Sekce: Knihovna

Pascal Thomas

39. Znova mluvíme o křtu a eucharistii

Eucharistie je pokrmem na cestě, na pochodu

z knihy Cesta víry I. díl - Příprava na křest a první svaté přijímání

BYL (-A) JSI POKŘTĚN (- A)

Tato kartička je určena zejména pro ty, kdo byly čerstvě pokřtěni a začali chodit ke svatému přijímání až v dospělosti a ve své přípravě byli vedeni těmito kartičkami.

- Byl jsi pokřtěn, či jsi šel poprvé ke svatému přijímání. Chceš o tom znova mluvit?





ZKUŠENOST PRVNÍCH KŘESŤANŮ

* V prvních stoletích existence církve, když byl někdo pokřtěný, nebo poprvé přijímal v dospělosti (většinou o velikonocích), dostávalo se mu týdne volna, aby měl možnost si promyslet, co prožil. Křesťané si v té době mysleli, že velké životní okamžiky, zvláště pak křest a eucharistie, je možno lépe pochopit, přemýšlíme-li o nich později, neboť tak do nich lépe pronikneme. Dnes, v církvi 21. století, se toto stále dělá. Proto jsi měl jistě možnost mluvit o křtu a prvním svatém přijímání se svým okolím a s jinými nově pokřtěnými. Nabízíme ti možnost ještě jednou se k tomu všemu vrátit.

- Co na tebe nejvíc zapůsobilo při tvém křtu a prvním svatém přijímání?





KŘEST A EUCHARISTIE - BOŽÍ ČINY

* Když jsi přijal křest a eucharistii, přijal jsi dva Boží dary - jsou to dary, které nám umožňují přejít z jednoho způsobu života do druhého. Jsou:
- jako přechod židovského národa přes Rudé moře (exodus), který pro něj znamenal přechod od otroctví ke svobodě (můžeš si o tom přečíst v knize Exodus /EX 14, 15 - 31/). Křest je osvobozující přechod skrze vodu. Eucharistie je pokrmem na této cestě, na pochodu již osvobozeného lidu.
- jako přechod z noci do světla: "I vy jste kdysi byli tmou, ale nyní vás Pán učinil světlem," (Ef 5, 8). Křest je "koupel ve světle". Eucharistie je chlebem, který posvěcuje srdce.
- jako přechod ze samoty k životu ve společenství, v němž máme své místo a svůj úkol: "Ale v Kristu Ježíši jste se nyní vy, kdysi vzdálení, stali blízkými pro Kristovu prolitou krev," (Ef 2, 13). Křest je voda, která shromažďuje. Eucharistie je shromáždění, hluboce spojující všechny, kdo se jí účastní.
- jako přechod z nedokončeného stavu (srovnatelného se stavem člověka před porodem) do plného života, kde můžeme být sami sebou a milovat ostatní: "Nenarodí-li se kdo z vody a z Ducha, nemůže vejít do království Božího," (J 3, 5). Křest je nové zrození. Eucharistie je nová potrava pro srdce a pro víru.
- jako přechod od smrti k životu, k novému životu: "Tak i vy počítejte s tím, že jste mrtvi hříchu, ale živi Bohu v Kristu Ježíši," (Ř 6, 11). Křest je branou k věčnému životu a eucharistie je jeho chlebem.

- Najdi si čas přemýšlet o svém křtu, prvním sv. přijímání. Přemýšlej zároveň nad tím, co o tom říká apoštol Pavel. Rozšíří ti to tvé vlastní myšlenky.





VZPOMENOUT SI NA KŘEST A EUCHARISTII, KTERÉ JSME PŘIJALI . . .

* Vzpomenout si . . .
- jako Maria po Ježíšově narození: "Ale Maria to všechno v mysli zachovávala a rozvažovala o tom," (L 2, 19).
- jako učedníci na cestě do Emauz, kdo potkali vzkříšeného Ježíše: "Oni pak vypravovali, co se jim stalo na cestě a jak se jim dal poznat, když lámal chléb," (L 24, 35).
* Vzpomenout si . . . to znamená osvojit si, co jsme prožili.





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

Dobrý způsob, jak si vzpomenout na svůj křest a první svaté přijímání, je to, že budeš i nadále žít jako pokřtěný a budeš se pravidelně účastnit eucharistie. Křest a eucharistie - to je cílový bod! Ale je to také bod výchozí! Jsme pokřtěni pro budoucnost . . . a sv. přijímání dostáváme proto, abychom v něm nalezli chuť nového života a měli v sobě neustálou potřebu k němu chodit.





K ZAPAMATOVÁNÍ

"Vy všichni, kteří jste byli v Kristu pokřtěni, jste Krista oblékli, aleluja!"! (ze zpěvů východních křesťanů).

Zde končí druhá část tvé katechumenální cesty. Hodně jsme toho již udělali, jsme nadále schopni žít z evangelia a nést v sobě víru i odpovědnost za ni a za církev. Jsme ale přesvědčeni o tom, že nevstřebáme dostatečně to, co jsme prožili a získali, jestliže se k tomu nevracíme a neprohlubujeme to v sobě. Z toho vyplývá, že je potřeba přistoupit ke třetí části, vedoucí k biřmování, či k obnově této svátosti, jestliže jsme ji již jednou přijali.


***


Překlad z francouzského originálu: Markéta Klímová


***


Další texty k tématu naleznete zde, v hesle Eucharistie
 


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 9,26-31; Žalm 22; 1 Jan 3,18-24
Jan 15,1-8

Co znamenají slova „Zůstaňte ve mně...“ a jak je naplnit? Být v Ježíšovi rozhodně neznamená držet se ho jako maličké dítě, které se bojí poodstoupit od maminky a zoufale svírá její šaty. Toto „zůstávání“ označuje stav srdce. Snad podobně jako můžeme spolu s přáteli prožívat i obyčejné setkání, které nás ale spojuje, anebo naopak být sice fyzicky přítomni, ale myšlenkami bloudit kdesi v práci. Být v Kristu obnáší naši aktivitu, ochotu, zapálení, touhu i radost z jeho blízkosti. Toto zůstávání není nudné meškání, jako když nám ujede autobus. Je to naopak prodlévání v blízkosti toho, co naplňuje náš život, co nás baví a těší.

Zdroj: Nedělní liturgie

Jan Pavel II.

Jan Pavel II.
(27. 4. 2024) 27. 4. 2014 o neděli Božího milosrdenství byl ve Vatikánu svatořečen papež Jan Pavel II. (* 18. května 1920 + 2. dubna…

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.