„Eucharistie a práce“ – bylo heslo kardinála a primase českého Josefa Berana. Stal se jediným Čechem pohřbeným ve Vatikánu vedle papežů v kryptě Svatopetrské baziliky. V roce 2018 byly ale jeho ostatky převezeny do Česka, jeho rodné země. Josef Beran totiž zažil pronásledování od obou totalit, které ve 20. století naši zemi ovládaly. O životě kardinála Berana hovoří v podcastu Hrdinové historička Stanislava Vodičková.

Za protektorátu byl pro své předválečné protinacistické postoje sledován gestapem. Po atentátu na Reinharda Heydricha byl zatčen a vězněn na Pankráci, v Terezíně a nakonec v Dachau. Ani ve vězení nezapomínal na službu bližním, svou laskavostí a obětavostí se zapsal do paměti mnoha spoluvězňů.

Po válce jeho už velká předválečná obliba mezi věřícími ještě vzrostla. Na jeho vysvěcení arcibiskupem v roce 1946 přišly stovky věřících.

Po roce 1948 Beran odmítl podřídit katolickou církev komunistickému režimu a exkomunikoval kněze a ministra Gottwaldovy vlády Josefa Plojhara. Vsadit přímo za mříže si ho komunisté netroufli, ale uvrhli ho do internace – byl tak odříznut od světa pod neustálým dohledem StB, která se na něj snažila pořídit kompromitující materiály. Takto žil neuvěřitelných 14 let.

Podcast z řady Hrdinové / Hrdinové a kardinál Beran 
Rozhovor se Stanislavou Vodičkovou si můžete poslechnout zde (na webu ČRo)

Lucie Korcová
Veronika Kindlová
5. červen 2022