Církev není společenstvím lepších - archív citátů

Sekce: Knihovna

Co naleznete v tomto souboru textů o kmotrovství

Upozornění administrátora webu: texty jsou nasypány do databázové šablony "kniha". Jednotlivé texty jsou tak automaticky nazývány "kapitolami". Ve skutečnosti se ale o žádnou vydanou tištěnou knihu nejedná...

z knihy Kmotrovství z různých úhlů pohledu

Na tomto místě vám nabízíme  pohled na kmotrovství z různých úhlů: vývoj role kmotrovství v dějinách církve, specifika kmotrovství při křtu dospělých, při křtu malých dětí a při biřmování, příslušné citace z Kodexu kanonického práva, Katechismu katolické církve a z instrukcí ke Křestním obřadům dětí.

Teoretické pojednání je doplněno mozaikou osobních pohledů a svědectví na kmotrovství z role kmotřence, kmotra, konvertity či rodiče, kteří  kmotra hledají nebo těch, kteří byli o kmotrovství požádání a nad rolí kmotra uvažují.  Jde o formát svědectví, kdy jednotliví respondenti odpovídají na otázku: Co bylo dobré – cos od svého kmotra konkrétně ocenil, co bys (býval) přivítal jinak… A to samé pak z pozice toho, kdo byl osloven, aby se zhostil role kmotra.  Následně připojujeme odpovědi k tématu kmotrovství na konkrétní specifické dotazy.

***

Kmotr / kmotra se říká těm, kteří se účastní udílení křtu nebo biřmování a potom napomáhají, aby "pokřtěný vedl křesťanský život odpovídající křtu a věrně plnil křestní závazky" (CIC 872), resp. dbají, "aby se biřmovaný choval jako opravdový svědek Kristův a věrně plnil povinnosti spojené s touto svátostí" (CIC 892). Kmotrovství je doloženo od prvních staletí křesťanství (Tertulián, De Baptismo, kap. 18). Kmotrem / kmotrou může být pouze biřmovaný katolík, který dovršil šestnáctý rok věku a přijal svaté přijímání (CIC 874).

***

Osobní zkušenosti vypovídají o tom, že role kmotra je dobré se ujmout s jakousi dávkou vyváženosti: nenastavovat si laťku „péče“ ani vysoko, ani nízko. Tak totiž kmotr neskončí u frustrace, že nedokáže (vysoko nastavenou) roli kmotra naplnit dokonale, a následné rezignace, že nemá smysl se vůbec snažit. Je dobré se například rozhodnout pro závazek pravidelné modlitby za kmotřence a hledat optimální jedinečnou cestu, jak kmotřenci moci být jakýmsi doprovodem na jeho cestě vírou a životem…

***

(Upozornění administrátora webu:  texty jsou nasypány do databázové šablony "kniha". Jednotlivé texty jsou tak automaticky nazývány "kapitolami". Ve skutečnosti se ale o žádnou vydanou tištěnou knihu nejedná...)


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 1. 5. 2025, Čtvrtek 2. velikonočního týdne

Sk 5,27-33;

Komentář k Sk 5,27-33: Pronásledování a nenávist se stupňují. I dnes na mnoha místech. Ale Boží slovo ze světa sprovodit nelze.

Zdroj: Nedělní liturgie

Týden modliteb za duchovní povolání

(1. 5. 2025) Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční, která se nazývá nedělí Dobrého pastýře…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(30. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2025) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2025) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta?

1.5. Sv. Josefa, Dělníka - Svátek práce

(29. 4. 2025) Člověk se v práci nejen realizuje, ale je to zároveň i služba bližnímu, společnosti, a tím i Kristu.

Kněz a dobrodruh: Bohuslav Burian († 29. 4. 1960, věznice Mírov)

Kněz a dobrodruh: Bohuslav Burian († 29. 4. 1960, věznice Mírov)
(29. 4. 2025) Několikrát unikl smrti, celý život vzdoroval nenávisti a ukazoval všem cestu ke svobodě i k Bohu. Prošel několika…

Jan Pavel II.

Jan Pavel II.
(27. 4. 2025) 27. 4. 2014 o neděli Božího milosrdenství byl ve Vatikánu svatořečen papež Jan Pavel II. (* 18. května 1920 + 2. dubna…