Ten, kdo miluje Boha, netouží po větší odměně, než je láska sama. - archív citátů

Sekce: Knihovna

41. Kristovo nanebevstoupení a Svatodušní svátky v církvi

Nanebevstoupení a svatodušní svátky jsou dva křesťanské svátky, následující po velikonocích - první za čtyřicet a druhý za padesát dní. Jsou to svátky na památku událostí, které prožili první křesťané.

z knihy Příprava na biřmování, nebo k novému zasvěcení / Cesta víry II. díl , vydal(o): Pastorační středisko Praha

 

MÁŠ SLOVO

Jistě jsi si všiml, že v souvislosti s některými církevními svátky jsou dny pracovního klidu - např. velikonoční pondělí, Nanebevstoupení, svatodušní svátky. Jsou to důležité svátky. Co znamenají pro tebe?




CO ŽIJÍ KŘESŤANÉ

* Nanebevstoupení a svatodušní svátky jsou dva křesťanské svátky, následující po velikonocích - první za čtyřicet a druhý za padesát dní. Jsou to svátky na památku událostí, které prožili první křesťané. Nanebevstoupení je posledním zjevením vzkříšeného Krista - potom, co se zpřítomnil svým žákům, jim sdělil, že napříště již nebude viditelný a vzdálil se, stoupaje k nebi (odtud název "Nanebevstoupení"). Svatodušní svátky (letnice) jsou shromáždění, při němž první křesťané dostávají Kristova Ducha a uvědomují si, že jsou jeho církví - obnovuje se jejich naděje.

* Skrze Nanebevstoupení a letnice je možno pochopit celý význam Kristova vzkříšení - není již sice viditelný, ale zůstává spojen s námi a dává nám svého Ducha, své světlo a sílu od Boha.

Uvědomuješ si význam těchto dvou svátků, které jsou vlastně jakýmsi "prodloužením" velikonoc?




DNEŠNÍ PROBLÉMY

* Nanebevstoupení a svatodušní svátky nejsou zdaleka tak populární jako Vánoce a dušičky. Proč tomu tak je? * Říká se, že Ježíš vstoupil na nebesa. Ale vždyť na nebi jsou satelity, letadla . . . to nevypovídá mnoho o Bohu. A mimochodem, je Ježíš více na "nebi" nebo na zemi? Co na to říkáš ty? Jak ty to cítíš? * Křesťané používají slova "sláva" a "Pán", aby vyjádřili, že vzkříšený Ježíš má i nadále veškerou svou moc. Jak těmto slovům rozumíš ty? * Letnice jsou svátky sv. Ducha. Ale kdo to vlastně je? Je velmi tajemný! Někdy jej můžeme snadno zaměnit s pocity a citlivostí. Vidíš, proč je důležité, nesplést se v této otázce?




SVĚDECTVÍ VĚŘÍCÍCH

"Nanebevstoupení - to je Ježíš, vystupující do výšky . . . Je nad našimi hlavami. Je to Kristus ve slávě. Velmi rád se dívám v některých katedrálách na zobrazení oslaveného Krista," (zedník).

"Svatodušní svátky - to je svátek porozumění. Jsme velmi rozdílní, a přesto vytváříme jeden lid kvůli Duchu," (babička).

Jak reaguješ na tato svědectví?




BIBLICKÉ TEXTY

* Ježíšovo Nanebevstoupení - najdi si vyprávění o této události u Matouše, Lukáše a ve Skutcích apoštolů (Mt 28, 16 - 20; L 24, 50 - 53; Sk 1, 4 - 11). Opakování slov "všecko" a "všem" v Matoušově textu vyjadřuje plnost daru od Boha, který je v Ježíši Kristu. Vidíme, jak Ježíš chápe poslání křesťanů (Mt 28, 19 - 20; Sk 1, 8). Rozloučení Ježíše s jeho žáky je požehnáním (L 24, 51) a není to opuštění (Mt 28, 20). Na učedníky potom sestoupí síla a uschopní je ke svědectví (Sk 1, 8) - to je Duch svatý.

* Letnice v církvi - líčení této události najdeme ve Skutcích apoštolů (Sk 2, 1 - 41). Znamení v této scéně - vítr a oheň upomínají na Božího Ducha, jazyky na Boží slovo a na evangelium. Množství lidí, které tam je, je povoláno poslouchat Ježíšovo poselství.

* Místo pro křest - těm, kteří chtějí Krista následovat, je nabídnut ve dnech svatodušních svátků.




ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

Křesťané věří ve svatého Ducha a snaží se vždy dobře rozlišit jeho přítomnost. Jak se ale cvičit v tomto rozpoznávání jeho působení v mém i v životě jiných lidí? Napiš si do svého sešitu, co je pro tebe v tomto případě vodítkem.

Najdi si v misálu denní mši o svatodušních svátcích. Po druhém čtení následuje modlitba k Duchu svatému: "Přijď Duchu svatý do našich srdcí." Vyber si dvakrát po třech řádcích z této modlitby a ilustruj každou skupinu veršů fotografií vystřiženou z nějakého časopisu.




K ZAPAMATOVÁNÍ

Ježíšova slova z Janova evangelia: "Jakmile však přijde on, Duch pravdy, uvede vás do veškeré pravdy, neboť nebude mluvit sám ze sebe, ale bude mluvit, co uslyší," (J 16, 13).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Pondělí 2. 12. 2024, Pondělí po 1. neděli adventní

Iz 2,1-5;

Komentář k Iz 2,1-5: Toužíme po naplnění příslibu, že ze zbraní se stanou nástroje k obživě pro celý svět. „Chceš-li mír, čiň spravedlnost“, bylo jedno z hesel ke světovému dni modliteb za mír. Zastávám se v mém okolí nespravedlivě obviněných?

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Mikuláš - materiály pro děti

Svatý Mikuláš - materiály pro děti
(5. 12. 2024) Podklady pro práci s dětmi: vyprávění s obrázky / katecheze / rébusy, luštěnky, bludiště / omalovánky / vyrábění,…

Mikuláš (6.12.)

Mikuláš (6.12.)
(5. 12. 2024) Mikulášova velikost byla v jeho každodenní dobrotě a laskavosti. (Benedikt XVI.)

František Xaverský 3.12.

(1. 12. 2024) Světácký mladý muž v Paříži – pak misionář. V šestačtyřiceti letech zemřel u bran Číny...

Advent

Advent
(30. 11. 2024) Základní informace, texty na nástěnky, adventní věnec, Advent pro děti....

Odolal nabídce ´trafiky´ a šel na smrt - Svatý Edmund Kampián - svátek 1.12.

Odolal nabídce ´trafiky´ a šel na smrt - Svatý Edmund Kampián - svátek 1.12.
(29. 11. 2024) Svatý Edmund Kampián byl anglický kněz a jezuita, který pobýval i v Brně a Praze. Před popravou byl vyzván, aby se zřekl…

Co jsou roráty?

Co jsou roráty?
(28. 11. 2024) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí Svatý rok 2025

24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí Svatý rok 2025
(27. 11. 2024) 24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí „Svatý rok 2025“ s hlavním mottem „Jsme poutníci…