Jestliže mě miluješ, nemysli na svou pastvu Co znamená Ježíšovo trojí: „Miluješ mě?“ - archív citátů

Navigace: Tematické texty S Světové setkání mládeže WYD SDMPromluvy papeže Františka na světovém setkání mládeže v Lisabonu 2023 3.8. 2023 Život nie je ako destilovaná voda (Papež František při návštěvě sídla vzdělávací nadace Scholas Occurrentes SHRNUTÍ A KOMENTÁŘ ČESKY

3.8. 2023 Život nie je ako destilovaná voda (Papež František při návštěvě sídla vzdělávací nadace Scholas Occurrentes SHRNUTÍ A KOMENTÁŘ ČESKY

„Život bez krize je aseptický život, je jako destilovaná voda: nijak nechutná, není k ničemu“. Takto otevřeně a ve španělštině pozdravil papež mladé lidi ze Scholas Occurrentes, s nimiž se ve čtvrtek 3. srpna dopoledne setkal v jejich sídle v Cascais.

Vatican News

„Krizi si musíte přivlastnit, postavit se jí čelem a vyřešit ji“, pokračoval František: „Zůstávat v krizi také není dobré, je to jako neustálá sebevražda. Musíte jí projít, čelit jí, ale málokdy sami. Proto jsou důležitá sdružení jako Scholas, abychom krize řešili společně a šli dál“."

 

Po uvítání, které pronesl předseda vzdělávací nadace, papež František vyslechl svědectví tří mladých lidí náležících k různým náboženstvím a připojil svůj tah štětcem na tříkilometrový umělecký transparent, nejdelší nástěnnou malbu na světě. „Tento obraz je jako Sixtinská kaple, kterou jste však namalovali vy“, ocenil Svatý otec:

„Scholas vás nutí respektovat druhého člověka, naslouchat druhému, který vám má co říci, a on vám také naslouchá, protože vy mu máte co říci. Scholas je setkání, které prožívá každý, kdo jde vpřed, ať již pochází z jakékoli země, z jakéhokoli náboženství. Dívat se dopředu a jít společně: to je konstruktivní, stejně jako tři kilometry nástěnné malby, kterou jste tu udělali“.

 „Proměňte chaos v kosmos“, zněl poslední Františkův pokyn před odjezdem: „Udělejte něco přitažlivého. Život, který zůstává v rozměru chaosu, je neúspěšný, je jako destilovaný život, kde je všechno dokonalé. Ale to není život, takto je předurčen k smrti. Na druhou stranu cítit krizi a vidět, jak se s pomocí společenství proměňuje v kosmos, je skvělé“.

Po společné modlitbě Otče náš a závěrečném požehnání byl papež František spolu s přítomnými náboženskými představiteli pozván na zasazení olivovníku míru. Poté se autem vrátil na apoštolskou nunciaturu v Lisabonu, kde ho čekal soukromý oběd. Odpoledne (v 18.15 římského času) se koná uvítací ceremoniál v Parque Eduardo VII, který bude prvním papežovým setkáním s účastníky Světových dní mládeže.

 

(Se svolením převzato z České redakce Vatikánského rozhlasu - Vatican News)


 

2023 Lisabon - promluvy papeže Františka

Na tomto místě naleznete kompletní texty promluv papeže Františka na Světovém setkání mládeže v Lisabonu 2023.  Dále zde naleznete i komentáře jednotlivých dní, některá videa a reportáže.


Světové dny mládeže s papežem v 90 sekundách.

 

 

Středa 2. 8. 2023
Přílet papeže Františka do Portugalska;
setkání s veřejnými představiteli; 
setkání s kněžími a řeholníky.

 

 

Čtvrtek 3. 8. 2023
Uvítací ceremoniál Světových dní mládeže;
setkání se studenty Katolické univerzity;
návštěva vzdělávací nadace Scholas Occurrentes.

foto: instagram.com/lisboa2023_en/

 

 

Pátek 4. 8. 2023
Setkání se zástupci charity;
křížová cesta s mládeží.

foto: instagram.com/lisboa2023_en/

 

 

Sobota 5. 8. 2023
Návštěva Fatimy;
večerní vigilie s mládeží. 

foto: instagram.com/lisboa2023_en/

 

 

Neděle 6. 8. 2023
Závěrečná bohoslužba s účastníky WYD;
promluva před modlitbou Anděl Páně;
setkání s dobrovolníky;
odlet a tisková konference v letadle. 

foto: instagram.com/lisboa2023_en/

Záznam celé mše:

 

 

Ohlédnutí za cestou do Portugalska

foto: Vatican Media

 

 

Odkazy k tématu

 

foto: instagram.com/lisboa2023_en/


 

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 20. 6. 2024, Čtvrtek 11. týdne v mezidobí

Sir 48,1-15 ;

Komentář k Mt 6,7-15: Vezmu Pána za slovo: kéž nás v našich pokušeních neopouští! Zamyšlení nad tolikrát vyřčenými prosbami mě má přivést k hlubšímu pohledu na modlitbu Páně.

Zdroj: Nedělní liturgie

Patron lidí závislých na alkoholu - Matt Talbot (19.6.)

Patron lidí závislých na alkoholu - Matt Talbot (19.6.)
(18. 6. 2024) Matt se narodil 2. 5. 1856 v Dublinu v Irsku. Všichni muži v rodině pili tak, že se…

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(16. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

Jan Nepomucký Neumann (svátek 19.6.)

Jan Nepomucký Neumann (svátek 19.6.)
(15. 6. 2024) Prachatický rodák Jan Nepomucký Neumann se stal misionářem v USA a americkým světcem. Ztělesňoval most mezi různými…

Svatý Antonín z Padovy (svátek 13.6.)

(11. 6. 2024) Původní jméno velkého kazatele svatého Antonína z Padovy je Fernandez Bulhão. Narodil se v portugalském Lisabonu ve…

Svatý Norbert – zasažený bleskem (6. červen)

(4. 6. 2024) Norbert (asi 1085 – 1134) byl zprvu podjáhnem ve službách kolínského arcibiskupa a později císaře Jindřicha V. S…

Invaze spojeneckých vojsk v Normandii (výročí 6. června 1944)

(4. 6. 2024) Není zapotřebí jen lidí odvážných, chytrých a silných…

Noc kostelů - datum

Noc kostelů - datum
(4. 6. 2024) Základní informace o Noci kostelů.