Sekce: Knihovna

Josef Hřebík

Úvod

z knihy Jak se utvářel Nový zákon

Následující úvahy o tom, jak se utvářel, zvláště po teologické stránce, Nový zákon, jsou ideovým dílem prof. Prospera Grecha OSA, který přednáší hermeneutiku a novozákonní teologii na Papežském biblickém institutu v římě. Kurs, který zde měl prof. Grech na toto téma v letním semestru 1995, vycházel z jeho pojednání v prvním svazku italského kolektivního díla Storia di teologia (Piemme; Casale Monferrato 1993); dotyčné pojednání, vydané na žádost autora nakladatelstvím Piemme jako separátní tisk, sloužilo posluchačům zmíněného kursu jako skriptum. Jeho text, ale především nezastupitelný živý projev prof. Grecha při přednáškách, byl podnětem k myšlence seznámit s obsahem kursu také teologicky zainteresovanou veřejnost u nás. Jde totiž o ucelený, stručný, a přitom velmi hutný přehled všech významných faktorů, které spoluutvářely novozákonní teologii. I když se práce tohoto druhu pochopitelně občas nevyhne poněkud zjednodušujícím tvrzením, může čtenářům v každém případě poskytnout hlubší vhled do onoho pozoruhodného procesu, jehož výsledkem jsou inspirované knihy Nového zákona.

Co se týče formální stránky této české verze, nutno podotknout, že nejde o překlad v pravém slova smyslu, nýbrž o poměrně volné zpracování vlastních poznámek jednoho z vděčných Grechových posluchačů, který samozřejmě také přebírá odpovědnost za veškeré věcné chyby a nepřesnosti, jež se v textu mohou vyskytnout. Vzhledem k této formě bylo upuštěno od doplňujících poznámek pod čarou. Zájemcům o další studium lze doporučit kromě běžných úvodů do Nového zákona a některých monografických prací zejména dvě knihy: Felix Porsch, Mnoho hlasů - jedna víra (Zvon; Praha 1993) a Hermann-Josef Venetz, So fing es mit der Kirche an. Ein Blick in das Neue Testament (Benziger; Zürich 21981).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Sobota 20. 4.

1. čtení – Sk 9,31-42; Evangelium – Jan 6,60-69

Komentář k Jan 6,60-69: To, že i dnes mnozí odcházejí, nemusí být naší vinou. Vždyť odešli i po slovech našeho Pána. Svoboda rozhodnutí! Ze svobody, kterou poskytuje Bůh člověku, až zamrazí!

Zdroj: Nedělní liturgie

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2024) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Týden modliteb za duchovní povolání

(15. 4. 2024) Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční, která se nazývá nedělí Dobrého pastýře…

Sv. Damián de Veuster - největší Belgičan všech dob (svátek 15. 4.)

(14. 4. 2024) Diváci vlámské televize VRT nedávno zvolili v anketě největší Belgičan všech dob P. Damiána de Veuster

Händel: i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(13. 4. 2024) (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) Po prodělané mrtvici se dostal na pokraj zhroucení, a ochrnula i jeho…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery
(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická Státní bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte poutní dům Lomec

Podpořte poutní dům Lomec
(10. 4. 2024) Malé poutní místo Lomec se nachází nedaleko jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…