Existují dva základní postoje, jak stát se Ježíšovými učedníky:  - archív citátů

Sekce: Knihovna

43. Ježíš vybízí ke smíření a odpuštění

z knihy Příprava na biřmování, nebo k novému zasvěcení / Cesta víry II. díl , vydal(o): Pastorační středisko Praha

MÁŠ SLOVO

Říkáme, že jsme křesťané a máme Boží odpuštění. Co to znamená pro tebe? Nový začátek? Být obnoven? Může se stát, že jsme se s někým rozkmotřili a je velmi těžké se opět smířit. Máš s tím zkušenost? Smířit se, dát se znova dohromady - myslíš, že je-li člověk křesťan, je k tomuto tlačen (ve vztahu k Bohu i k lidem)?





V CO VĚŘÍ KŘESŤANÉ

* Snažíme-li se žít jako Ježíš a v jeho Duchu, postupně zjišťujeme, jak málo jsme věrní, málo "podnikaví" a líní. Ve skutečnosti by nás to nemělo odradit, ale jen nám zabránit v přesvědčení, že jsme již u cíle. Někdy se stane chyba, uděláme chybný krok, v našem životě se projeví egoismus atd. Zkrátka, necítíme se slavně! Cítíme se být vinni (viz kartička č. 24). Někdy se hašteříme mezi sebou, nesnášíme se, děláme si navzájem bolest, křivdíme si. Ať se stane, co se stane, Bůh nám zůstává věrný! Má nás rád a záleží mu na nás. Volá nás, abychom se k němu vrátili a smířili se s ostatními. Křesťanům je k tomu nabídnuta jedna svátost, tj. znamení Boží věrné lásky. Je to svátost smíření - znovunalezení dobrého vztahu k Bohu i k ostatním. Svátost smíření (Bůh obnovuje naše srdce) se také nazývá svatá zpověď (odvážíme se s důvěrou vypovědět naši slabost), nebo svátost pokání (chceme změnit svůj život a Bůh nás k tomu vyzývá). Tato svátost má tedy více názvů, ale za všemi je skryta obnova křtu. Slaví se buď ve skupince nebo osobně (s knězem v určité období roku - např. před letnicemi), a nebo když to my sami potřebujeme.

Máš potřebu svátosti smíření i ty?





SVĚDECTVÍ VĚŘÍCÍCH

"Nemůžeme žádat od Boha, aby nás omlouval, jestliže sami nechceme 'vyměnit svou kůži'," (dívka, připravující se na křest).
"To, že nám ostatní vadí, nevychází z nich, zvenčí, ale z nás," (chlapec, který byl právě pokřtěn).





DNEŠNÍ PROBLÉMY

* Často máme potíže s pochopením slova "hřích" a co to znamená cítit se hříšníkem. Máme strach, že je to pesimistické, nebo že se jedná pouze o zakázané věci.

* Někdy máme (až příliš rychle) pocit, že už jsme u konce své cesty, a to bez velkých problémů. Je to tak, jako bychom Boha už více nepotřebovali, jako bychom jeli stále stejnou, již dosaženou rychlostí.

* Někdy naopak máme pocit, že jsme toho špatného udělali až příliš, že už je pro nás pozdě. Jako bychom byli sklíčeni fatalitou.

* Odpuštění není něco, co bychom si zasluhovali, ale dostáváme ho. Je to Boží láska. A tato láska je pouze dar. Znovu je zapotřebí vstoupit do této lásky a nechat se milovat.

* Někdy až příliš oddělujeme náš vztah k Bohu a naše vztahy k ostatním. Jako by láska mezi ním a námi neměla být prožívána mezi lidmi navzájem! Je tedy nutné smířit se s Bohem a mezi sebou - ze stejného srdce.





BIBLICKÉ TEXTY

* Ježíš odpouští - Ježíš odpouští ochrnutému jeho hříchy a uzdravuje ho (Mt 9, 1 - 8).
Odpuštění, uzdravení . . .

"Přinášíš-li tedy svůj dar na oltář a tam se rozpomeneš, že tvůj bratr má něco proti tobě, nech svůj dar před oltářem a jdi se nejprve smířit se svým bratrem; potom teprve přijď a přines svůj dar," (Mt 5, 23 - 24).

Všimni si, že není řečeno: "Máš-li ty něco proti svému bratrovi," ale . . .

* Po velikonocích řekl Ježíš svým učedníkům:
"Po těch slovech na ně dechl a řekl jim: 'Přijměte Ducha svatého. Komu odpustíte hříchy, tomu jsou odpuštěny, komu je neodpustíte, tomu odpuštěny nejsou,'" (J 20, 22 - 23).
Křesťané věří, že je možné vejít do Božího odpuštění.





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

Když se snažíme odstranit to, co mezi námi "neklape", tak zde jsou dvě věci - usmíření mezi sebou navzájem a Boží odpuštění. Vždy musí být přítomny obě.

Získáme-li Boží odpuštění, nejsme tím voláni předávat je i ostatním? Je to možné?

Jak bys ve svém sešitu ilustroval, dokreslil, co pro tebe znamená usmíření a odpuštění?


***

Další texty k tématu naleznete zde, v hesle Zpověď.

Další texty k tématu naleznete zde, v hesle Odpuštění.

Další texty k tématu naleznete zde, v hesle Smíření.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Pondělí 24. 3. 2025, Pondělí 3. postního týdne

2 Král 5,1-15a;

Komentář k 2 Král 5,1-15a: Mnohokrát jsou uzdraveni ti, kdo „s námi nechodí“. Často se Boží přízně dostává těm, u kterých bychom to nečekali. Právě Náman je pro mě vzorem víry.

Zdroj: Nedělní liturgie

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2025) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli postní cyklu C (23. 3. 2025)

(21. 3. 2025) Bůh slyší a zná bolest svého lidu[1]. Proto mu s důvěrou předložme své modlitby:

Zvěstování Páně

(21. 3. 2025) Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se jmenuje Maria. (kardinál Joachim Meisner)

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní
(18. 3. 2025) Křížová cesty vsazená do osudů lidí v dnešním světě, tady a teď.  

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2025) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2025) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých z celého světa. Připojte se a pozvěte…