Sekce: Knihovna

Je vůbec možné a s ohledem na dítě vhodné odmítnout kmotrovství?

Příbuzní jsou pokřtění, ale svou víru nežijí

z knihy Kmotrovství z různých úhlů pohledu

Dobrý den, chci se zeptat, zda je vůbec možné a s ohledem na dítě vhodné odmítnout kmotrovství? Byla jsem v blízké rodině požádána, abych šla za kmotru. Příbuzní jsou pokřtění, ale svou víru nežijí, nechodí do kostela, nežijí ani v manželství. Nechci být "papežštější než papež", ale je mi "proti srsti" před Bohem slíbit, že jim pomůžu s výchovou ve víře.  Moc děkuji za odpověď.

Odmítnout je jistě možné

Milá...
je jistě správné a chvályhodné, že jste si vědoma zodpovědnosti úkolu, o který jste byla s důvěrou požádána. Viděla bych v tom pro Vás velkou výzvu. Odmítnout je jistě možné a nejjednodušší řešení, když se na takový úkol necítíte, a máte na to právo. S ohledem na dítě, jak píšete, je asi nejlepší jeho rodiče v rozhodnutí ke křtu podpořit, ale současně nějak dopomoci k tomu, aby i oni vzali vážně svůj závazek, který jim z toho vyplyne. Po křtu by po náležité křesťanské výchově měly následovat další svátosti, k jejichž přijetí byste měli nějak společně dítě vést.

Snad by bylo možné se jako praktikující křesťané o svou víru pokusit s těmito svými příbuznými trochu podělit. Vysvětlit si při nějakém vhodném setkání nejlépe obou vašich párů, jak tuto záležitost ve svém svědomí správně cítíte, možná z toho může vyplynout nějaká další diskuse o vaší víře. Za připravenost rodičů na křest dítěte zodpovídá ten, kdo bude křtít, možná i s ním by bylo vhodné celou věc probrat.

V pravé víře není nejpodstatnější „chození do kostela“, to je jen jedním z viditelných projevů toho, co pro svůj duchovní život a vztah s Kristem dělám. Vaši příbuzní jistě nějakou víru mají, když o křest dítěte stojí, ale mnoho křesťanských postojů nepřijali za své, možná z neznalosti, nezájmu, nedostatku příležitostí, … to bych nesoudila, ale zkusila napomoci z jiskřičky vykřesat plamen. Modlete se za to…

Přidávám několik podkladů k zamyšlení i pro Vaši případnou argumentaci. Jsou trochu vytržené ze souvislosti, sama si můžete vyhledat předchozí i následující texty k lepšímu porozumění záležitostí křtu. 

Přeju, aby se Vaše misie v příbuzenstvu podařila tak, že by z toho měl radost i papež:)


Katechismus katolické církve § 1255:
Aby se mohla křestní milost rozvíjet, je důležitá pomoc rodičů. Je to také úkol kmotra nebo kmotry, kteří mají být dobrými věřícími, schopnými a ochotnými být oporou nově pokřtěnému, dítěti nebo dospělému, na jeho cestě křesťanského života. Jejich úkol je opravdovou církevní službou (“officium“). Celé společenství církve má účast na odpovědnosti za rozvoj a uchování milosti, přijaté při křtu.
Kodex kanonického práva - Kánon 868:
K dovolenému udělení křtu dítěte se žádá: 1. souhlas rodičů nebo alespoň jednoho z nich či souhlas těch, kdo rodiče před zákonem zastupují,
2. odůvodněná naděje, že dítě bude vychováváno v katolickém náboženství; není-li tu naprosto takové naděje, nechť se křest odloží ve shodě s předpisy partikulárního práva a rodičům se sdělí důvod odkladu.
- Kánon 872: Pokud je to možno, má mít kandidát křtu kmotra. Ten má pomáhat dospělému křtěnci v uvedení do křesťanského života. Dítě, které má být pokřtěno, nese ke křtu spolu s rodiči kmotr, který se bude snažit o to, aby pokřtěný vedl křesťanský život odpovídající přijaté svátosti a plnil si věrně s přijetím křtu spojené povinnosti. 

 

(Upozornění administrátora webu: tyto texty jsou nasypány do databázové šablony "kniha". Jednotlivé texty jsou tak automaticky nazývány "kapitolami". Ve skutečnosti se ale o žádnou vydanou tištěnou knihu nejedná...)


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Iz 66,10-14c; Žalm Žl 66,1-3a.4-5.6-7a.16+20; Gal 6,14-18
Lk 10,1-12.17-20

Ježíš nedává učedníkům seznam věcí, které si mají zabalit s sebou, když jdou na misii. Co jsou ty zásadní skutečnosti, které misionáři potřebují pro svoji práci? Nezamluvit svůj úkol (pozdravovat se s kdekým), nést pokoj a nikoli prokletí, být pokorní a nevybíraví nejen v jídle, ale i v tom, kdo nám přišel do cesty. Úkolem je přinést Boží království, nikoli poučky, úkoly či strach z Boha. A přestože byli učedníci nezkušení, přineslo jejich počínání ovoce. Možná právě toto je zásadní: Tak často se bojíme mluvit o své víře! Když se ale s pokorou a odevzdaností pustíme do díla, zjistíme, že jde o Bohem požehnanou a skvělou zkušenost, a to i přes nástrahy Zla.

Zdroj: Nedělní liturgie

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou

(3. 7. 2025) Vydavatelství Nové mesto přináší publikaci Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou, která…

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

Petr a Pavel (svátek 29.6.)
(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…