Církev není společenstvím lepších - archív citátů

Sekce: Knihovna

41. Kristovo nanebevstoupení a Svatodušní svátky v církvi

Nanebevstoupení a svatodušní svátky jsou dva křesťanské svátky, následující po velikonocích - první za čtyřicet a druhý za padesát dní. Jsou to svátky na památku událostí, které prožili první křesťané.

z knihy Příprava na biřmování, nebo k novému zasvěcení / Cesta víry II. díl , vydal(o): Pastorační středisko Praha

 

MÁŠ SLOVO

Jistě jsi si všiml, že v souvislosti s některými církevními svátky jsou dny pracovního klidu - např. velikonoční pondělí, Nanebevstoupení, svatodušní svátky. Jsou to důležité svátky. Co znamenají pro tebe?




CO ŽIJÍ KŘESŤANÉ

* Nanebevstoupení a svatodušní svátky jsou dva křesťanské svátky, následující po velikonocích - první za čtyřicet a druhý za padesát dní. Jsou to svátky na památku událostí, které prožili první křesťané. Nanebevstoupení je posledním zjevením vzkříšeného Krista - potom, co se zpřítomnil svým žákům, jim sdělil, že napříště již nebude viditelný a vzdálil se, stoupaje k nebi (odtud název "Nanebevstoupení"). Svatodušní svátky (letnice) jsou shromáždění, při němž první křesťané dostávají Kristova Ducha a uvědomují si, že jsou jeho církví - obnovuje se jejich naděje.

* Skrze Nanebevstoupení a letnice je možno pochopit celý význam Kristova vzkříšení - není již sice viditelný, ale zůstává spojen s námi a dává nám svého Ducha, své světlo a sílu od Boha.

Uvědomuješ si význam těchto dvou svátků, které jsou vlastně jakýmsi "prodloužením" velikonoc?




DNEŠNÍ PROBLÉMY

* Nanebevstoupení a svatodušní svátky nejsou zdaleka tak populární jako Vánoce a dušičky. Proč tomu tak je? * Říká se, že Ježíš vstoupil na nebesa. Ale vždyť na nebi jsou satelity, letadla . . . to nevypovídá mnoho o Bohu. A mimochodem, je Ježíš více na "nebi" nebo na zemi? Co na to říkáš ty? Jak ty to cítíš? * Křesťané používají slova "sláva" a "Pán", aby vyjádřili, že vzkříšený Ježíš má i nadále veškerou svou moc. Jak těmto slovům rozumíš ty? * Letnice jsou svátky sv. Ducha. Ale kdo to vlastně je? Je velmi tajemný! Někdy jej můžeme snadno zaměnit s pocity a citlivostí. Vidíš, proč je důležité, nesplést se v této otázce?




SVĚDECTVÍ VĚŘÍCÍCH

"Nanebevstoupení - to je Ježíš, vystupující do výšky . . . Je nad našimi hlavami. Je to Kristus ve slávě. Velmi rád se dívám v některých katedrálách na zobrazení oslaveného Krista," (zedník).

"Svatodušní svátky - to je svátek porozumění. Jsme velmi rozdílní, a přesto vytváříme jeden lid kvůli Duchu," (babička).

Jak reaguješ na tato svědectví?




BIBLICKÉ TEXTY

* Ježíšovo Nanebevstoupení - najdi si vyprávění o této události u Matouše, Lukáše a ve Skutcích apoštolů (Mt 28, 16 - 20; L 24, 50 - 53; Sk 1, 4 - 11). Opakování slov "všecko" a "všem" v Matoušově textu vyjadřuje plnost daru od Boha, který je v Ježíši Kristu. Vidíme, jak Ježíš chápe poslání křesťanů (Mt 28, 19 - 20; Sk 1, 8). Rozloučení Ježíše s jeho žáky je požehnáním (L 24, 51) a není to opuštění (Mt 28, 20). Na učedníky potom sestoupí síla a uschopní je ke svědectví (Sk 1, 8) - to je Duch svatý.

* Letnice v církvi - líčení této události najdeme ve Skutcích apoštolů (Sk 2, 1 - 41). Znamení v této scéně - vítr a oheň upomínají na Božího Ducha, jazyky na Boží slovo a na evangelium. Množství lidí, které tam je, je povoláno poslouchat Ježíšovo poselství.

* Místo pro křest - těm, kteří chtějí Krista následovat, je nabídnut ve dnech svatodušních svátků.




ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

Křesťané věří ve svatého Ducha a snaží se vždy dobře rozlišit jeho přítomnost. Jak se ale cvičit v tomto rozpoznávání jeho působení v mém i v životě jiných lidí? Napiš si do svého sešitu, co je pro tebe v tomto případě vodítkem.

Najdi si v misálu denní mši o svatodušních svátcích. Po druhém čtení následuje modlitba k Duchu svatému: "Přijď Duchu svatý do našich srdcí." Vyber si dvakrát po třech řádcích z této modlitby a ilustruj každou skupinu veršů fotografií vystřiženou z nějakého časopisu.




K ZAPAMATOVÁNÍ

Ježíšova slova z Janova evangelia: "Jakmile však přijde on, Duch pravdy, uvede vás do veškeré pravdy, neboť nebude mluvit sám ze sebe, ale bude mluvit, co uslyší," (J 16, 13).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 1. 5. 2025, Čtvrtek 2. velikonočního týdne

Sk 5,27-33;

Komentář k Sk 5,27-33: Pronásledování a nenávist se stupňují. I dnes na mnoha místech. Ale Boží slovo ze světa sprovodit nelze.

Zdroj: Nedělní liturgie

Týden modliteb za duchovní povolání

(1. 5. 2025) Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční, která se nazývá nedělí Dobrého pastýře…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(30. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2025) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2025) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta?

1.5. Sv. Josefa, Dělníka - Svátek práce

(29. 4. 2025) Člověk se v práci nejen realizuje, ale je to zároveň i služba bližnímu, společnosti, a tím i Kristu.

Kněz a dobrodruh: Bohuslav Burian († 29. 4. 1960, věznice Mírov)

Kněz a dobrodruh: Bohuslav Burian († 29. 4. 1960, věznice Mírov)
(29. 4. 2025) Několikrát unikl smrti, celý život vzdoroval nenávisti a ukazoval všem cestu ke svobodě i k Bohu. Prošel několika…

Jan Pavel II.

Jan Pavel II.
(27. 4. 2025) 27. 4. 2014 o neděli Božího milosrdenství byl ve Vatikánu svatořečen papež Jan Pavel II. (* 18. května 1920 + 2. dubna…