Navigace: Tematické texty R Různé textyRůzné Závist vnímá dobro u druhých jako něco, co je namířeno proti tobě (papež František)

Závist vnímá dobro u druhých jako něco, co je namířeno proti tobě (papež František)

V kapli Domu sv. Marty sloužil papež ranní mši (21.1.2016) z liturgické památky sv. Anežky, panny a mučednice. V homilii mluvil o nevraživosti a závisti. Pán – řekl papež v závěrečné modlitbě – ať nás chrání před těmito ošklivými hříchy, které se vyskytují i v našich křesťanských komunitách a snaží se jazykem zabíjet druhé.

První čtení (1 Sam 18, 6-9; 19,1-7) líčí zrod nevraživosti izraelského krále Saula proti Davidovi. Po vítězství nad Filišťany zpívají ženy: »Saul pobil své tisíce a David své desetitisíce.« „Od toho dne – řekl papež - začal Saul Davida podezřívat, domnívá se, že by jej David mohl zradit a rozhodne se jej zabít. Nakrátko jej od toho odradí jeho syn, ale potom Saul znovu podlehl zlému smýšlení. Nevraživost – poznamenal papež – je choroba, která se vrací a vede k závisti.“

„Závist je ohavná! Je to postoj, ohavný hřích. V srdci pak nevraživost či závist rostou jako plevel, který nedovoluje růst dobrým rostlinám. Všechno, o čem se domnívá, že jej zastiňuje, vyvolává zlobu. Srdci se nedostává pokoje! Je trýzněno a zohyzďováno! A závistivé srdce nabádá k zabíjení, ke smrti, jak jsme slyšeli. Písmo to říká jasně: »Ďáblovou závistí přišla smrt na svět« (Mdr 2,24)“

Závist zabíjí – pokračoval papež – a nesnáší, aby druhý měl něco, co nemám já. Neustále trpí, protože závistivé či nevraživé srdce se trápí a souží. Je to trápení, které si přeje smrt ostatních. Kolikrát jen – dodal papež - i v našich komunitách netřeba chodit daleko, abychom to spatřili. Ze zášti se zabíjí jazykem. Někdo závidí to či ono a začínají se vést řeči, které zabíjejí!“

„Když přemýšlím o tomto úryvku z Písma, nabádám sám sebe a všechny hledat ve vlastním srdci, zda se tam nevyskytuje nějaká nevraživost a závist, které vždycky vedou ke smrti a nečiní mne šťastným. Tato nemoc tě totiž vždycky navádí k tomu, abys u druhého viděl dobro jako něco, co je namířeno proti tobě. A to je ohavný hřích. Je to počátek mnoha zločinů. Prosme Pána, aby nám dal milost neotevírat srdce nevraživostem, neotevírat srdce závisti, protože vedou vždycky ke smrti.“

„Pilát byl inteligentní a Marek v evangeliu podotýká, jak si všimnul, že mu učitelé Zákona vydali Ježíše ze závisti (lat. Mk 15,10) – řekl dále papež:

Závist – podle výkladu Pilátova, který byl velmi inteligentní, ale zbabělý – byla tím, co hnalo Ježíše na smrt. Byla nástrojem, posledním nástrojem. Vydali jej na smrt ze závisti. Prosme také Pána o milost, abychom nikdy závistí nevydali na smrt bratra či sestru z farnosti, komunity, či ze sousední čtvrti. Každý má svoje hříchy, každý má svoje ctnosti. Každý má svoje vlastní. Varujme se vydávat kohokoli na smrt svými řečmi ze závisti nebo z nevraživosti.“


 

Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
Kázání z Domu sv. Marty 21.1.2016 
(mig)
Redakčně upraveno

 

Související texty k tématu:

Závist
Ďáblovy zbraně – žárlivost, závist a pomluvy
Závist vnímá dobro u druhých jako něco, co je namířeno proti tobě
Byl Tomáš nevěřící, anebo závistivý? 
Pokušení, která ohrožují (nejen) zasvěcené osoby 
Závidíš, že jsem dobrý? (Kázání)
Exorcista o ´tekutém´ ďáblu 
- Destáté přikázání je o závisti
Opakem zatrpklosti a závisti je vděčnost (Citát) 
Závistivec velmi špatně používá své dary ... (Citát) 
Lásku nejvíce ohrožuje závist a matka závisti: pýcha. (Citát) 

Soběstačnost, sebestřednost

  • Pastorace pro Boha, ale BEZ BOHA Čím více kroužíme jen okolo svých problémů, tím méně životodárné síly předáváme…  
  • Prosím vás, abyste nedůvěřovali jen sami sobě Prosím vás, abyste všechny své úkoly zcela zakotvili v Bohu a nedůvěřovali jen své moci, svému vědění ani lidskému mínění. Za tohoto předpokladu vás mohu považovat za dostatečně ozbrojené proti velikým protivenstvím,  která na vás mohou dolehnout. 
  • Jean Paul Sartre – Co je peklo?  Jean Paul Sartre byl ateista. Nevěřil ani v Boha, ani v nebe. Je však pozoruhodné, jak ve svém dramatu „Uzavřená společnost“ charakterizoval peklo... 
  • Kdo si chce vystačit pouze sám... Kdo se domnívá, že všechno musí udělat sám, nepostoupí na své cestě kupředu. 
  • Mnozí lidé vykonali velké věci, sami ale padli Mnozí lidé vykonali velké skutky, učinili nemálo divů a přivedli řadu lidí k Bohu, protože jejich skutky vyvolávaly úžas. Posléze ale právě ti, kteří zachránili tolik ostatních, sami padli. 
  • Další texty k tématu soběstačnost

Čtení z dnešního dne: Sobota 5. 7. 2025, Slavnost sv. Cyrila, mnicha, a Metoděje, biskupa, patronů Evropy, hlavních patronů Moravy

Iz 61,1-3a; 2 Kor 4,1-2.5-7

Komentář k Lk 10,1-9: Nepřecházet z domu do domu znamená v případě dnešních světců stálost. Také věznění. Ostatně, nepřineslo „znemožnění pastorace“ v našich dějinách paradoxně bohaté plody?

Zdroj: Nedělní liturgie

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou

(3. 7. 2025) Vydavatelství Nové mesto přináší publikaci Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou, která…

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

Petr a Pavel (svátek 29.6.)
(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…