Při Božím soudu nejde o ničení a trestání,  - archív citátů

Sekce: Knihovna

Pascal Thomas

38. Prakticky věřit

z knihy Cesta víry I. díl - Příprava na křest a první svaté přijímání

MÁŠ SLOVO

"Všechno, co náboženství říká, je pěkné, ale vznáší se to ve vzduchu. Není to praktické," (mladý otec rodiny).
Máš chuť reagovat na tato slova? Jestliže ano, jak?





CO ŽIJÍ KŘESŤANÉ

* Boží království je jako poklad, který v sobě nosíme a jehož hodnotu známe (Mt 13, 44 - 45). Je také jako semeno, které vzklíčí (L 13, 18 - 19) nebo jako kvas, který vykvasí těsto (L 13, 20). Poklad ale může být ukraden a může zmizet (L 12, 35 - 48). Semeno může padnout na kamenitou půdu, kde nemůže vyklíčit (Mt 13, 3 - 9), kvásek může být starý a zkažený. V důsledku toho, chceme-li být praktičtí, nesmíme snít. Je třeba být realisty. To znamená nenechat víru zrezivět, opotřebovat. Nedopustit, aby se naše víra stala samoúčelnou, aby byla jen jaksi "napůl". Proto by křesťané měli být praktičtí lidé, činní v každodenním životě v solidaritě s ostatními křesťany, v modlitbě atd.

- A co ty, jaká je tvá víra? Je činná?





SVĚDECTVÍ KŘESŤANŮ

"V důsledku úmrtí v rodině jsem byl v bezvýchodné situaci. Víra mi už nic neříkala. Ale pak se mi to vrátilo. Našel jsem chuť číst si evangelium, stýkat se s ostatními, modlit se."

- Rozumíš, co se stalo?

"Chtěl jsem žít evangelium sám, na svůj účet. Protože církev se mi moc nezamlouvala. A potom jsem cítil, že se točím v kruhu."

- Víš, co prožíval?





DNEŠNÍ PROBLÉMY

Být aktivní věřící, to neznamená jenom se modlit a chodit k přijímání! Dobře, ale . . .. . . není eucharistie základem pro život naší víry?

Aktivní křesťanství, to je každodenní činnost tam, kde právě jsme. Dobře, ale . . . . . . necháme-li "skomírat" modlitbu, máme ještě Ducha evangelia?
Říkáme, že každý má být sám sebou, a že Ježíš nás volá osobně.

Dobře, ale . . .. . . jsme-li bez církve, bez společné modlitby, bez spojení s ostatními křesťany, má naše víra stále vše, co potřebuje ke svému životu?

Říkáme, že nedělní mše sv. má být jako naše "potrava", něco, z čeho žijeme. Dobře, ale . . .. . . posloucháme-li příliš sami sebe, chodíme-li na mši jen když se nám to líbí, budeme "stačit s dechem"?





TEXT Z EVANGELIA

* Ježíšova slova - i sůl, která dodává potravě chuť se může stát nevýraznou:
"Dobrá je sůl. Jestliže však i sůl pozbude chuti, co jí dodá slanosti?" (L 14, 34).

* Sůl je pro Ježíše Boží slovo. Ale jestliže se nám toto slovo opotřebuje, ztratí svou chuť, protože jsme se o ně v sobě špatně starali . . .





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

Do svého sešitu si napiš slovo "prakticky" a kolem něho napiš další slova, která ti v souvislosti s ním vyvstanou na mysli.

Co ty bys zdůraznil jako důležité proživou víru, živé křesťanství? Napiš si to, aby ses k tomu posléze mohl vrátit.





K ZAPAMATOVÁNÍ

Ježíšova slova: "Kdo položí ruku na pluh a ohlíží se zpět, není způsobilý pro království Boží," (L 9, 62).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Autor: Pascal Thomas

Témata: Křest

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

1 Král 17,10-16; Žalm Žl 146,6c-7.8-9a.9bc-10; Žid 9,24-28
Mk 12,38-44

„Jde jim zase o peníze,“ můžeme slyšet při vyslechnutí dnešního evangelia. Ale pozorný čtenář dobře postřehl, že právě o ně vůbec nešlo. Proč Pán sleduje přispěvatele, když šlo o ryze osobní věc? Leží mu na srdci učedníci. Brzy s ním ztratí bezprostřední kontakt. Budou vědět, jak mají sami ve svém soukromém životě žít poselství evangelia? Příkladem je vdova, žena bez zajištění, které tehdy poskytoval manžel. Nyní je bez příjmů. A ona dala všechno, co měla! Vzdala se všech jistot. Pán poznal, že motivací bylo naprosté odevzdání se Bohu, naprostá důvěra a víra v Hospodinovu moc. Tento obraz bude apoštoly doprovázet, až Ježíš nebude s nimi. Takto mají žít i oni.

Zdroj: Nedělní liturgie

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se římský voják Martin před branami města Amiens…

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti
(6. 11. 2024) Svatá Anežka se narodila ve 13. století jako královská dcera, její otec byl král Přemysl Otakar I. Anežka ale netoužila…

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´
(4. 11. 2024) "Je nutné mluvit o smrti ... ne proto, abychom měli strach, ale abychom od něho byli osvobozeni." (Raniero…

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...
(31. 10. 2024) Psal se rok 1950, byl první listopad. Americký vojenský kaplan v Unsanu v Severní Koreji otec Emil Kapaun odsloužil…

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...
(30. 10. 2024) Život člověka probíhá v nejrozmanitějších vzájemných vztazích. Nikdo není odkázán jen sám na sebe, každý závisí na…

Duchovní víkend pro mladé muže od 15 do 30 let (8. - 10. 11. 2024)

Duchovní víkend  pro mladé muže od 15 do 30  let  (8. - 10. 11. 2024)
(30. 10. 2024) I letos na podzim se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 8. -…