Sekce: Knihovna

55. Pracovat pro spravedlnost

Stejně, jako všichni ostatní lidé, tak i křesťané žijí ve světě, kde je plno nespravedlnosti

z knihy Příprava na biřmování, nebo k novému zasvěcení / Cesta víry II. díl , vydal(o): Pastorační středisko Praha

MÁŠ SLOVO

Když slyšíš slovo "spravedlnost", na co přitom myslíš? Myslíš si, že je možné s tím něco udělat, nebo že zde nelze nic vykonat?



CO ŽIJÍ KŘESŤANÉ

* Stejně, jako všichni ostatní lidé, tak i křesťané žijí ve světě, kde je plno nespravedlnosti. Jejich prvním úkolem je, aby společně se všemi lidmi dobré vůle tyto nespravedlnosti viděli - kolem sebe (někteří lidé nemají práci, jsou vykořisťováni, jiní jsou nenáviděni nebo zapomenuti) a v širším měřítku, na úrovni národní a mezinárodní (nerovnoměrný příjem v různých sociálních skupinách, vzájemné nespravedlnosti mezi národy světa). Jsou lidé, s nimiž je nespravedlivě nakládáno, do jejichž tváří musíme mít odvahu se podívat - utečenci, invalidé, lidé umírající hlady, oběti nezaměstnanosti, ženy, které někdo bije, trýzněné děti atd. Druhým úkolem je hledat příčinu toho všeho - kult peněz, egoismus (někdy i nevědomý), fatalismus (nic nezmůžeme) atd. Třetím úkolem je "něco udělat", může to např. být účast na sbírce pro hladovějící země, zabránění hloupým řečem (rasismu), účast na nějaké užitečné akci, přehodnotit své chování (neporoučet ostatním, nemít nadbytečnou spotřebu věcí), zapojit se do organizace, účinně bojující s nespravedlností atd.

Jak se na to díváš ty?





SVĚDECTVÍ VĚŘÍCÍCH

"Každá forma diskriminace, ať už je rasová nebo kulturní, ať je založena na rase, pohlaví, barvě pleti, sociálních podmínkách, jazyku nebo náboženství, musí být překonána jakožto protiklad Boží vůle," (II. vatikánský koncil).

"Práce je pro člověka a ne člověk pro práci," (Jan Pavel II.).
"Být schopen se angažovat v některých záležitostech, které nejsou ani jednoduché, ani čisté," (křesťanka - protestantka).

Jaké svědectví podáváš ty?





DNEŠNÍ PROBLÉMY

* Největším problémem je neotupět, nezvyknout si - vezmeme si svůj díl, myslíme si, že svět byl vždy takový, nakonec nechceme vidět dramata, která se odehrávají a přece je jich tolik!

* Nebo si myslím, že se nic nedá dělat, že nemáme prostředky k tomu, abychom jednali, že hezká slova jsou naprosto k ničemu. Výsledek - neustále čekáme.

* A nebo také když nemůžeme vše vyřešit naráz, necháme si "projít pod rukama" příležitosti, při nichž lze jen malinko postoupit kupředu, udělat omezený, leč hodnotný kus práce.

* Popřípadě toho chceme udělat mnoho a to se pak stává vyčerpávajícím.

Co si o tom myslíš ty?





BIBLICKÉ TEXTY

"Pryč ode mne s halasem tvých písní, tvé brnkání na harfy už nechci slyšet. Ať se valí právo jako vody, spravedlnost jak proudící potok," (Am 5, 23 - 24; Ámos - prorok, žijící v 8. stol. před Kristem).

* Znovu si přečti text z Matouše (Mt 25, 31 - 46):
"Hladověl jsem a dali jste mi najíst . . . "
Tato slova z Písma zde nejsou uvedena proto, abychom se zbytečně obviňovali, ale aby vytyčily cesty v našem životě. Možná, že jsou i jiná Ježíšova slova o spravedlnosti, která tě oslovila - poznamenej si je.





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

Znáš ve čtvrti, kde bydlíš, nějaké sdružení, organizaci nebo skupinu, která bojuje proti nespravedlnosti? Jsou nějaké akce na podporu spravedlnosti a ty jsi na ně citlivý?



K ZAPAMATOVÁNÍ

"Kdo nemiluje svého bratra, kterého vidí, nemůže milovat Boha, kterého nevidí," (1 J 4, 20).


***

Další texty k tématu naleznete zde - v hesle Spravedlnost,

zde - v hesle Práce

a zde - v hesle Společnost


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Pondělí 29. 4. svátek sv. Kateřiny Sienské

1. čtení 1 Jan 1,5 – 2,2; Evangelium Mt 11,25-30

Komentář k 1 Jan 1,5 – 2,2 : Spolupatronka Evropy, která dokázala usmiřovat. Takové osobnosti potřebujeme i dnes. Kéž nás její příklad inspiruje k větší spoluodpovědnosti za církev v Evropě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

1.5. Sv. Josefa, Dělníka - Svátek práce

(29. 4. 2024) Člověk se v práci nejen realizuje, ale je to zároveň i služba bližnímu, společnosti, a tím i Kristu.

Kněz a dobrodruh: Bohuslav Burian († 29. 4. 1960, věznice Mírov)

Kněz a dobrodruh: Bohuslav Burian († 29. 4. 1960, věznice Mírov)
(29. 4. 2024) Několikrát unikl smrti, celý život vzdoroval nenávisti a ukazoval všem cestu ke svobodě i k Bohu. Prošel několika…

Jan Pavel II.

Jan Pavel II.
(27. 4. 2024) 27. 4. 2014 o neděli Božího milosrdenství byl ve Vatikánu svatořečen papež Jan Pavel II. (* 18. května 1920 + 2. dubna…

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?