Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty N NadějeDelší texty Omrzelost a reptání je duchovní choroba křesťanů

Omrzelost a reptání je duchovní choroba křesťanů

Omrzelost je duchovní choroba křesťanů, která potřebuje uzdravit – kázal papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty (9. dubna 2019). „Křesťané mají raději nezdar, stížnosti a nespokojenost, což je dokonalé pole pro ďábelskou setbu.“

Petrův nástupce si vzal podnět z prvního čtení z knihy Numeri (21,4-9), které ukazuje, jak Izraelity, putující k zaslíbené zemi, »omrzelo být na cestě«. „Boží lid ochabnul – komentoval papež. Nadšení a naděje po vyváznutí z egyptského otroctví vybledly, a na poušti začali »lidé mluvit proti Bohu i Mojžíšovi. [...] Hospodin proto poslal na lid jedovaté hady, jejichž uštknutí působilo smrt«. „Omrzelost nám odnímá naději, poznamenal papež. Je vždycky selektivní, protože nám v přítomnosti ukazuje to špatné a dává zapomenout na to dobré, čeho se nám dostalo v minulosti.“

„Jsme-li zklamáni, nechce se nám putovat a hledáme útočiště buď v idolech nebo reptání... Tato duchovní omrzelost nás křesťany uvádí také do nespokojenosti, duchovní nespokojenosti. Nic se nám nelíbí, všechno je špatně... Ježíš nás o tom však poučil, když tuto nespokojenost popsal, a přirovnal nás ke zhýčkaným dětem (srov. Mt 11,16-17).“

„Někteří křesťané ustupují před nezdarem, aniž by si všimli, že je to dokonalé pole pro ďáblovu setbu. Někdy mají strach z útěchy, strach z naděje, strach před Pánovou laskavostí a neustále fňukají,“  pokračoval papež.

„Takový je život mnoha křesťanů. Jejich život je tvořen stížnostmi, kritikami, reptáním a nespokojeností. »Lid omrzelo být na cestě« (Nm 21,4b). My křesťané jsme nezřídka rozmrzelí z toho, že jsme na cestě. Raději lpíme na nezdaru, čili na zklamání. A tato bezútěšnost je vlastní hadovi. Starému hadovi z pozemského ráje. Je to symbol a tentýž had, který svedl Evu. Ukazuje se zde had, kterého mají v sobě a jehož uštknutí nastává vždycky v bezútěšnosti.“

Ti, kdo ustupují před nezdarem, a tráví život lamentováním, jsou mrzutí. Omrzela je naděje, omrzelo je vzkříšení.

„Bratři a sestry, zapamatujme si jen tu větu »lid omrzelo být na cestě«. Křesťany mrzí, že jsou na cestě. Křesťany mrzí naděje. Křesťany mrzí uzdravení. Křesťany mrzí útěcha. Lpíme více na nespokojenosti, zemdlenosti a nezdaru. Kéž nás Pán vysvobodí z této choroby.“

Končil papež kázání při ranní mši v kapli Domu sv. Marty.

(mig)

9. dubna 2019, 19:26


Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Související texty k tématu:

Naděje

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.