Jidáš zůstal sám, uzavřen sám do sebe. Prožíval vnitřní boje, s nikým však o nich nemluvil, - archív citátů

Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
Nejsvětější Trojice - B / Život - včetně toho věčného - není ani tolik o slově JÁ, jako o slově MY

V Ježíši poznáváme Boha, který žije jak ve svém vnitrobožském vztahu, tak také ve vztahu ke světu – k nám lidem.

Nejsvětější Trojice – slavnost 

Podíváme-li se do lidské historie a pokusíme-li si vybavit osobnosti, které měli na poli geopolitiky velkou moc, proběhne nám před očima asi mnoho tváří. Většinou tyranů a diktátorů, kteří se nebáli za cenu velkých obětí na životech (pro ně nepotřebných lidí) rozšiřovat svůj vliv a svou moc co to šlo nejdál.

Tito mocní (bez ohledu na dobu, ve které žili a bez ohledu na státní útvar, ve kterém vládli) mají pak jednu shodnou vlastnost: strach o moc. Když se po jejich boku objevil někdo, kdo by je mohl ohrozit, jednoho dne zmizel. A to někdy doslova. Stala se třeba nehoda…

Nevím, kolika z vás by na paměti při vyjmenovávání světových mocnářů vyvstalo jméno Ježíše  Krista, kterému (jak jsme slyšeli v evangeliu) byla dána veškerá moc na nebi i na zemi. Možná nikomu.

A to možná především proto, že Ježíšova vláda nad světem je zásadně jiná. Přestože má Ježíš veškerou moc, nechce si svět podmanit sám. A také žádný jeho učedník nikdy „nezmizel“ proto, že by byl až moc horlivý. U Ježíše je tomu úplně naopak; Ježíš se o svou moc ze zásady dělí!

V Ježíši poznáváme Boha, který žije jak ve svém vnitrobožském vztahu, tak také ve vztahu ke světu – k nám lidem.

Říká: „Je mi dána veškerá moc na nebi i na zemi. Jděte tedy, získejte za učedníky všechny národy, křtěte je ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého a učte je zachovávat všechno, co jsem vám přikázal. Hle, já jsem s vámi po všechny dny až do konce světa!“

Je mi dána veškerá moc… jděte tedy a získejte za učedníky všechny národy…

Ježíš přišel na svět, aby nám představil jednu fascinující a přelomovou věc. Život (včetně toho věčného) není ani tolik o slově JÁ, jako o slově MY. Bůh totiž, který je Trojicí, který je láska dávající se i přijímající zároveň, není schopen a ochoten zůstat uzavřen sám do sebe, ale přišel se rozdat, abych i já – nepatrný tvor – člověk – tuto lásku zakusil a dokázal do ní zvát všechny národy a křtít je právě ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého.

Zcela zásadní vlastností Boží lásky je pak její trvalost: je to láska nekončící. Není závislá na jedné historické epoše, ani na ochotě historiků tento Boží projev ke světu zaznamenat, natož na otevřenosti lidí Boha s odstupem času teoreticky hodnotit.

Boží vztah lásky se neustále děje!

Jaká je moje reakce? Věřím ve vztahy, ve kterých se dobro množí právě a jen tehdy, když se dělí?

(P. Michal Hladík 26.5.2024 farnost Stodůlky)

Související texty k tématu:

Nejsvětější Trojice

  • V Bohu tři vyslovují: TY Každý člověk je osobou jen jednou: své vlastní a jedinečné "já" vyslovuje jako jedinec. V Bohu jsou tři, kteří je vyslovují. 
  • Bůh je ´rodina´ tří Osob  Bůh je „rodina“ tří Osob, které se mají tolik rády, že tvoří jednotu. Tato „božská rodina“ není do sebe uzavřená, nýbrž otevřená, sdílí se ve stvoření a v dějinách,…
  • Jak prezentuje Bůh sám sebe, aneb Nejsvětějjší Trojice Tajemství Nejsvětější Trojice se často vykládá tak, že se nejprve řekne, že je Bůh v Trojici jediný (nebo jeden Bůh ve třech osobách) a potom...
  • Model ideálního soužití lze najít v Bohu V Nejsvětější Trojici nalézáme  odpověď na to, co je to skutečné společenství...
  • Mrazivé slovo Trojice Teologové s velkou námahou vynalezli pro Boha falešně aritmetické, mrazivé slovo Trojice – a ono přitom jde o neuhasínající život plný radosti a vitality.
  • Nebylo by lepší učení o Trojici vynechat? K. Rahner prohlásil, že kdyby se vynechalo učení o Trojici, nic by se v životě mnoha křesťanů nezměnilo. Bohužel musíme konstatovat, že je to asi pravda.
  • Trojice - texty dle rejstříku

Čtení z dnešního dne: Pátek 18. 4. 2025, Velký pátek

BOHOSLUŽBA SLOVA Iz 52,13-53,12; Žid 4,14-16; 5,7-9

Komentář k Žid 4,14-16; 5,7-9: Právě pro jeho poslušnost jsem spasen, zachráněn. Nevzpouzím se této lásce, jeho záchraně?

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. 

Sv. Damián de Veuster - největší Belgičan všech dob (svátek 15. 4.)

(14. 4. 2025) Diváci vlámské televize VRT nedávno zvolili v anketě největší Belgičan všech dob P. Damiána de Veuster

Händel: i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(13. 4. 2025) (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) Po prodělané mrtvici se dostal na pokraj zhroucení, a ochrnula i jeho…