacích nebo konkrétních konfliktech by bylo vhodné, kdybych požádal o názor druhé.



Se svolením zpracováno podle knihy:
Jose Carlos Bermejo, Vlídné příběhy,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství
www.kna.czwww.ikarmel.cz
Redakčně upraveno

 

Související texty k tématu:

 

"Příběhy pomáhají s katechezí"
Příběhy ke katechezi“ vznikly z potřeby rychle a účinně najít vhodný příběh k určitému tématu, který chceme sdělit druhým. Povídky jsou sesbírány v rámci Arcidiecézního katechetického střediska v Praze. Ve spolupráci s webovým portálem Pastorace.cz mohou sloužit širokému spektru uživatelů. Všechny povídky jsou zveřejněny s laskavým svolením vydavatelů. Rozdělení: dle témat / seznam jednotlivých příběhů.

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Iz 42,1-4.6-7; Žalm Žl 29, 1-2.3ac-4.3b 9b-10; Sk 10,34-38
Lk 3,15-16.21-22

Kristův křest je velkým startem. Od této chvíle je Ježíš veřejně znám a také sledován. Lidé očekávají, že Bůh zasáhne, vstoupí do dějin. Ale jak to bude konkrétně? Poznáme toho, kterého pošle? Přichází učitel, nenápadný, bez moci, slávy, vojsk. Mnozí se ptají: „Může tento člověk něco změnit?“ Ježíš ale nepřichází se svojí lidskou mocí. Jeho silou je povolání, pozvání nebeského Otce. Bůh ho posílá, Bůh je s ním, Bůh je v něm… On, Ježíš, je Boží Syn! Tato autorita dává hlásání evangelia zcela jinou dimenzi.

Zdroj: Nedělní liturgie

23. ledna 2025 Studijní den: Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči?

(10. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Marie Elekta od Ježíše (1605–1663), svátek 11.1.

(10. 1. 2025) V roce 1656 se konečně přes různé překážky podařilo realizovat založení pražského Karmelu. Zakladatelkou byla matka…

Hymna Jubilea 2025 Poutníci naděje: Plamen naděje v nás oživ

(9. 1. 2025) Plamen naděje v nás oživ, v píseň chvály proměň jej.  Poutníky, co naději nesou, Pane, chraň a provázej.

Svatou branou ve Vatikánu prošlo už přes půl milionu poutníků

Svatou branou ve Vatikánu prošlo už přes půl milionu poutníků
(8. 1. 2025) Jak v úterý 7. ledna 2025 informovalo vatikánské Dikastérium pro evangelizaci, které je zodpovědné za přípravu…

Svátek Křtu Páně

(7. 1. 2025) V neděli po slavnosti Zjevení Páně (6.1.) se slaví svátek Křtu Páně.

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách
(6. 1. 2025) Prostor pro studium v tichu a klidu v přírodě a duchovní obnova na  hraně zimního a letního semestru dovolí…

Žehnání domů ve válečné zóně

(3. 1. 2025) Postřehy z mezní zkušenosti františkánského kněze z válečného Allepa v Sýrii před několika roky.