Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Sekce: Knihovna

55. Pracovat pro spravedlnost

Stejně, jako všichni ostatní lidé, tak i křesťané žijí ve světě, kde je plno nespravedlnosti

z knihy Příprava na biřmování, nebo k novému zasvěcení / Cesta víry II. díl , vydal(o): Pastorační středisko Praha

MÁŠ SLOVO

Když slyšíš slovo "spravedlnost", na co přitom myslíš? Myslíš si, že je možné s tím něco udělat, nebo že zde nelze nic vykonat?



CO ŽIJÍ KŘESŤANÉ

* Stejně, jako všichni ostatní lidé, tak i křesťané žijí ve světě, kde je plno nespravedlnosti. Jejich prvním úkolem je, aby společně se všemi lidmi dobré vůle tyto nespravedlnosti viděli - kolem sebe (někteří lidé nemají práci, jsou vykořisťováni, jiní jsou nenáviděni nebo zapomenuti) a v širším měřítku, na úrovni národní a mezinárodní (nerovnoměrný příjem v různých sociálních skupinách, vzájemné nespravedlnosti mezi národy světa). Jsou lidé, s nimiž je nespravedlivě nakládáno, do jejichž tváří musíme mít odvahu se podívat - utečenci, invalidé, lidé umírající hlady, oběti nezaměstnanosti, ženy, které někdo bije, trýzněné děti atd. Druhým úkolem je hledat příčinu toho všeho - kult peněz, egoismus (někdy i nevědomý), fatalismus (nic nezmůžeme) atd. Třetím úkolem je "něco udělat", může to např. být účast na sbírce pro hladovějící země, zabránění hloupým řečem (rasismu), účast na nějaké užitečné akci, přehodnotit své chování (neporoučet ostatním, nemít nadbytečnou spotřebu věcí), zapojit se do organizace, účinně bojující s nespravedlností atd.

Jak se na to díváš ty?





SVĚDECTVÍ VĚŘÍCÍCH

"Každá forma diskriminace, ať už je rasová nebo kulturní, ať je založena na rase, pohlaví, barvě pleti, sociálních podmínkách, jazyku nebo náboženství, musí být překonána jakožto protiklad Boží vůle," (II. vatikánský koncil).

"Práce je pro člověka a ne člověk pro práci," (Jan Pavel II.).
"Být schopen se angažovat v některých záležitostech, které nejsou ani jednoduché, ani čisté," (křesťanka - protestantka).

Jaké svědectví podáváš ty?





DNEŠNÍ PROBLÉMY

* Největším problémem je neotupět, nezvyknout si - vezmeme si svůj díl, myslíme si, že svět byl vždy takový, nakonec nechceme vidět dramata, která se odehrávají a přece je jich tolik!

* Nebo si myslím, že se nic nedá dělat, že nemáme prostředky k tomu, abychom jednali, že hezká slova jsou naprosto k ničemu. Výsledek - neustále čekáme.

* A nebo také když nemůžeme vše vyřešit naráz, necháme si "projít pod rukama" příležitosti, při nichž lze jen malinko postoupit kupředu, udělat omezený, leč hodnotný kus práce.

* Popřípadě toho chceme udělat mnoho a to se pak stává vyčerpávajícím.

Co si o tom myslíš ty?





BIBLICKÉ TEXTY

"Pryč ode mne s halasem tvých písní, tvé brnkání na harfy už nechci slyšet. Ať se valí právo jako vody, spravedlnost jak proudící potok," (Am 5, 23 - 24; Ámos - prorok, žijící v 8. stol. před Kristem).

* Znovu si přečti text z Matouše (Mt 25, 31 - 46):
"Hladověl jsem a dali jste mi najíst . . . "
Tato slova z Písma zde nejsou uvedena proto, abychom se zbytečně obviňovali, ale aby vytyčily cesty v našem životě. Možná, že jsou i jiná Ježíšova slova o spravedlnosti, která tě oslovila - poznamenej si je.





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

Znáš ve čtvrti, kde bydlíš, nějaké sdružení, organizaci nebo skupinu, která bojuje proti nespravedlnosti? Jsou nějaké akce na podporu spravedlnosti a ty jsi na ně citlivý?



K ZAPAMATOVÁNÍ

"Kdo nemiluje svého bratra, kterého vidí, nemůže milovat Boha, kterého nevidí," (1 J 4, 20).


***

Další texty k tématu naleznete zde - v hesle Spravedlnost,

zde - v hesle Práce

a zde - v hesle Společnost


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902