Existují dva základní postoje, jak stát se Ježíšovými učedníky:  - archív citátů

Sekce: Knihovna

48. Křesťanský rok

z knihy Příprava na biřmování, nebo k novému zasvěcení / Cesta víry II. díl , vydal(o): Pastorační středisko Praha

MÁŠ SLOVO

Během roku slavíme některé významné svátky - vrať se kartičce č. 41. Znáš i jiné křesťanské svátky? Jaký mají podle tebe smysl?


CO ŽIJÍ KŘESŤANÉ

* Minulost je pro křesťany samozřejmě stejná, jako pro všechny ostatní lidi - radosti i potíže, události, ně něž se vzpomíná, schůzky, silné zážitky atd. Ale v tomto čase, pro všechny stejném, je zde pro křesťany tajemně přítomný Ježíš. Žije s lidmi. Každá neděle nám týden co týden tuto radostnou přítomnost připomíná. Křesťané mají rok rozdělen náboženskými svátky, jsou to např. Vánoce - přípravou na ně, na svátek příchodu Pána Ježíše, je doba adventní, trvající téměř celý prosinec; velikonoce - slaví se v březnu nebo dubnu a přípravou na ně je doba postní; svátky svatých - např. 15. srpna je to svátek Panny Marie, ale může to být i svátek našeho patrona; atd. Kromě svátků prožívají křesťané i jiné významné chvíle. Jsou to svátosti - křest (dítěte, mladého člověka, dospělého), biřmování, eucharistie, svátost smíření (zpověď) a v některých případech i svátost pomazání nemocných, svátost kněžství a svátost manželství. Svátostí je celkem sedm. V životě křesťanů jsou i jiné významné momenty - poutě, pohřební oslavy, shromáždění.





SMYSL SVÁTKŮ

Upamatováváme se na událost z minulosti, která pro nás zůstává i nadále aktuální. Cítíme se neseni nadějí k budoucnosti. Cítíme se být spojeni s jinými lidmi, kteří oslavují ve stejné době jako my.



SVĚDECTVÍ VĚŘÍCÍCH

"Jsem rád, že jsou roční období a svátky. Vyhneme se tak monotónnosti," (mladý člověk).

"Tento rok objevuji, co je to postní doba. Až doposud jsem si to neuvědomoval. Letos vidím, že je to několik týdnů určených pro přípravu na velikonoce. V podstatě se tak máme připravit na vlastní zmrtvýchvstání," (katechumen).

"Na mši jdeme, abychom něco dostali a nejen proto, že nevíme, co máme zrovna dělat," (mladá žena).

Mají tato svědectví něco společného i s tvými zkušenostmi?





DNEŠNÍ PROBLÉMY

* Mnoho původně náboženských svátků ztratilo svůj prvotní význam - tak např. Vánoce jsou svátky dětství, míru a jídla! Mše svatá je často považována za něco dobrovolného. Jdeme na ni pouze tehdy, máme-li chuť nebo čas. Některé svátosti jsou špatně chápány - svátost smíření, biřmování, svátost manželství.



TEXTY Z EVANGELIA

"Když uplynula sobota a začínal první den týdne," (Mt 28, 1; ve franc.: "Ježíš byl vzkříšen po sobotě, první den v týdnu.")

Křesťané rádi zdůrazňují tento první den v týdnu, jemuž se říká neděle (latinsky domenica = den Páně, Pánův den).

* Pavel vyzývá křesťanské společenství k vytrvalosti:
"Žijte v Kristu Ježíši, když jste ho přijali jako Pána. V něm zapusťte kořeny, na něm postavte základy, pevně se držte víry, jak jste v ní byli vyučeni, znovu a znovu vzdávejte díky," (Ko 2, 6 - 7).

* Ježíš si přeje, abychom měli paměť:
"Ale Přímluvce, Duch svatý, kterého pošle Otec ve jménu mém, ten vás naučí všemu a připomene vám všecko, co jsem vám řekl," (J 14, 26).

* Pavel mluví o eucharistii a píše:
"Já jsem přijal od Pána, co jsem vám také odevzdal," (1 K 11,23).

* V jiném listě mluví Pavel tak, jako Pán Ježíš, o naději:
"Jsme spaseni v naději; naděje však, kterou je vidět, není už naděje. Kdo něco vidí, proč by v to ještě doufal? Ale doufáme-li v to, co nevidíme, trpělivě to očekáváme," (Ř 8, 24 - 25).

Oslovuje tě nějak tento křesťanský způsob prožívání času?





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

V kalendáři si zatrhni pro tebe důležité svátky. Kterou ze sedmi svátostí jsi nikdy v praxi neviděl? Do sešitu si barevnými tužkami napiš na jednu stranu svátosti, jež není možno opakovat a na druhou stranu ty ostatní.



K ZAPAMATOVÁNÍ

Jděte napříště jako děti světla," (přání nově pokřtěným).


***

Další texty k tématu naleznete zde, v hesle Liturgie.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Pátek 21. 3. 2025, Pátek 2. postního týdne

Gn 37,3-4.12-13a.17b-28;

Komentář k Mt 21,33-43.45-46: Skutečně, tak naložili se Synem Božím. Ostatně i dnes jsou jeho služebníci likvidováni. Ale tak se Království Boží šíří tam, kde bychom to nejméně čekali…

Zdroj: Nedělní liturgie

Zvěstování Páně

(21. 3. 2025) Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se jmenuje Maria. (kardinál Joachim Meisner)

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní
(18. 3. 2025) Křížová cesty vsazená do osudů lidí v dnešním světě, tady a teď.  

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2025) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2025) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých z celého světa. Připojte se a pozvěte…

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2025) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2025) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…